FIMI X8 Mini - konkurent DJI Mini 2 z trybem nocnym i śledzeniem

Autor: Krzysztof Mularczyk

6 Kwiecień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Chiński producent wprowadza na rynek amatorskiego drona X8 Mini o dużych możliwościach. To wyraźna konkurencja dla lekkiego DJI Mini. Waży mniej niż 250 g, ale...

FIMI, chińska firma będąca częścią koncernu Xiaomi, uruchomiła przedsprzedaż nowego, lekkiego drona X8 Mini, stanowiącego bezpośrednią konkurencję dla DJI Mini 2.

Pod względem specyfikacji to bezpośredni konkurent DJI Mini 2. Ale ma do zaoferowania także coś specjalnego

X8 Mini został wyposażony w kamerę na trzyosiowym gimbalu, która może być skierowana bezpośrednio w dół. 12-megapikselowa matryca o przekątnej 1/2.6″ jest zintegrowana z obiektywem o pełnoklatkowym odpowiedniku ogniskowej 26 mm, oferującym 80 stopni pola widzenia. Matryca pracuje w zakresie ISO 100-3200, a migawka od 1/8000 s do 32 s. Zapisuje zdjęcia w formatach JPEG lub RAW oraz filmy MP4 w maksymalnej jakości 4K 30p, przepustowości 100 Mb/s i wsparciem F-log.

Dron może być sterowany smartfonem przez WiFi z podglądem HD do odległości 100 m lub sterownikiem TDMA do 8 km.

Wymiary po złożeniu wynoszą 145 x 85 x 56 mm, a po rozłożeniu 200 x 145 x 56 mm.

X8 Mini góruje nad konkurencją obecnością trybu nocnego

Nowy dron oferuje tryb nocny oparty o algorytmy AI, a także tryby timelapse, panoramy, streamingu na żywo i ochrony strefy zakazu lotów. Nie zabrakło też trybu inteligentnego śledzenia i planowania lotu, oraz standardowych funkcji bezpieczeństwa, które pozwalają dronowi wrócić do domu, gdy połączenie z kontrolerem zostanie utracone lub bateria się rozładuje.

Dron o wadze poniżej 250 g, ale jest haczyk

FIMI X8 Mini waży mniej niż 250 gramów, dokładnie 245 g, ale tylko z opcjonalną baterią "pro". Z akumulatorem w zestawie waży 258 g. Bateria “pro” jest też trochę bardziej pojemna, bo wydłuża lot z 30 do 31 minut. Zamieszanie z wagą dronów możemy jednak przy obecnym prawie unijnym uznać za niepotrzebne - wystarczy obecnie przejść bezpłatne szkolenie online i zaliczyć prosty test na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, aby legalnie latać dronem o wadze do 500 g. Szerzej o obowiązujących przepisach przeczytacie w artykule "UE wprowadza jednolite przepisy dla droniarzy w całej Europie".

FIMI X8 Mini - cena i dostępność

Nowy dron X8 Mini jest już dostępny w przedsprzedaży na Banggood w cenie 1777 zł i AliExpress. Na razie zamawiać można jednak wersję z cięższym akumulatorem. Informacji na temat wersji lekkiej z akumulatorem "pro" na razie brak.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Mini 4 Pro - profil Log, lepsze wykrywanie przeszkód, 4K 100 kl./s i programowanie lotu
DJI Mini 4 Pro - profil Log, lepsze wykrywanie przeszkód, 4K 100 kl./s i programowanie lotu
"Mini na maksa" - takim sloganem DJI reklamuje swojego najnowszego drona z kompaktowej serii. DJI Mini 4 Pro zachowuje specyfikację poprzednika, ale nadbudowuje ją m.in. doskonalszym...
7
Fujifilm Instax Pal - nowy (miniaturowy) pomysł na aparat natychmiastowy
Fujifilm Instax Pal - nowy (miniaturowy) pomysł na aparat natychmiastowy
Rodzinę natychmiastowych aparatów Instax wzbogaca Instax Pal - miniaturowy aparat cyfrowy, który możemy mieć ze sobą zawsze i wszędzie, a zdjęcia z niego wydrukujemy na drukarce.
6
Nikon Zf - współczesny klasyk
Nikon Zf - współczesny klasyk
Nikon prezentuje długo oczekiwany model Zf - połączenie nowoczesnej technologii z obudową w stylu retro, nawiązującą do klasycznych lustrzanek producenta z lat 80. XX wieku. Nikon Zf...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)