Aktualizacje firmware’u i nowości programowe od Fujifilm

0
Maciej Luśtyk
20 Listopad 2014
Artykuł na: 6-9 minut
Fujifilm wprowadził aktualizacje oprogramowania do modeli X-E2, X-Pro1, X-E1 i X-T1. Zaprezentowane zostało także oprogramowanie odpowiadające za tethering między bezlusterkowcem X-T1, a komputerem.
Firmware aparatów został zaktualizowany do wersji oznaczonych numerami 3.00 (Fujifilm X-E2 i Fujifilm X-T1), 3.40 (Fujifilm X-Pro1) i 2.40 (Fujifilm X-E1). Nowością, którą obsługiwać będą wszystkie aparaty jest funkcja AF+MF pozwalająca na precyzyjne doostrzenie zdjęcia już po ustawieniu ostrości przez system AF, poprzez rotację pierścieniem manualnego ustawienia ostrości.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Więcej usprawnień zostało zawartych w aktualizacji dla aparatu Fujifilm X-E2. Uaktualnienie wprowadza nowy profil kolorystyczny Classic Chrome, tryb umożliwiający tworzenie sekwencji poklatkowych (time lapse) oraz ulepsza działanie łączności bezprzewodowej z urządzeniami mobilnymi.

Fujifilm zaprezentowało też oprogramowanie HS-V5 for Windows Ver.1.0 przeznaczone dla bezlusterkowców Fujifilm X-T1 i Fujifilm X-T1 Graphite Silver Edition. Oprogramowanie umożliwi połączenie urządzenia z komputerem i sterowanie funkcjami aparatu z jego poziomu. Będzie też można bezpośrednio przesyłać i zapisywać w komputerze zdjęcia robione aparatem. Do połączenia wystarczy kabel USB 2.0. Razem z programem HS-V5 otrzymamy specjalną przeglądarkę Hyper-Utility3, która umożliwi podgląd i zapis zdjęć wykonanych przez aparat, a także ich analizę na bazie histogramu i danych EXIF. Za pomocą funkcji image assessment będzie też można dokonać porównania dwóch wykonanych zdjęć.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Najwięcej nowości wprowadza z kolei aktualizacja dla aparatów Fujifilm X-T1 i Fujifilm X-T1 Graphite Silver Edition. Jest ich aż 21. Poniżej prezentujemy pełną listę usprawnień, które wprowadza uaktualnienie.

1. Elektroniczna migawka z czasem otwarcia 1/32000 sekundy *1*2

FUJIFILM oferuje użytkownikom miedzy innymi jasne obiektywy stałoogniskowe, zapewniające idealne rozmycie tła już przy maksymalnym otwarciu przysłony. Jednakże użycie tych obiektywów z maksymalnie otwartą przysłoną staje się utrudnione w warunkach intensywnego oświetlenia fotografowanej sceny. Aktualizacja oprogramowania umożliwi użycie w pełni elektronicznej migawki, oferującej krótki czas otwarcia rzędu 1/32000 sekundy. Użycie elektronicznej migawki zapewni bezszelestną pracę aparatu, co sprawdzi się idealnie w fotografii dziecięcej czy chociażby podczas ceremonii ślubnych. Elektroniczną migawkę można ustawiać w krokach co 1/3 w zakresie od 1 sekundy do 1/32000 sekundy. Użycie nowych funkcji „SHUTTER SOUND” oraz „SHUTTER VOLUME” pozwala na ustawienie głośności lub kompletne wyciszenie dźwięku migawki.

2. Nowy profil kolorystyczny - Classic Chrome*1

Nowy tryb kolorystyczny jest efektem licznych sugestii fotografów oraz wieloletniego doświadczenia Fujifilm w sferze precyzyjnego odwzorowania kolorów. Classic Chrome pozwala na uzyskanie subtelnych kolorów i pięknych naturalnych odcieni przypominających klasyczny film pozytywowy. Filtr idealnie sprawdzi się chociażby w fotografii architektury, zdjęciach ulicznych, zaś fotografiom typu „fashion” nada emocjonalny i nostalgiczny wygląd.

3. Funkcja Natural Live View*1
Elektroniczny wyświetlacz pozwala na odzwierciedlenie kolorystyki fotografowanej sceny na bazie użytego profilu kolorystycznego. Zdarzają się jednak sytuacje, w których użytkownik chce sprawdzić kolorystykę fotografowanej sceny bez „nakładania” jakiegokolwiek profilu kolorystycznego. Dzięki nowej funkcji Natural Live View użytkownik może wyłączyć opcję „PREVIEW PIC. EFFECT” i podejrzeć fotografowaną scenę w naturalnej kolorystyce.

4. EVF/LCD Color Control*1

Opcje EVF COLOR oraz LCD COLOR znajdujące się w menu umożliwiają dopasowanie odcieni wyświetlacza oraz wizjera.

5. Bezpośredni wybór pola autofokusa

Aktualizacja umożliwia wybieranie pola ostrości czterokierunkowym przyciskiem nawigacyjnym bez potrzeby użycia przycisku Fn.

6. Odblokowanie przycisków AE-L oraz AF-L

Przyciski AE-L i AF-L są obecnie zablokowane, ale będą wymienne w zależności od preferencji użytkownika.

7. Zmienne pole ostrości w trybie MF

Po aktualizacji, pracując w trybie ręcznego ustawiania ostrości i używając przycisku AF-L, będzie można zmieniać wielkość pola ostrości przy włączonym autofokusie błyskawicznym.

8. Bezpośredni wybór trybu MAKRO

Po aktualizacji, w trybie autofokusa zaistnieje możliwość włączenia lub wyłączenia funkcji makro bez konieczności używania menu podręcznego.

9. Dostosowanie szybkiego menu (Q) do preferencji użytkownika

Menu Q pozwala na uzyskanie szybkiego dostępu do często używanych funkcji. Aktualizacja umożliwi dostosowanie menu Q do indywidualnych preferencji użytkownika.

10. Nowe opcje rejestracji filmów

Po zainstalowaniu aktualizacji oprócz dostępnych prędkości zapisu plików video (60 i 30 kl./sek.) pojawią się prędkości 50, 25 i 24 kl./sek. Prędkości 50 i 25 kl./sek. umożliwią edycję video w regionach PAL bez konieczności konwersji. Dodatkowo prędkość 24 kl./sek. pozwoli rejestrować filmy w jakości niemal kinowej.

11. Rejestracja ręczna w trybie wideo

Po pobraniu aktualizacji możliwy będzie wybór czułości ISO przed rozpoczęciem zapisu pliku filmowego oraz zmiana przysłony i czasu naświetlania w czasie nagrywania.

12. Autofokus z detekcją fazową w trybie błyskawicznego autofokusa

Przy użyciu błyskawicznego autofokusa który uruchamiany jest przyciskiem AF-L podczas ręcznego ostrzenia będzie można skorzystać z detekcji fazowej, co znacznie przyspieszy działanie funkcji ustawiania ostrości.

13. Blokowanie pola pomiaru światła oraz pola ostrości

Aktualizacja umożliwi zablokowanie pola autofokusa oraz pola pomiaru światła w trybie pomiaru punktowego.

14. Czas naświetlania w trybie przesunięcia programowego

Obecnie najdłuższym czasem naświetlania w trybie przesunięcia programowego jest ¼ sekundy. Po zainstalowaniu aktualizacji czas ten zostanie zwiększony do maksymalnie 4 sekund.

15. Aktualizacja doda opcje „Flash compensation”, „Shutter type”, „Preview Pic. Effect”, „Preview EXP./WB in Manual mode” oraz „Lock” do menu.

16. Użycie drukarki INSTAX

Po aktualizacji zdjęcia będą mogły być wysyłane bezpośrednio z aparatu do drukarki FUJIFILM INSTAX SHARE Smartphone Printer.

17. Lock Function

Aktualizacji umożliwi użytkownikowi zabezpieczenie się przed przypadkowym aktywowaniem przycisków.

18. Custom White Balance

Aktualizacja zwiększy ilość niestandardowych (definiowanych przez użytkownika) ustawień balansu bieli z jednego do trzech.

19. Rozszerzenie

Rozszerzony tryb wyświetlania ustawień aparatu na wizjerze EVF / LCD w trybie manualnym.
W trybie manualnym wyświetlacze EVF/LCD pokazują podgląd warunków naświetlenia przy określonych ustawieniach aparatu. Przy wyłączonym podglądzie warunków naświetlenia, użytkownicy będą mogli jednocześnie wyłączyć tryb podglądu balansu bieli. Aktualizacja pozwoli użytkownikom poszerzyć możliwości fotografowania przy użyciu zewnętrznej lampy błyskowej, w szczególności do modelowania światła o różnej temperaturze barwowej. Poprzez przypisanie funkcji do przycisku Fn, użytkownicy będą mieli możliwość szybkiej zmiany tych ustawień. 


20. AF+MF
Zastosowanie funkcji AF+MF umożliwi precyzyjne doostrzenie zdjęcia. Po wciśnięciu do połowy spustu migawki i ustawieniu ostrości przez aparat, precyzyjne doostrzenie można uzyskać używając pierścienia manualnego ustawiania ostrości.

21. Funkcja TETHERING

Nowe opcjonalne oprogramowanie HS-V5 pozwoli użytkownikom na bezpośrednie połączenie aparatu z komputerem PC. Oprogramowanie umożliwia przesyłanie i zapis zdjęć zrobionych przez aparat w komputerze oraz na sterowanie niektórymi funkcjami aparatu z poziomu komputera.


Aktualizacje firmware’u będą dostępne od 18 grudnia 2014.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus PEN E-PL10 - niewielki korpus Mikro Cztery Trzecie dla początkujących fotografów i vlogerów
Olympus PEN E-PL10 - niewielki korpus Mikro Cztery Trzecie dla początkujących fotografów i vlogerów
Miesiąc po premierze na rynkach azjatyckich model E-PL debiutuje także w europie. Jest to jednak niewielka aktualizacja względem poprzednika.
5
0
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Ricoh Theta SC2 - kamera sferyczna 4K za tysiąc złotych
Na rynku debiutuje druga generacja przystępnej cenowo kamerki sferycznej Theta SC. Prosta w obsłudze konstrukcja zyskała m.in. możliwość...
6
0
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
10
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)