Filmy 5.9K ProRes Raw w Panasonicu S1H. Wystarczy, że zaktualizujesz firmware

Autor: Krzysztof Mularczyk

28 Lipiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Już jest! Po aktualizacji darmowego firmware’u pełnoklatkowy Lumix S1H będzie mógł filmować w surowym formacie ProRes Raw w rozdzielczości aż 5.9K

Firma Panasonic poinformowała o aktualizacji oprogramowania wewnętrznego dla modelu Lumix S1H. Firmware 2.1 umożliwi nagrywanie filmów w rozdzielczości 5.9K w surowym formacie ProRes Raw. Rejestracja będzie musiała się odbywać na rekorderach Atomos Ninja V poprzez HDM, ale to i tak bardzo cenna funkcjonalność.

To nie pierwszy raz, gdy zapis RAW pojawia się w zwykłym aparacie. Ale Panasonic robi to znacznie lepiej od konkurencji

Aktualizacja 2.1 jest darmowa. Dodane zostaną opcje rejestrowania z całej powierzchni matrycy materiału 5.9K w formacie 16:9 z klatkażem 30p lub 4K o proporcjach 17:9 z obszaru Super 35 przy prędkości do 60p. Dostępna będzie również opcja 4:3 do anamorficznego filmowania w formacie Super 35. Wszystkie tryby są oparte na wyjściu 12-bitowym.

W przeciwieństwie do Nikona Z6, Panasonic ma przekazywać pełny strumień danych bez pomijania pikseli. Podczas nagrywania ma działać wizjer, a także dostępne będą wszystkie funkcje, takie jak: Wave Form Monitor (WFM), Vector Scope, Luminance Spot Meter, czy Zebra.

Czym jest ProRes Raw?

Wprowadzony w kwietniu 2018 roku przez firmę Apple format wideo ProRes Raw to odpowiednik surowego pliku RAW w fotografii. Zawiera pełny odczyt z matrycy i pozwala na przykład na swobodną zmianę balansu bieli klipu filmowego, tak jak w przypadku pojedynczego surowego zdjęcia. Zapewnia więc dużo większą elastyczność w postprodukcji i montażu niż przy nagrywaniu, czy edycji materiałów filmowych z użyciem profili Log.

ProRes Raw z Lumiksa S1H - zobacz przykładowe nagranie

Producent udostępnił już przykładowy film zarejestrowany w nowym formacie. “A Drummers Treasure” nagrany został anamorficznym obiektywem Atlas Orion podłączonym do Lumiksa S1H, z którego sygnał został przekazany do rekordera Atomos Ninja V poprzez HDMI.

Skąd pobrać aktualizację?

Firmware jest już dostępny na stronie av.jpn.support.panasonic.com.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Mini 4 Pro - profil Log, lepsze wykrywanie przeszkód, 4K 100 kl./s i programowanie lotu
DJI Mini 4 Pro - profil Log, lepsze wykrywanie przeszkód, 4K 100 kl./s i programowanie lotu
"Mini na maksa" - takim sloganem DJI reklamuje swojego najnowszego drona z kompaktowej serii. DJI Mini 4 Pro zachowuje specyfikację poprzednika, ale nadbudowuje ją m.in. doskonalszym...
5
Fujifilm Instax Pal - nowy (miniaturowy) pomysł na aparat natychmiastowy
Fujifilm Instax Pal - nowy (miniaturowy) pomysł na aparat natychmiastowy
Rodzinę natychmiastowych aparatów Instax wzbogaca Instax Pal - miniaturowy aparat cyfrowy, który możemy mieć ze sobą zawsze i wszędzie, a zdjęcia z niego wydrukujemy na drukarce.
6
Nikon Zf - współczesny klasyk
Nikon Zf - współczesny klasyk
Nikon prezentuje długo oczekiwany model Zf - połączenie nowoczesnej technologii z obudową w stylu retro, nawiązującą do klasycznych lustrzanek producenta z lat 80. XX wieku. Nikon Zf...
37
Powiązane artykuły