Instagram testuje konta biznesowe - nowe możliwości dla fotografów?

Instagram testuje konta biznesowe - nowe możliwości dla fotografów?

Twórcy Instagrama testują konta premium, które na przestrzeni kilku miesięcy zawitają w popularnej aplikacji. Nowa funkcjonalność to też nowe możliwości promocji dla fotografów.

 Czy tego chcemy, czy nie, Instagram to obok Facebooka najbardziej popularny serwis społecznościowy i największy system fotograficznych blogów na świecie. Aplikacja ma już ponad 400 mln użytkowników i choć aktywność wielu z nich opiera się na publikowaniu niesławnych selfie, to platforma stanowi też ważne narzędzie marketingowe w pracy zawodowych fotografów. Tych właśnie powinien szczególnie ucieszyć plan wprowadzenia kont biznesowych, dających dużo większą kontrolę nad działalnością w serwisie.

W zeszłym roku i na początku obecnego Instagram przeszedł kilka fundamentalnych zmian. Między innymi twórcy umożliwili zamieszczanie zdjęć w innym formacie niż kwadrat, zwiększono rozdzielczość wyświetlanych obrazów i wprowadzono możliwość jednoczesnej obsługi wielu kont. W serwisie pojawiły się też reklamy oraz filtrowany strumień aktualności, które zostały niezbyt ciepło przyjęte przez użytkowników, widzących w tym działaniu zamach na niezależność platformy i bezsensowną adaptację strategii marketingowej Facebook’a.

Czerpanie z facebookowych wzorców ma jednak szansę ożywić Instagrama i sprawić, że stanie się jeszcze ciekawszym narzędziem w rękach osób, dla których stanowi on wsparcie prowadzonej działalności, a w szczególności fotografów.

fot. later.com

Jak donosi serwis later.com, twórcy Instagrama testują konta premium, działające na zasadzie stron z serwisu Facebook, pod względem ważności stawianych dziś niemal na równi ze zwykłymi stronami www. Jakie opcje pojawią się wraz z profilami biznesowymi?

Przede wszystkim użytkownicy otrzymać mają możliwość bezpośredniego skontaktowania się osobą prowadzącą obserwowany przez nich profil, czego brak już od dłuższego czasu znacznie ograniczał interakcję w serwisie. Dojść ma też możliwość zlokalizowania użytkownika na mapie. Opublikowane przez serwis zrzuty ekranu sugerują także, że Instagram zamierza wprowadzić system katalogowania profili względem rodzaju prowadzonej działalności.

fot. later.com

Już samo to sprawi, że do obrotnych, wiedzących jak wykorzystać potencjał platformy fotografów, dotrzeć będzie jeszcze łatwiej, ale być może to tylko przedsmak funkcjonalności, jaką otrzymamy wraz z nowym rodzajem kont.

Jak informował w marcu na łamach serwisu recode.net rzecznik Instagrama, w planach jest także udostępnienie statystyk, pozwalających użytkownikom na dokonanie wnikliwych analiz tego, jak radzą sobie zamieszczane przez nich treści, a także możliwości wykupywania kampanii promocyjnych.

Instagram w swojej formie coraz bardziej upodabnia się do Facebooka. Ciekawe tylko czy planowane zmiany - paradoksalnie - nie spowodują odpływu użytkowników, których po początkowym zachłyśnięciu, świat obiegu informacji proponowany przez Facebooka zaczyna powoli nudzić. Według ostatnich danych, w serwisie z miesiąca na miesiąc spada ilość udostępnianych treści.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0