Lumix BS1H - Panasonic szykuje kamerową wersję modelu S1H

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Październik 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Lumix S1H był pierwszy aparatem zatwierdzonym do realizacji profesjonalnych produkcji przez Netflixa. Już niebawem konstrukcja zadebiutuje w bardziej przyjaznej zaawansowanym filmowcom, kamerowej formie.

Pamiętacie jeszcze kamerę Lumix BGH1? Producent rozwija koncept małej modułowej kamery i według plotek już niebawem zaprezentuje jej pełnoklatkową wersję o nazwie Lumix BS1H, która zamykać ma możliwości aparatu Lumix S1H w kamerowej formie.

Lumix BS1H oferować ma nieograniczony zapis wideo, ważne złącza i opcję streamingu. Do tego oczywiście znacznie większą swobodę rigowania

Według informacji opublikowanych przez znanego leakera Nokishita, główne możliwości urządzenia mają pozostać właściwie identyczne. Otrzymamy więc 24-megapikselową matrycę i rozbudowane opcje wideo, pozwalające na rejestrację 6K 24 kl./s, 10-bitowy zapis 4:2:2 w rozdzielczości 4K z prędkością 60 kl./s czy nawet wypuszczenie 12-bitowego materiału RAW na zewnętrzne rekordery. Główną nowością wydaje się być tutaj lepiej opracowany system odprowadzania ciepła, który pozwolić ma na nieograniczone czasy nagrywania w dowolnych ustawieniach (także w trybie anamorficznym).

Oprócz tego kamera BS1H oferować ma opcję streamingu przez złącze Ethernet do 4K 60 kl./s, a także analogicznie do modelu BGH1 złącza SDI, Time-code’u i Genlock i znane już z modelu S1H pełnowymiarowe złącze HDMI, port USB-C oraz portu słuchawek i mikrofonu. Złącz XLR raczej nie uświadczymy, gdyż udostępniony przez leakerów fragment informacji prasowe wspomina o dodatkowym interfejsie audio DMW-XLR1.

Lumix BS1H oferować ma także łączność Wi-Fi i Bluetooth, a także umożliwiać tworzenie wielokamerowych setupów i ich kontroli z poziomu oprogramowania Lumix Tether for Multicam.

Lumix B1SH ma szansę stać się najtańszą pełnoklatkową kamerą na rynku, czym na pewno przyciągnie uwagę wielu twórców

Całość zapowiada się na ciekawe wejście w świat pełnoklatkowych kamer wideo, w którym modelem BS1H Panasonic ma szansę znaleźć dla siebie bezpieczny budżetowy przyczułek i konkurować z kamerami pokroju Sony FX6 i FX3, a także odebrać część rynku zaawansowanym aparatom. Tym bardziej, że pełna specyfikacja odkryje przed nami pewnie jeszcze więcej ciekawych funkcji nowego urządzenia, a bazując na specyfikacji modelu S1H, nowa kamera będzie też zapewne bardzo przystępna cenowo. W końcu S1H kosztuje dziś raptem 15 tys. złotych. Spodziewamy się pułapu ok. 20 tys. złotych.

Jesteśmy bardzo ciekawi, jak nowa premiera odbije się na popularności serii Varicam i EVA. O tym przekonamy się zapewne w ciągu kilku tygodni. Choć dokładna data premiery ani cena nie są jeszcze znane, zwykle gdy Nokishita zaczyna udostępniać packshoty produktów w wysokiej jakości do premiery jest już bardzo blisko.

Źródło: twitter.com/nokishita_c.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony FX30 - najtańsza kamera filmowa linii Cinema Line
Sony FX30 - najtańsza kamera filmowa linii Cinema Line
Zamiast zaawansowanego korpusu APS-C, producent prezentuje kompaktową kamerę filmową, która ma być odpowiedzią na bolączki aspirujących twórców wideo. FX30 to jedna z...
13
Do 7740 zł rabatu na obiektywy przy zakupie Fujifilm GFX 50S II
Do 7740 zł rabatu na obiektywy przy zakupie Fujifilm GFX 50S II
Do końca października, kupując aparat średnioformatowy Fujifilm GFX 50S II w zestawie lub osobno otrzymamy dodatkowy rabat na zakup obiektywów.
21
Panasonic Lumix GH6 pozwoli w końcu nagrywać na dyskach SSD. Aktualizacja dostępna od 27 września
Panasonic Lumix GH6 pozwoli w końcu nagrywać na dyskach SSD. Aktualizacja dostępna od 27 września
Jedną z najciekawszych nowości wprowadzonych wraz z modelem GH6 jest opcja bezpośredniej rejestracji na dyskach SSD. Niestety nie była ona dostępna w dniu premiery. Za...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)