Hasselblad H4D-60 i Phocus 2.0

0
Michal Grzegorczyk
26 Wrzesień 2009
Artykuł na: 4-5 minut
Wczoraj Hasselblad ogłosił powstanie kolejnej generacji aparatów w średnioformatowym, cyfrowym systemie H. Jej pierwszym przedstawicielem będzie 60-megapikselowy H4D-60. W dalszej kolejności powstanie model z matrycą o rozdzielczości 50 megapikseli. Obydwa zostaną oczywiście wyposażone w rewolucyjny system autofokusa True Focus z funkcją APL. Aktualizacja 26.09.09, 20:06: Model H4D-60 będzie dostępny w styczniu 2010, a nie pod koniec tego roku.
Już wczoraj {LNK|https://www.fotopolis.pl/newsy/aparaty/8647-hasselblad-h4d-z-rewolucyjnym-systemem-true-focus;pisaliśmy o nowej generacji średnioformatowych aparatów cyfrowych zaproponowanej przez Hasselblada. Jej pierwszym przedstawicielem będzie model H4D-60. Jego sercem będzie matryca Dalsa o rozdzielczości 60 megapikseli. Sensor ma wymiary 40,2 x 53,7 milimetra. Zakres czułości z jakimi może pracować to ISO 50 - ISO 800.

Hasselblad H4D-60

Niezwykle istotnym elementem nowego aparatu jest system autofokusa. Śmiało można go nazwać rewolucyjnym. Istotę zmian opisaliśmy wczoraj. Chodzi o zniwelowanie wpływu przesunięcia aparatu po zablokowaniu ostrości. Czujnik ruchu rozpoznaje przechylenie korpusu, a procesor, dzięki opracowaniu odpowiedniego algorytmu, decyduje o naniesieniu poprawki na wcześniej ustawioną ostrość. Działanie czujnika dobrze pokazuje film (pod artykułem) zrobiony podczas konferencji. Widać na nim obracający się korpus i jego wizualizację wyświetlaną przez rzutnik.

Problem, który został teraz rozwiązany, objawiał się przy fotografowaniu z minimalną głębią ostrości niezbyt odległych obiektów. Pochylenie aparatu po zablokowaniu ostrości powodowało przesunięcie sfery ostrości. W rezultacie ostrość w miejscu, w którym chciał jej fotograf była minimalnie mniejsza niż na przykład w przypadku ręcznego fokusowania.

Hasselblad H4D-60

Przy okazji pokazania nowego aparatu, światło dzienne ujrzała też kolejna wersja programu do edycji RAW-ów Hasselblad Phocus 2.0. Ma być szybciej, funkcjonalnie i przede wszystkim prościej. Jak zapewniają przedstawiciele firmy przeciętny fotograf będzie potrzebował zaledwie kwadransa, żeby opanować podstawowe funkcji programu. Phocus 2.0 wspiera funkcję cyfrowej korekty obiektywów DAC. Każde zdjęcie wykonane przy użyciu obiektywów HC/HCD może mieć automatycznie usuniętą dystorsję, winietowanie i aberrację chromatyczną. Inny ważny elementy oprogramowania to Natural Color Solution (HNCS), czyli narzędzie umożliwiające spójne odwzorowanie kolorów przy użyciu jednego profilu.

Innym ważnym dodatkiem w wersji 2.0 jest lupa/nawigator, o którą użytkownicy prosili właściwie od pierwszej wersji programu. Phocus 2.0 otrzymał także funkcję Highlight recovery/Shadow fill podobną w działaniu do analogicznych funcji w takich programach jak Aperture czy Lightroom. Wersja 2.0 jest oczywiście za darmo do pobrania ze strony producenta.


Aparat H4D-60 powinien trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku - początek sprzedaży planowany jest na listopad. Aktualizacja 26.09.09, 20:06: Jak poinformował nas Hasselblad model H4D-60 będzie dostępny w styczniu 2010, a nie pod koniec tego roku, jak podawaliśmy wcześniej. Ma kosztować niecałe 29000 euro. Drugim w kolejności będzie model H4D-50, którego premiera ma mieć miejsce w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wersja 50-megapikselowa będzie wyraźnie tańsza - aparat ma kosztować niecałe 20 000 euro. Ważne też jest to, że wszyscy, którzy kupią H3DII-50 od teraz do wprowadzenia nowego modelu, dostaną bezpłatny upgrade.]Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.


Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów fotopolis.pl można znaleźć na naszym profilu na YouTube.

NazwaHasselblad H4D-60
Typśrednioformatowa lustrzanka cyfrowa
Efektywna rozdzielczość60,1 Mp
Sensor
 • 40,2 × 53,7
 • 60,1 Megapikseli
Pamięć
 • CompactFlash UDMA
 • połączenie z PC lub Mac
Rozdzielczośćb.d.
Formaty zapisu obrazuHasselblad 3FR / TIFF
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw
 • Hasselblad HC i HCD
 • Hasselblad C z opcjonalnym adapterem CF
Stabilizacja obrazun.d.
Zoom cyfrowyn.d.
Przysłonaw zależności od zastosowanego obiektywu
Migawkab.d.
Tryby ekspozycjib.d.
Pomiar światłab.d.
Kompensacja ekspozycjib.d.
Blokada ekspozycjib.d.
Autobracketingb.d.
Metody pomiaru ostrościAF ze wsparciem cyfrowego systemu True Focus
Tryby pracy autofocusab.d.
Manual focustak
Blokada ostrościb.d.
Podgląd głębib.d.
Czułość
 • ISO 50
 • ISO 100
 • ISO 200
 • ISO 400
 • ISO 800
Balans bielib.d.
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne0,9 kl/s
Rejestracja filmubrak
Monitor LCD3 cale TFT, 460.000 punktów
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowab.d.
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkab.d.
Lustrob.d.
Wizjerb.d.
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalaczb.d.
ZłączaFireWire 800 (IEEE1394b)
Pilotb.d.
Zasilanieb.d.
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczne0 - 45°C
Gwint statywutak
Obudowab.d.
Wymiary153 x 131 x 136 mm
Waga1800 g (z akumulatorem, wizjerem i kartą)
Akcesoriab.d.
OprogramowaniePhocus
Artykuł na Fotopolis9643

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
10
0
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Nadchodzące nowe wersje firmware’u dla modeli S1, S1R, GH5, GH5S i G9 obejmują poprawki błędów i rozszerzenia zgodności, a także dodanie pożądanych, zaawansowanych funkcji, których brakowało w...
6
1
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Po czterech latach od debiutu modelu SL (typ 601), do walki w segmencie pełnoklatkowych bezlusterkowców i rozwijającym się systemie L-mount staje jego następca, który został przeprojektowany w...
22
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)