Aparaty
Panasonic Lumix - nowe oprogramowanie dla modeli S9, S5II, S5IIX i G9 II
Szwedzka firma opracowała pierwsze na świecie regulowane filtry dyfuzyjne. Nowe rozwiązanie ma szanse uprościć prace z filtrami tego typu podczas realizacji wideo.
Filtry dyfuzyjne, stosowane głównie w produkcjach filmowych, mają za zadanie obniżać kontrast i rozpraszać źródła światła. To one w dużej mierze odpowiadają za to, co kojarzymy jako film look. Do tej pory jednak schemat ich działania zawsze pozostawał taki sam. Efekt dyfuzji uzyskiwano poprzez naniesienie na powierzchnię szkła optycznego cienkiej warstwy miniaturowych kropek. W zależności od oczekiwanego efektu - czarnych lub białych.
Podczas targów IBC 2024 nowy pomysł na filtry dyfuzyjny zaprezentowała szwedzka firma LC-Tech, która specjalizuje się w rozwiązaniach wykorzystujących technologię ciekłego kryształu i która ma już na swoim koncie produkcję działających w oparciu o nią regulowanych filtrów ND. Ba, rozwiązania firmy stosują nawet producenci kamer.
Nowe filtry dyfuzyjne mają działać na zasadzie podobnej idei, gdzie w zależności od siły ładunku elektrycznego efekt dyfuzji będzie nasilał się lub słabł. Co ważne, nie jest tylko górnolotny projekt, ale w zasadzie gotowy projekt - prototyp ma standardowy kinowy rozmiar 4×5.65″ i jest przystosowany do współpracy z matte boxami.
Główną zaletą takiego rodzaju filtra będzie oczywiście wygodna. W zależności od pożądanego efektu nie będziemy musieli przepinać filtrów - wystarczy szybka regulacja pokrętła. Oprócz tego, podobne rozwiązanie otwiera wiele hipotetycznych możliwości, jak np. częściowa dyfuzja, pojawiająca się tylko w określonych partiach kadru. Więcej na temat działania nowego filtra możecie dowiedzieć się z poniższego materiału serwisu Cined.com.
Zanim jednak nowe filtry LC-Tech trafią w ręce filmujących, minie trochę czasu. Według firmy elektronicznie regulowane filtry dyfuzyjne trafią na rynek najwcześniej za rok.
Więcej informacji znajdziecie na stronach www.lc-tec.se i cined.com.