Rotolight SmartSoft Box - elektroniczny softbox z regulowaną dyfuzją

Autor: Maciej Luśtyk

26 Maj 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Producent jednych z najciekawszych oświetlaczy LED prezentuje oryginalny panel dyfuzyjny, który  bazując na technologii ciekłokrystalicznej pozwoli nam płynnie regulować zmiękczenie światła.

Pomysł na wykorzystanie paneli LCD w celu regulacji przepuszczania światła nie jest nowy. Szklane panele z możliwością elektronicznego „zmatowienia” stosowane są chociażby w budownictwie, a bazujące na tym pomyśle softboxy już lata temu chciała wprowadzić na rynek firma Zylight (choć najwyraźniej nie wyszło). Z podobnej idei korzysta nawet regulowany filtr dolnoprzepustowy w aparacie Sony RX1R II.

Pomysł też wykorzystywał już wcześniej także sam Rotolight, oferując regulowane panele dyfuzyjne w swoich lampach klasy kinowej. Wygląda jednak na to, że idea regulowanego softboxa wreszcie skrystalizowała się w formie gotowego i kompletnego produktu dla zwykłych śmiertelników, który ma szansę odmienić pracę na mniejszych planach i przy sesjach fotograficznych.

Rotolight SmartSoft Box bazuje na warstwie ciekłego kryształu, który pod wpływem napięcia porządkuje się w określony sposób, pozwalając nam na regulację zmiękczenia światła. Jak pisze producent, opracowanie technologii pozwalającej na dokonywanie tego w sposób płynny zajęło inżynierom 2,5 roku.

SmartSoft Box oferowany jest w formie nakładki na lampę Rotolight AEOS 2 i pozwala na sterowanie dyfuzją z poziomu jej interfejsu, lub też za pomocą aplikacji mobilnej. Dodatkowo lampa automatycznie wyreguluje balans bieli, by zachować odpowiednią kolorystykę światła w zależności od stopnia dyfuzji.

Cena i dostępność

Regulowany softbox Rotolight trafi do sprzedaży pod koniec sierpnia 2022 roku, w cenie 499 dolarów (ok. 2150 zł). Będzie to więc z pewnością sprzęt poza zasięgiem amatora, ale może okazać się popularny np. w przypadku mniejszych produkcji czy wśród fotografów pracujących ze światłem ciągłym.

Więcej informacji znajdziecie na stronie rotolight.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Xencelabs Pen Display 24 Studio - imponująca alternatywa dla tabletów Wacom Cintiq Pro
Xencelabs Pen Display 24 Studio - imponująca alternatywa dla tabletów Wacom Cintiq Pro
Założona w 2019 roku firma Xencelabs prezentuje swój pierwszy tablet graficzny z ekranem. Pen Display 24 Studio to profesjonalny kombajn, który zapowiada się na...
6
Zhiyun Molus G60 i X100 - superkompaktowe lampy LED o dużej mocy
Zhiyun Molus G60 i X100 - superkompaktowe lampy LED o dużej mocy
Chiński producent rozwija ofertę oświetlenia o nowe, kompaktowe lampy LED, które mimo niewielkich rozmiarów oferują imponującą moc i możliwość stosowania akcesoriów z...
9
Godox Pixel Tube TP2R, TP4R i TP8R - zaawansowane modułowe tuby świetlne ze sterowaniem DMX
Godox Pixel Tube TP2R, TP4R i TP8R - zaawansowane modułowe tuby świetlne ze sterowaniem DMX
Godox wprowadza na rynek nowe tuby świetlne do pracy na planach filmowych. Lampy z serii Pixel Tube oferują zaawansowane parametry, bezprzewodowe sterowanie,...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)