Kodak na krawędzi

Koncern Kodak zaprzeczył plotkom o planach ogłoszenia bankructwa, ale nie zmienia to faktu, że firma balansuje na krawędzi przepaści. Ostatnie dni przyniosły kilka niepokojących informacji, a podsumowaniem całej sytuacji był ostatni piątek, gdy cena akcji spadła o 54%.

O bardzo trudnej sytuacji Kodaka mówi się już od miesięcy, ale w tak złej sytuacji amerykański koncern jeszcze nie był. Ostra faza kryzysu zaczęła się w zeszły poniedziałek, gdy firma poinformowała o wzięciu 160 milionów dolarów pożyczki na "ogólne cele korporacyjne", co można tłumaczyć jako bieżące łatanie powiększających się dziur w budżecie. Odpowiedź rynku była natychmiastowa - spadek wartości akcji o niemal 27%. Nie minęło kilka dni, gdy pojawiła się informacja o nawiązaniu współpracy z kancelarią Jones Day specjalizującą się w przeprowadzaniu dużych koncernów przez proces upadłościowy. Reakcja rynku była jeszcze ostrzejsza - spadek ceny akcji o dalsze 54% do wartości 78 centów za sztukę. Już po zamknięciu sesji Kodak tłumaczył, że nie zamierza ogłaszać bankructwa, a współpraca z Jones Day będzie jedynie dotyczyć restrukturyzacji firmy. Trudno jednak przypuszczać, żeby takie oświadczenie mogło uspokoić akcjonariuszy.


Kodak, mimo znacznej utraty znaczenia w "erze cyfrowej", nadal pozostaje dużym graczem na rynku fotograficznym. Poza produktami konsumenckimi, w tym kurczącą się, ale nadal istniejącą ofertą tradycyjnych filmów światłoczułych, dostarcza również produkty dla filmu, biznesu i przemysłu. Trudno nawet spekulować, jaki wpływ mogłaby mieć upadłość Kodaka na całą branżę. Zresztą może się okazać, że już niedługo spekulacje nie będą potrzebne, a bankructwo stanie się faktem.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
4
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1