Dyski przyszłości z kodem DNA? Badania trwają i są w zaawansowanej fazie

Autor: Michał Chrzanowski

11 Kwiecień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Brak miejsca na dysku może już nie być problemem. Amerykańscy naukowcy pracują nad technologią, która pozwoli na przechowywanie i odczytywanie zapisanych plików w kodzie DNA.

Nowa technika, która została opracowana przez zespół badaczy z University of Washington and Microsoft, pozwala na całkowite zakodowane, przechowywane i odczytywanie cyfrowych plików za pomocą molekuł DNA.

Zapisywanie informacji w kodzie DNA pozwoli na przechowywanie danych w dogodny i efektywny sposób przez setki tysięcy lat

Jak podkreślają naukowcy, dzięki nowo opracowanej technologii będziemy w stanie skuteczniej przechowywać dane. Przykład? 10 tysięcy GB danych - ekwiwalent pełnego backupu około 600 smartfonów - zajmie zaledwie nieznaczną część wymazu DNA.

Tara Brown Photography / University of Washington

 

W opublikowanym dokumencie naukowcy opisują, w jaki sposób udało się im zakodować cztery cyfrowe fotografie w sekwencji nukleotydowych syntetycznego DNA. Co więcej, dzięki odwróceniu całego procesu zdołali odczytać i pobrać zdjęcia z dużej puli DNA bez utraty nawet jednego bajta danych.

Zdjęcia, które zostały zapisane i odczytane za pomocą technologii wykorzystującej DNA.

 

“Opracowana technika pozwala na przechowywanie danych - zdjęć, filmów, dokumentów - w dogodny i efektywny sposób przez setki tysięcy lat” - mówią naukowcy z University of Washington and Microsoft. “Oblicza się, że w 2020 roku na całym świecie będzie około 44 bilionów gigabajtów danych. Dlatego też należy szukać możliwości, które są zdecydowanie bardziej wydajne od obecnie dostępnych rozwiązań” - dodają.

Czy w takim razie doczekamy się pojawienia na rynku dysków przyszłości, które będą wykorzystywać syntetyczny kod DNA? Badania są w fazie zaawansowanego rozwoju i z pewnością tego typu rozwiązanie może zrewolucjonizować współczesny świat techniki. Warto zaznaczyć, że dostępne konwencjonalne sposoby przechowywania danych mają żywotność mierzoną w dekadach. Jednak technologia wykorzystująca DNA może skutecznie zachowywać informacje przez wieki. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.washington.edu.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Zastanawiacie się jak powstają zapierające dech w piersiach zdjęcia, które możemy oglądać na łamach National Geographic? W marcu na platformie Disney+ zadebiutuje nowy serial...
16
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Mogłoby się wydawać, że aktualny sposób pracy z obrazem jest optymalny i nie zmieni się nigdy. Nowy projekt Apple i Uniwersytetu Kalifornijskiego to pomysł na interfejs nowego typu,...
27
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Po mocnym odbiciu w 2022 roku, rynek aparatów fotograficznych kontynuuje pozytywny trend i się stabilizuje. To dobra prognoza na najbliższe lata, choć te mogą przynieść też masę...
17
Powiązane artykuły