Nadchodzi kolejny cyfrowy Instax. Nowa era aparatów natychmiastowych?

0
Maciej Luśtyk
29 Maj 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Na brytyjskim profilu marki Instax w serwisie Twitter pojawiła się zapowiedź nowego aparatu natychmiastowego. Według producenta ma to być natychmiastówka “nowej ery”. Czego się spodziewać?

Czy w kwestii fotografii natychmiastowej czeka nas jeszcze jakaś rewolucja? Największą jest chyba pokazany niedawno, obsługujący wkłady Instax Wide aparat MiNT Instantkon RF70, który otwiera przed użytkownikami swobodę manualnej ingerencji w parametry ekspozycji. Producenci aparatów wydają się jednak podążać nieco innym torem.

Cyfrowy i analogowy jednocześnie

Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej aparatów natychmiastowych wykorzystujących technologię cyfrową. Pierwszy tego typu aparat Fujifilm (Instax) mieliśmy okazję oglądać w 2017 roku (model SQ10), ale sam pomysł na cyfrowe natychmiastówki nie jest niczym nowym - Polaroid opracował technologię ZiNK już lata temu i już od pewnego czasu oferuje aparaty z serii Snap. Mimo to jedynie w przypadku Fujifilm mamy do czynienia z prawdziwym filmem natychmiastowym, co sprawia, że w przypadku Instaksów możemy mówić o systemie hybrydowym.

Choć zdania na temat charakteru obrazu dostarczanego przez cyfrowego Instaksa mogą być podzielone, trudno odmówić tej koncepcji użyteczności - drukujemy tylko te zdjęcia, które chcemy, możemy je edytować przed wydrukiem, a w razie konieczności mamy w zanadrzu także wersję cyfrową. Czy jednak nowy Instax może nas czymś zaskoczyć?

Czym zaskoczy nowa hybryda?

Zapowiedz udostępniona na brytyjskim profilu Instaksa jasno wskazuje, że tym razem będziemy mieli do czynienia z wkładami Mini, co dla użytkowników oznaczać będzie mniejsze koszta niż w przypadku wkładów kwadratowych, obsługiwanych przez serię SQ. Biorąc pod uwagę rozmiar filmu, wygląda też na to, że nowy aparat będzie bardzo kompaktowy. Oprócz tego wiadomo, że będziemy mieć do czynienia z ekranem LCD oraz “wyjątkowymi funkcjami”.

Jakimi? To na razie pozostaje zagadką. Bardzo byśmy chcieli, by aparat pozwalał na drukowanie zdjęć przez Wi-Fi/Bluetooth. Czy tak się stanie? Dowiemy się już niedługo - premiera aparatu planowana jest na 12 czerwca.

Więcej informacji o aparatach Instax znajdziecie pod adresem instax.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
18
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Nowy korpus Sigmy to z pewnością nie pozycja dla wszystkich, ale wielu zachwyci. Wiemy już ile za aparat zapłacimy na polskim rynku.
17
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)