PowerVision PowerEgg X - dron, kamera, jajko!

1
Maciej Luśtyk
8 Styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Czy jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego? PowerVision chce nas przekonać, że nie i prezentuje PowerEgg X - ambitny projekt, który łączy podręcznego drona i ręczną kamerę wspieraną systemami AI.

Wydaje się, że najnowszym trendem wśród producentów sprzętu foto-video będzie skupienie się na jak największej uniwersalności prezentowanych produktów. Takie założenia prezentuje pokazana podczas targów CES 2020 kamera Insta 360 One R i podobne cele przed swoim nowym produktem stawia producent dronów PowerVision.

Ujęcia z powietrza, z ręki, lub ze statywu. Ty wybierasz.

PowerEgg X to bowiem coś więcej niż zwykły dron. Z łatwością zamienimy go w zwykłą kamerę, która pozwoli nam na swobodne rejestrowanie codziennych chwil - czy to z ręki czy ze statywu. Wspomogą nas w tym wytrenowane na układach AI funkcje śledzenia obiektu i twarzy, które będą robić za naszego prywatnego operatora, i które, wraz z rozwojem technologii i aktualizacjami oprogramowania, mają stawać się jeszcze doskonalsze.

Do tego oczywiście 3-osiowy, wbudowany stabilizator, gwarantujący płynność ujęć wykonywanych z ręki, funkcje sterowania głosem i do 3,5-4 godzin pracy na jednym ładowaniu.

PowerEgg X prezentuje się ciekawie nawet jako sam dron

Co ważne, skupienie się na funkcjach zwykłej kamery nie wpłynęło negatywnie na możliwości PowerEgg jako drona. Powiemy więcej - na pierwszy rzut oka urządzenie prezentuje się bardzo imponująco.

12-megapikselowa matryca CMOS (rozmiar 1/2.8 cala) pozwoli nam na rejestrowanie filmów 4K z prędkością 60 kl./s w standardach MP4 i MOV ( H.265 i H.264) i pracę w zakresie czułości ISO 100-3200. Sam dron zaś poleci z maksymalną prędkością 65 km/h, będzie w stanie oprzeć się wiatrom o sile do 38 km/h, a jego bateria pozwoli na 30 minut lotu. Konstrukcja jest też uszczelniona, a w zestawie otrzymamy także specjalny adapter na nóżki, który umożliwi lądowanie na wodzie.

Do tego umieszczone z przodu i od spodu czujniki przeszkód, popularne tryby śledzenia i programowania trasy przelotu oraz pojawiająca się po raz pierwszy na rynku dronów możliwość bezprzewodowego przesyłania do drona sygnału audio, co pozwoli łatwiej wykorzystać nagrany materiał w różnego rodzaju vlogach czy relacjach. Ciekawie prezentuje się także zasięg jajka PowerVision - podgląd na żywo ma być przesyłany z odległości nawet 5,6 km, a sam dron wzniesie się na maksymalny pułap 4000 metrów.

Cena i dostępność

Biorąc pod uwagę możliwości, atrakcyjnie prezentuje się także cena urządzenia - 900 dolarów, czyli około 3450 zł.

Mało atrakcyjnie wypada naszym zdaniem jedynie wzornictwo. No bo czy coś, co wygląda jak jajko, może być brane na poważnie? Pozostaje też kwestia tego, jak do pomysłu połączenia świata dronów i podręcznych kamer podejdą użytkownicy. Podobnego, choć jednak bardziej ograniczonego zabiegu podjęło się swojego czasu GoPro z dronem Karma. Wszyscy wiemy jak to się skończyło.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem powervision.me.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica M10 Monochrom - nowy wymiar czerni i bieli
Leica M10 Monochrom - nowy wymiar czerni i bieli
Wszystko co najlepsze z podstawowej wersji modelu M10 i monochromatyczna matryca, która zachwyci fanów czerni i bieli. W dodatku matryca nie byle jaka, bo o...
35
2
Insta360 One R - ta modułowa kamerka to najlepsze, co świat action camów widział od lat
Insta360 One R - ta modułowa kamerka to najlepsze, co świat action camów widział od lat
Kamera sferyczna, sportowa, a może coś bardziej zaawansowanego? Dzięki nowej modułowej kamerce Insta360 nie trzeba już będzie wybierać.
12
2
Nikon Coolpix P950 - rekordowy superzoom wraca w odświeżonej formie
Nikon Coolpix P950 - rekordowy superzoom wraca w odświeżonej formie
CES 2020: Superzoomy najwyraźniej wciąż mają się dobrze. Nikon Coolpix P950 to aktualizacja jednego z najciekawszych modeli na rynku, wzbogacona o funkcje, bez których...
0
2
Powiązane artykuły