DJI Mavic Mini - dron na co dzień w świetnej cenie

0
Maciej Luśtyk
30 Październik 2019
Artykuł na: 6-9 minut

The Everyday Flycam - takim właśnie sloganem DJI reklamuje najnowszego drona Mavic Mini, który rozwija pomysł miniaturowego, wygodnego drona “dla każdego”, zapoczątkowany przez model Spark. Trudno go nie pokochać.

Czy każdy powinien mieć drona? Absolutnie nie, ale najnowsza konstrukcja DJI zapewne wzbudzi taką potrzebę u wielu osób, które nigdy nie myślały, że dron może być im potrzebny. Bo skoro filmowanie z powietrza może być łatwe, wygodne, a przy okazji dostarczać świetnej zabawy i dobrej jakości materiałów, to czemu by nie spróbować?

Tak właśnie zapowiada się pokazany dzisiaj DJI Mavic Mini, który ma być konstrukcją dla zwykłego Kowalskiego, ale przy okazji na tyle zaawansowaną, by zaspokoić wymagania także nieco bardziej wymagających użytkowników. Co jednak najważniejsze, wszystko to oferuje w kompaktowej (140 x 82 x 57 mm po złożeniu) i wyjątkowo lekkiej konstrukcji (249 g), dzięki której nie będziemy musieli martwić się pozwoleniami na pilotowanie i która będzie nam w stanie zaoferować długi czas lotu (30 minut).

Mały, ale wariat

DJI Mavic Mini wyposażony został w 3-osiowy gimbal, na którym zamontowano 12-megapikselową kamerę (matryca 1/2.3 cala, zakres ISO 100-3200) z obiektywem 24 mm f/2.8, która pozwoli na nagranie filmów w maksymalnej rozdzielczości QHD (2720 × 1530 pikseli) z prędkością 30 kl./s, lub Full HD z maksymalną prędkością 60 kl./s. Zapis realizowany jest wyłącznie w formacie MP4 (H.264) z maksymalną przepływnością 40 Mb/s. Jakość obrazu nie będzie więc prawdopodobnie powalać na kolana, ale powinna być wystarczająca dla większości użytkowników i publikacji internetowych.

Dobre wrażenie robią też ogólne możliwości drona. Mavic Mini poleci z maksymalną prędkością 46,8 km/h na odległość 4 km i wzniesie się na wysokość 3000 metrów. Do tego otrzymujemy tryb Smooth Motion, w którym ruchy drona będziemy mogli kontrolować z większą precyzją, który ułatwić ma pilotowanie w zamkniętych pomieszczeniach. Pomogą w tym także dołączane do zestawu nakładki na ochronne na rotory. Z kolei i tak długi czas lotu bez problemu rozszerzmy dzięki opcjonalnej, przenośnej ładowarce, mieszczącej 3 dodatkowe baterie.

Na dokładkę Mavic Mini oferuje łatwe tworzenie spektakularnych ujęć, dzięki zaprogramowanym trybom lotu. Będziemy więc mogli wygodnie tworzyć najazdy, odjazdy czy sprawić, że dron będzie orbitować wokół danego obiektu. W szybkim przygotowaniu materiału pomogą nam z kolei nowe szablony edycji w aplikacji DJI Fly.

Mavic Mini nie ma co prawda wszystkiego…

Oczywiście, jak można było się spodziewać, DJI Mavic Mini nie oferuje wielu istotnych funkcji zarezerwowanych dla bardziej zaawansowanych modeli. Nie mamy więc na przykład możliwości śledzenia obiektów, programowania trasy przelotu czy np. systemu wykrywania przeszkód z prawdziwego zdarzenia (czujniki zbliżenia jedynie na spodzie drona). Z racji niskiej wagi i małych rozmiarów dron nie będzie też prawdopodobnie tak stabilny na wietrze jak większe konstrukcje. Na potrzeby dokumentacji wakacyjnych przygód, rodzinnych chwil czy w celu urozmaicenia vlogów możliwości drona powinny okazać się jednak w zupełności wystarczające.

… ale wygrywa ceną

No właśnie. DJI kolejny raz bardzo agresywnie wycenia nowy produkt, właściwie szachując całą konkurencję. Model Mavic Mini wyceniony został bowiem na jedyne 400 euro, czyli około 1700 zł. To nawet taniej niż w przypadku pokazanego przed dwoma laty, a duzo bardziej ograniczonego drona Spark.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem dji.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Nowy 16-calowy Macbook Pro. Czy Apple wreszcie wróciło na właściwe tory?
Nowy 16-calowy Macbook Pro. Czy Apple wreszcie wróciło na właściwe tory?
64 GB RAM-u, do 8 TB przestrzeni dyskowej, świetny ekran i usprawniona klawiatura. Najnowszy Macbook Pro to komputer, którego wreszcie znów będą mogli pokochać...
0
0
PolarPro Summit - nowy pomysł na system filtrów prostokątnych
PolarPro Summit - nowy pomysł na system filtrów prostokątnych
Summit ma być najbardziej praktycznym systemem filtrów na rynku. Czy podbije serca fotografów krajobrazu?
3
0
Sferyczne nowości Insta360 dla tych, którzy chcą mieć wszystko na oku
Sferyczne nowości Insta360 dla tych, którzy chcą mieć wszystko na oku
W ofercie firmy FoxFoto pojawiły się nowe kamery sferyczne Insta360 wraz z ciekawymi akcesoriami, które mają spełnić wygórowane oczekiwania wielbicieli immersywnych materiałów foto-video.
13
0
Powiązane artykuły