DJI szykuje profesjonalną kamerę. Są już pierwsze zdjęcia

Autor: Maciej Luśtyk

25 Sierpień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Wiosną światło dzienne ujrzały pierwsze rendery urządzenia, które miało być pierwszą profesjonalną kamerą DJI. Teraz wygląda na to, że urządzenie jest już testowane w terenie, a spodziewana specyfikacja robi ogromne wrażenie.

DJI podbiło przestworza, a teraz najwyraźniej chce także namieszać w segmencie wideo nagrywanego z ziemi. W kwietniu do sieci trafiły pierwsze rendery urządzenia, które można by nazwać modelem Osmo na sterydach - dużym 3-osiowym gimbalem zintegrowanym z profesjonalną kamerą.

Nowa kamera wygląda być może nieco groteskowo, ale może okazać się dokładnie tym, czego potrzebuje dziś rynek wideo. Zwłaszcza, że wygląda na to, iż nowa kamera będzie mogła pochwalić się bardzo imponującą specyfikacją.

Choć wielu DJI kojarzy się wyłączne z konsumenckimi dronami i gimbalami, warto przypomnieć, że firma ma również spore doświadczenie w segmencie profesjonalnych rozwiązań wideo, czego świetnym przykładem może być wyposażona w matrycę APS-C kamera Zenmuse X7, która już w 2017 roku pozwalała zapisywać 12-bitowy obraz 6K RAW.

Patent wskazuje, że kamera DJI będzie rejestrować wideo 8K 60 kl./s w formacie RAW

Wygląda na to, że nadchodzące urządzenie będzie kontynuacją serii Zenmuse, w bardziej przyziemnych realiach. Na matrycę APS-C wskazuje zdjęcie udostępnione w serwisie Twitter przez leakera OsitaLV, na którym widzimy charakterystyczny dla modelu X7 obiektyw.

Do tego już rok temu pojawił się patent opisujący dokładnie takie urządzenie, według którego oferowana przez nie matryca miałaby pozwalać na rejestrację filmów 8K 60 kl./s i 4K 120 kl./s w formacie RAW.

Jeśli specyfikacja ta okaże się prawdą, a całość okaże się możliwie przystępna cenowo, rozwiązanie DJI może nieźle namieszać na rynku wideo. Zwłaszcza, że twórcy otrzymaliby spójny system, który można wykorzystać zarówno na ziemi, jak i w powietrzu (wiele wskazuje na to, że będzie to kamera modułowa, a gimbal będzie można adaptować także do dronów).

Kiedy premiera?

Tego na razie nie wiemy, ale pierwsze zdjęcia ukazujące kamerę w praktyce każą nam wierzyć, że oficjalnej premiery należy spodziewać się na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy. Zwłaszcza, że patent wskazuje iż DJI pracuje nad tym urządzeniem już od dłuższego czasu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Miłośnicy APS-C zapnijcie pasy - Fujifilm X-H2 ma mieć 40-megapikselową matrycę
Miłośnicy APS-C zapnijcie pasy - Fujifilm X-H2 ma mieć 40-megapikselową matrycę
Przyszły rok zapowiada się fascynująco. Według plotek Fujifilm ma szansę na dobre odmienić to, jak postrzegamy aparaty z segmentu APS-C i jeszcze bardziej zatrzeć...
6
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
GoPro HERO 10 Black - więcej, mocniej, lepiej
Najnowsza kamera sportowa GoPro wprowadza wachlarz istotnych aktualizacji. Nowy procesor pozwolił na zwiększenie rozdzielczości, lepszą pracę w słabym świetle, a także...
8
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon zaprezentował pierwszy typowo reporterski korpus bezlusterkowy. Aparat ma ma być nowoczesną alternatywą dla lustrzankowej serii EOS-1D X i pretenduje do miana...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)