Leica CL - elegancja i funkcjonalność w kompaktowym wydaniu

Autor: Maciej Luśtyk

21 Listopad 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowsza Leica CL udowadnia, że producent traktuje segment aparatów APS-C naprawdę poważnie. Konstrukcja łączy w sobie oryginalne wzornictwo, praktyczną ergonomię i mocną specyfikację, stając się ciekawą, luksusową alternatywą dla propozycji konkurencji.

Co musisz wiedzieć:
  • 24-milionowa matryca APS-C
  • Tryb seryjny 10 kl./s
  • Wbudowany wizjer 2,36 Mp
  • Rozbudowana ergonomia to większa wygoda obsługi
  • Dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1,04 Mp
  • 4K 30 kl./s
  • 49-punktowy system AF oparty wyłącznie o detekcję kontrastu
  • Tylko 220 zdjęć na jednym ładowaniu
  • Magnezowo-alumioniowy korpus
  • Cena: 10900 zł 

Jeszcze niedawno mogło się wydawać, że producent ma zamiar w ogóle zrezygnować z aparatów z matrycami formatu APS-C - zaprezentowana w zeszłym roku Leica TL praktycznie niczym nie różniła się od swojego poprzednika. W lipcu tego roku zobaczyliśmy jednak model TL2, który wnosił do konstrukcji istotne usprawnienia i pokazywał, że producent ma zamiar dalej rozwijać ten system. Nowa Leica CL staje się właśnie jego ukoronowaniem.

Leica CL to przede wszystkim znacznie bardziej niż w przypadku modelu TL rozbudowana ergonomia, która sprawia, że aparat jest tak samo, a nawet bardziej poręczny, jak wyposażone w pełnoklatkową matrycę modele M, stając się ich bardziej kompaktowym, bezlusterkowym odpowiednikiem.

Wygoda bez kompromisów

Wbudowany wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2,36 Mp to tylko jedno z udogodnień jakie oferuje nam nowa konstrukcja. Dwa pokrętła funkcyjne na górnym panelu pozwolą nam szybko kontrolować parametry przysłony, czasu migawki, czułości ISO oraz sterować kompensacją ekspozycji. Pokrętła te są wciskane, pozwalając na wygodną kontrolę dwóch parametrów na raz. Bardzo przyjemnym udogodnieniem jest również miniaturowy pomocniczy ekran LCD, na którym szybko podejrzymy aktualnie używane ustawienia.

Do tego otrzymujemy joystick AF na tylnym panelu, który dodatkowo ułatwi nam nawigację po menu. Ta będzie możliwa także za pomocą dotykowego, 3-calowego ekranu LCD o rozdzielczości 1,04 Mp. O użyteczność funkcji dotykowych możemy być spokojni - już układ z modelu TL2 robił wrażenie jednego z najlepszych na rynku.

Forma uzupełniona treścią

Ale Leica CL to nie tylko świetne wzornictwo i praktyczna ergonomia. To także mocne podzespoły, które czynią z aparatu godnego rywala innych zaawansowanych konstrukcji z segmentu APS-C. Za jakość zdjęć odpowiada tu 24-milionowa matryca CMOS wspierana najnowszym procesorem obrazu Maestro II, który pozwoli nam na fotografowanie w zakresie czułości ISO 100 - 50000 z prędkością aż 10 kl./s i zapisanie do 140 zdjęć JPEG w serii (33 zdjęcia RAW + JPEG).

Oprócz tego otrzymujemy migawkę, która pozwoli nam na pracę z czasami do 1/8000 s lub 1/25000 s w trybie elektronicznym, moduł Wi-Fi, za pośrednictwem którego prześlemy zdjęcia na smartfona i będziemy mogli zdalnie sterować aparatem, a także możliwość rejestracji filmów w jakości 4K z prędkością 30 kl./s (60 kl./s w jakości Full HD).

Słabszym punktem konstrukcji wydaje się być bateria (220 zdjęć na jednym ładowaniu), a także oparty jedynie o detekcję kontrastu, 49-punktowy system AF. W przypadku tego drugiego nie powinniśmy jednak wyciągać pochopnych wniosków. Dla przykładu, system detekcji kontrastu Panasonica dorównuje najlepszym układom detekcji fazy, a jak wiemy obydwie firmy często ze sobą współpracują.

Do aparatu podepniemy szkła z systemu TL, a także, za pomocą dedykowanego adaptera, szkła z systemów M i R. Korpus został natomiast wykonany z aluminium (górna i dolna ścianka) oraz z magnezu (front i tył). O wytrzymałość konstrukcji nie powinniśmy się więc martwić.

Cena i dostępność

Leica CL wydaje się być więc ciekawą kompaktową propozycją dla fotografów z nieco większym budżetem. Ale biorąc pod uwagę ceny pełnoklatkowych aparatów producenta, cena jaką musimy zapłacić za model CL nie poraża. Na polskim rynku za korpus zapłacimy 10900 zł. Aparat na rynku pojawi się pod koniec listopada.

Więcej informacji o aparacie znajdziecie pod adresem us.leica-camera.com.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Przedłużona gwarancja na aparaty i obiektywy Leica
Przedłużona gwarancja na aparaty i obiektywy Leica
Leica podkreśla jakość „Made in Germany” i przedłuża gwarancję na sprzęt o dodatkowe 12 miesięcy. Ofertą objęte są aparaty i obiektywy kupione pomiędzy 1.09.2019 a...
0
Sony A7 IV - więcej, mocniej, lepiej, drożej...
Sony A7 IV - więcej, mocniej, lepiej, drożej...
Po 3 latach od premiery A7 III, Sony pokazuje wreszcie jego następcę, który ma być lepszy właściwie pod każdym względem. Wyposażony w 33-megapikselową matrycę Sony A7...
36
DJI Ronin 4D to pierwsza kamera 8K z 4-osiowym stabilizatorem i autofocusem Lidar AF
DJI Ronin 4D to pierwsza kamera 8K z 4-osiowym stabilizatorem i autofocusem Lidar AF
Nowy Ronin 4D to bez wątpienia urządzenie rewolucyjne, integruje bowiem system obrazowania z zapisem RAW, zaawansowaną stabilizację, ustawianie ostrości oparte o laserowy system Lidar i...
9
Powiązane artykuły