Dyski przyszłości z kodem DNA? Badania trwają i są w zaawansowanej fazie

Autor: Michał Chrzanowski

11 Kwiecień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Brak miejsca na dysku może już nie być problemem. Amerykańscy naukowcy pracują nad technologią, która pozwoli na przechowywanie i odczytywanie zapisanych plików w kodzie DNA.

Nowa technika, która została opracowana przez zespół badaczy z University of Washington and Microsoft, pozwala na całkowite zakodowane, przechowywane i odczytywanie cyfrowych plików za pomocą molekuł DNA.

Zapisywanie informacji w kodzie DNA pozwoli na przechowywanie danych w dogodny i efektywny sposób przez setki tysięcy lat

Jak podkreślają naukowcy, dzięki nowo opracowanej technologii będziemy w stanie skuteczniej przechowywać dane. Przykład? 10 tysięcy GB danych - ekwiwalent pełnego backupu około 600 smartfonów - zajmie zaledwie nieznaczną część wymazu DNA.

Tara Brown Photography / University of Washington

 

W opublikowanym dokumencie naukowcy opisują, w jaki sposób udało się im zakodować cztery cyfrowe fotografie w sekwencji nukleotydowych syntetycznego DNA. Co więcej, dzięki odwróceniu całego procesu zdołali odczytać i pobrać zdjęcia z dużej puli DNA bez utraty nawet jednego bajta danych.

Zdjęcia, które zostały zapisane i odczytane za pomocą technologii wykorzystującej DNA.

 

“Opracowana technika pozwala na przechowywanie danych - zdjęć, filmów, dokumentów - w dogodny i efektywny sposób przez setki tysięcy lat” - mówią naukowcy z University of Washington and Microsoft. “Oblicza się, że w 2020 roku na całym świecie będzie około 44 bilionów gigabajtów danych. Dlatego też należy szukać możliwości, które są zdecydowanie bardziej wydajne od obecnie dostępnych rozwiązań” - dodają.

Czy w takim razie doczekamy się pojawienia na rynku dysków przyszłości, które będą wykorzystywać syntetyczny kod DNA? Badania są w fazie zaawansowanego rozwoju i z pewnością tego typu rozwiązanie może zrewolucjonizować współczesny świat techniki. Warto zaznaczyć, że dostępne konwencjonalne sposoby przechowywania danych mają żywotność mierzoną w dekadach. Jednak technologia wykorzystująca DNA może skutecznie zachowywać informacje przez wieki. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.washington.edu.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Znana marka odzieżowa wystartowała z pierwszą kampanią modową stworzoną w całości przy użyciu generatorów grafiki AI. I takich sytuacji będzie coraz więcej.
16
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Polaroid i Magnum Photos wystartowali ze wspólna kampanią, która chce podkreślić wagę opowiadania historii za pomocą fotografii. Towarzyszy jej otwarty konkurs ukierunkowany na...
9
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
W ostatnich latach producenci sprzętu fotograficznego coraz częściej informują o niedoborach poszczególnych produktów, rzekomo spowodowanych zbyt dużym zainteresowaniem. To tylko...
25
Powiązane artykuły