Nadchodzi kolejny cyfrowy Instax. Nowa era aparatów natychmiastowych?

0
Maciej Luśtyk
29 Maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Na brytyjskim profilu marki Instax w serwisie Twitter pojawiła się zapowiedź nowego aparatu natychmiastowego. Według producenta ma to być natychmiastówka “nowej ery”. Czego się spodziewać?

Czy w kwestii fotografii natychmiastowej czeka nas jeszcze jakaś rewolucja? Największą jest chyba pokazany niedawno, obsługujący wkłady Instax Wide aparat MiNT Instantkon RF70, który otwiera przed użytkownikami swobodę manualnej ingerencji w parametry ekspozycji. Producenci aparatów wydają się jednak podążać nieco innym torem.

Cyfrowy i analogowy jednocześnie

Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej aparatów natychmiastowych wykorzystujących technologię cyfrową. Pierwszy tego typu aparat Fujifilm (Instax) mieliśmy okazję oglądać w 2017 roku (model SQ10), ale sam pomysł na cyfrowe natychmiastówki nie jest niczym nowym - Polaroid opracował technologię ZiNK już lata temu i już od pewnego czasu oferuje aparaty z serii Snap. Mimo to jedynie w przypadku Fujifilm mamy do czynienia z prawdziwym filmem natychmiastowym, co sprawia, że w przypadku Instaksów możemy mówić o systemie hybrydowym.

Choć zdania na temat charakteru obrazu dostarczanego przez cyfrowego Instaksa mogą być podzielone, trudno odmówić tej koncepcji użyteczności - drukujemy tylko te zdjęcia, które chcemy, możemy je edytować przed wydrukiem, a w razie konieczności mamy w zanadrzu także wersję cyfrową. Czy jednak nowy Instax może nas czymś zaskoczyć?

Czym zaskoczy nowa hybryda?

Zapowiedz udostępniona na brytyjskim profilu Instaksa jasno wskazuje, że tym razem będziemy mieli do czynienia z wkładami Mini, co dla użytkowników oznaczać będzie mniejsze koszta niż w przypadku wkładów kwadratowych, obsługiwanych przez serię SQ. Biorąc pod uwagę rozmiar filmu, wygląda też na to, że nowy aparat będzie bardzo kompaktowy. Oprócz tego wiadomo, że będziemy mieć do czynienia z ekranem LCD oraz “wyjątkowymi funkcjami”.

Jakimi? To na razie pozostaje zagadką. Bardzo byśmy chcieli, by aparat pozwalał na drukowanie zdjęć przez Wi-Fi/Bluetooth. Czy tak się stanie? Dowiemy się już niedługo - premiera aparatu planowana jest na 12 czerwca.

Więcej informacji o aparatach Instax znajdziecie pod adresem instax.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
11
11
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
16
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)