PowerVision PowerEgg X - dron, kamera, jajko!

Autor: Maciej Luśtyk

8 Styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Czy jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego? PowerVision chce nas przekonać, że nie i prezentuje PowerEgg X - ambitny projekt, który łączy podręcznego drona i ręczną kamerę wspieraną systemami AI.

Wydaje się, że najnowszym trendem wśród producentów sprzętu foto-video będzie skupienie się na jak największej uniwersalności prezentowanych produktów. Takie założenia prezentuje pokazana podczas targów CES 2020 kamera Insta 360 One R i podobne cele przed swoim nowym produktem stawia producent dronów PowerVision.

Ujęcia z powietrza, z ręki, lub ze statywu. Ty wybierasz.

PowerEgg X to bowiem coś więcej niż zwykły dron. Z łatwością zamienimy go w zwykłą kamerę, która pozwoli nam na swobodne rejestrowanie codziennych chwil - czy to z ręki czy ze statywu. Wspomogą nas w tym wytrenowane na układach AI funkcje śledzenia obiektu i twarzy, które będą robić za naszego prywatnego operatora, i które, wraz z rozwojem technologii i aktualizacjami oprogramowania, mają stawać się jeszcze doskonalsze.

Do tego oczywiście 3-osiowy, wbudowany stabilizator, gwarantujący płynność ujęć wykonywanych z ręki, funkcje sterowania głosem i do 3,5-4 godzin pracy na jednym ładowaniu.

PowerEgg X prezentuje się ciekawie nawet jako sam dron

Co ważne, skupienie się na funkcjach zwykłej kamery nie wpłynęło negatywnie na możliwości PowerEgg jako drona. Powiemy więcej - na pierwszy rzut oka urządzenie prezentuje się bardzo imponująco.

12-megapikselowa matryca CMOS (rozmiar 1/2.8 cala) pozwoli nam na rejestrowanie filmów 4K z prędkością 60 kl./s w standardach MP4 i MOV ( H.265 i H.264) i pracę w zakresie czułości ISO 100-3200. Sam dron zaś poleci z maksymalną prędkością 65 km/h, będzie w stanie oprzeć się wiatrom o sile do 38 km/h, a jego bateria pozwoli na 30 minut lotu. Konstrukcja jest też uszczelniona, a w zestawie otrzymamy także specjalny adapter na nóżki, który umożliwi lądowanie na wodzie.

Do tego umieszczone z przodu i od spodu czujniki przeszkód, popularne tryby śledzenia i programowania trasy przelotu oraz pojawiająca się po raz pierwszy na rynku dronów możliwość bezprzewodowego przesyłania do drona sygnału audio, co pozwoli łatwiej wykorzystać nagrany materiał w różnego rodzaju vlogach czy relacjach. Ciekawie prezentuje się także zasięg jajka PowerVision - podgląd na żywo ma być przesyłany z odległości nawet 5,6 km, a sam dron wzniesie się na maksymalny pułap 4000 metrów.

Cena i dostępność

Biorąc pod uwagę możliwości, atrakcyjnie prezentuje się także cena urządzenia - 900 dolarów, czyli około 3450 zł.

Mało atrakcyjnie wypada naszym zdaniem jedynie wzornictwo. No bo czy coś, co wygląda jak jajko, może być brane na poważnie? Pozostaje też kwestia tego, jak do pomysłu połączenia świata dronów i podręcznych kamer podejdą użytkownicy. Podobnego, choć jednak bardziej ograniczonego zabiegu podjęło się swojego czasu GoPro z dronem Karma. Wszyscy wiemy jak to się skończyło.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem powervision.me.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon EOS R3 - nowy bezlusterkowy król wkracza na rynek
Canon zaprezentował pierwszy typowo reporterski korpus bezlusterkowy. Aparat ma ma być nowoczesną alternatywą dla lustrzankowej serii EOS-1D X i pretenduje do miana...
10
 Leica Q2 ‘007 Edition’ - limitowana wersja aparatu dla fanów Jamesa Bonda
Leica Q2 ‘007 Edition’ - limitowana wersja aparatu dla fanów Jamesa Bonda
Długo wyczekiwany “No Time to Die” już wkrótce w kinach. Z tej okazji Leica przygotowała limitowaną wersję aparatu Q2, która stylistycznie nawiązuje do filmów o agencie 007.
12
Ricoh GR IIIx - ulubiony kompakt fotografów ulicznych teraz z obiektywem 40 mm
Ricoh GR IIIx - ulubiony kompakt fotografów ulicznych teraz z obiektywem 40 mm
Ricoh GR III to kompakt niemal idealny. Wiele osób zainteresowanych streetem czy dokumentem narzeka jednak na zbyt szerokie szkło. Specjalnie dla nich powstał wreszcie...
17
Powiązane artykuły