Rekordowe 7000 MB/s odczytu danych z nowym dyskiem Samsung NVMe SSD 980 PRO

0

Autor: Krzysztof Mularczyk

23 Wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Samsung zaprezentował swój najszybszy dysk. Oparty o szybszą magistralę NVMe SSD 980 PRO ma gwarantować większą wydajność podczas pracy z materiałami 4K i 8K

Samsung NVMe SSD 980 PRO to idealne rozwiązanie zarówno dla zwykłych użytkowników, jak i profesjonalistów, którzy pracują na komputerach stacjonarnych lub laptopach z treściami w rozdzielczości 4K i 8K lub... grają w zaawansowane graficznie gry.

Rekordowa szybkość

To pierwszy konsumencki dysk NVMe SSD oparty o standard PCIe 4.0. Jego architektura została oparta o szybszą magistralę, dzięki czemu oferuje odczyt i zapis sekwencyjny dochodzący odpowiednio do 7000 MB/s i 5000 MB/s, oraz odczyt i zapis losowy wynoszące do 1000 K IOPS. Tym samym nowy dysk jest dwukrotnie szybszy niż SSD PCIe 3.0 i nawet 12,7-krotnie szybszy niż SSD SATA.

Poza poprawioną wydajnością dysk oferuje też nowatorskie rozwiązania w zakresie utrzymania optymalnej temperatury pracy, co ma dodatkowo zwiększać jego niezawodność. W większości wysokowydajnych dysków półprzewodnikowych NVMe do rozpraszania ciepła używa się zewnętrznych, miedzianych radiatorów. Przy budowie 980 PRO wykorzystano niklową powłokę kontrolera oraz umieszczoną z tyłu dysku warstwę odprowadzającą ciepło. Pozwoliło to zachować kompaktową i smukłą formę SSD, jaką jest M.2, a dzięki autorskiej technologii Dynamic Thermal Guard, dysk utrzymuje optymalną temperaturę, co minimalizuje wahania wydajności urządzenia przy długotrwałym działaniu.

Cena i dostępność

Dysk Samsung NVMe SSD 980 PRO dostępny jest w kilku wersjach – modele 500 GB i 1 TB będą dostępne jeszcze w tym miesiącu, a sugerowana przez producenta cena detaliczna to odpowiednio 669 zł i 1019 zł. Wersja o pojemności 250 GB pojawi się natomiast na przełomie października i listopada, a model 2 TB zostanie wprowadzony do końca bieżącego roku. Przedsprzedaż rusza 23 września i potrwa do 18 października 2020 roku.

Więcej informacji oraz dane dotyczące gwarancji dostępne są na stronie producenta.

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Loupedeck wprowadza nowy interfejs użytkownika oraz nową integrację w najnowszej wersji  oprogramowania
Loupedeck wprowadza nowy interfejs użytkownika oraz nową integrację w najnowszej wersji...
Loupedeck udostępnił podgląd nowego interfejsu użytkownika (UI) z przejrzystym profilem dostępnym dla streamerów korzystających z Loupedeck Live.
0
0
Lexar SD i microSD Express - nowe karty będą trzy razy szybsze od UHS-II
Lexar SD i microSD Express - nowe karty będą trzy razy szybsze od UHS-II
Firma Lexar zapowiedziała produkcję nowych kart pamięci, które będą trzy razy szybsze od standardu UHS-II. Nowe nośniki SD i microSD Express mają oferować transfer bliski 1 GB/s.
0
0
Saramonic UwMic9s - nowe profesjonalne mikrofony bezprzewodowe w dobrej cenie
Saramonic UwMic9s - nowe profesjonalne mikrofony bezprzewodowe w dobrej cenie
Saramonic przedstawia nową, znacznie udoskonaloną odsłonę swoich najlepszych mikroportów. System UwMic9s charakteryzuje się lżejsza obudową, dłuższym czasem pracy,...
0
0
Powiązane artykuły