Filmy 5.9K ProRes Raw w Panasonicu S1H. Wystarczy, że zaktualizujesz firmware

Autor: Krzysztof Mularczyk

28 Lipiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Już jest! Po aktualizacji darmowego firmware’u pełnoklatkowy Lumix S1H będzie mógł filmować w surowym formacie ProRes Raw w rozdzielczości aż 5.9K

Firma Panasonic poinformowała o aktualizacji oprogramowania wewnętrznego dla modelu Lumix S1H. Firmware 2.1 umożliwi nagrywanie filmów w rozdzielczości 5.9K w surowym formacie ProRes Raw. Rejestracja będzie musiała się odbywać na rekorderach Atomos Ninja V poprzez HDM, ale to i tak bardzo cenna funkcjonalność.

To nie pierwszy raz, gdy zapis RAW pojawia się w zwykłym aparacie. Ale Panasonic robi to znacznie lepiej od konkurencji

Aktualizacja 2.1 jest darmowa. Dodane zostaną opcje rejestrowania z całej powierzchni matrycy materiału 5.9K w formacie 16:9 z klatkażem 30p lub 4K o proporcjach 17:9 z obszaru Super 35 przy prędkości do 60p. Dostępna będzie również opcja 4:3 do anamorficznego filmowania w formacie Super 35. Wszystkie tryby są oparte na wyjściu 12-bitowym.

W przeciwieństwie do Nikona Z6, Panasonic ma przekazywać pełny strumień danych bez pomijania pikseli. Podczas nagrywania ma działać wizjer, a także dostępne będą wszystkie funkcje, takie jak: Wave Form Monitor (WFM), Vector Scope, Luminance Spot Meter, czy Zebra.

Czym jest ProRes Raw?

Wprowadzony w kwietniu 2018 roku przez firmę Apple format wideo ProRes Raw to odpowiednik surowego pliku RAW w fotografii. Zawiera pełny odczyt z matrycy i pozwala na przykład na swobodną zmianę balansu bieli klipu filmowego, tak jak w przypadku pojedynczego surowego zdjęcia. Zapewnia więc dużo większą elastyczność w postprodukcji i montażu niż przy nagrywaniu, czy edycji materiałów filmowych z użyciem profili Log.

ProRes Raw z Lumiksa S1H - zobacz przykładowe nagranie

Producent udostępnił już przykładowy film zarejestrowany w nowym formacie. “A Drummers Treasure” nagrany został anamorficznym obiektywem Atlas Orion podłączonym do Lumiksa S1H, z którego sygnał został przekazany do rekordera Atomos Ninja V poprzez HDMI.

Skąd pobrać aktualizację?

Firmware jest już dostępny na stronie av.jpn.support.panasonic.com.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
19
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły