Leica IIIa Alfreda Eisenstaedta sprzedana za 114 000 euro

Zamykamy historię sprzed kilku tygodni: w austriackim domu aukcyjnym WestLicht odbyła się zapowiadana aukcja aparatu Leica IIIa używanego przez Alfreda Eisenstaedta, autora zdjęcia-ikony przedstawiającego całującą się parę na Times Square po zakończeniu II Wojny Światowej. Osiągnięta cena to 114 000 euro.

Kilka tygodnie temu pisaliśmy, że na wiedeńską aukcję WestLicht trafił aparat Leica IIIa, który należał do Alfreda Eisenstaedta. Fotograf nie rozstawał się z nim przez całą fotograficzną karierę. To właśnie tym aparatem zrobił w sierpniu 1945 roku słynne zdjęcie całującej się pary na Times Square. Fotografia została opublikowana w magazynie Life i stała się ikoną symbolizującą radość z końca II Wojny Światowej. Ten sam aparat został wykorzystany przez Eisenstaedta pięćdziesiąt lat później do sfotografowania prezydenta USA Billa Clintona z rodziną. Cena wywoławcza wynosiła 12 000 euro, a organizatorzy aukcji szacowali, że aparat ostatecznie osiągnie cenę 20 000 - 25 000 euro. Zainteresowanie aparatem przerosło oczekiwania domu aukcyjnego i licytacja ostatecznie stanęła na 114 000 euro. Co ciekawe, to wcale nie był najdroższy aparat sprzedany w trakcie tej aukcji. Zdecydowanie wyższą cenę osiągnął aparat Leica III Mod. F LUXUS 'Karl Henkell', za którego ktoś zdecydował się zapłacić 528 000 euro, prototyp Leiki M3 za 432 000 euro, M7 Titan '50 Years' Triple Lens Kit za 156 000 euro czy chromowany prototyp obiektywu Noctilux 1.2/50mm za 144 000 euro. Więcej ciekawych aparatów (i cen, za jakie zostały kupione) można znaleźć pod tym linkiem.


Sygnowana odbitka słynnego zdjęcia Alfreda Eisenstaedta poszła za 24 000 euro.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12