Rotolight SmartSoft Box - elektroniczny softbox z regulowaną dyfuzją

Autor: Maciej Luśtyk

26 Maj 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Producent jednych z najciekawszych oświetlaczy LED prezentuje oryginalny panel dyfuzyjny, który  bazując na technologii ciekłokrystalicznej pozwoli nam płynnie regulować zmiękczenie światła.

Pomysł na wykorzystanie paneli LCD w celu regulacji przepuszczania światła nie jest nowy. Szklane panele z możliwością elektronicznego „zmatowienia” stosowane są chociażby w budownictwie, a bazujące na tym pomyśle softboxy już lata temu chciała wprowadzić na rynek firma Zylight (choć najwyraźniej nie wyszło). Z podobnej idei korzysta nawet regulowany filtr dolnoprzepustowy w aparacie Sony RX1R II.

Pomysł też wykorzystywał już wcześniej także sam Rotolight, oferując regulowane panele dyfuzyjne w swoich lampach klasy kinowej. Wygląda jednak na to, że idea regulowanego softboxa wreszcie skrystalizowała się w formie gotowego i kompletnego produktu dla zwykłych śmiertelników, który ma szansę odmienić pracę na mniejszych planach i przy sesjach fotograficznych.

Rotolight SmartSoft Box bazuje na warstwie ciekłego kryształu, który pod wpływem napięcia porządkuje się w określony sposób, pozwalając nam na regulację zmiękczenia światła. Jak pisze producent, opracowanie technologii pozwalającej na dokonywanie tego w sposób płynny zajęło inżynierom 2,5 roku.

SmartSoft Box oferowany jest w formie nakładki na lampę Rotolight AEOS 2 i pozwala na sterowanie dyfuzją z poziomu jej interfejsu, lub też za pomocą aplikacji mobilnej. Dodatkowo lampa automatycznie wyreguluje balans bieli, by zachować odpowiednią kolorystykę światła w zależności od stopnia dyfuzji.

Cena i dostępność

Regulowany softbox Rotolight trafi do sprzedaży pod koniec sierpnia 2022 roku, w cenie 499 dolarów (ok. 2150 zł). Będzie to więc z pewnością sprzęt poza zasięgiem amatora, ale może okazać się popularny np. w przypadku mniejszych produkcji czy wśród fotografów pracujących ze światłem ciągłym.

Więcej informacji znajdziecie na stronie rotolight.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Sony PDT-FP1 - Portable Data Transmitter do szybkiego przesyłania zdjęć i filmów z aparatów i kamer Sony E
Sony PDT-FP1 - Portable Data Transmitter do szybkiego przesyłania zdjęć i filmów z aparatów i...
Sony wprowadza urządzenie, które może okazać się zbawieniem w pracy fotoreporterów, dziennikarzy wideo i fotografów sportowych. Nadajnik PDT-FP1 pozwoli łatwo selekcjonować i wysyłać...
6
Jego wysokość Vanguard Alta Pro 3VRL – nowy 2-metrowy statyw wideo
Jego wysokość Vanguard Alta Pro 3VRL – nowy 2-metrowy statyw wideo
Vanguard zapowiedział „najbardziej stabilny w historii firmy” statyw dla filmowców - wyposażony w system szybkiego zwalniania aparatu, wygodną platformę poziomującą i udźwig do 25 kg. Premiera...
11
Nowe wielkoformatowe drukarki Canon ImagePROGRAF PRO
Nowe wielkoformatowe drukarki Canon ImagePROGRAF PRO
Canon wprowadza nową, ulepszoną serię 3 wielkoformatowych drukarek ImagePROGRAF PRO. Nowe modele maja być wygodniejsze w obsłudze i oferować większą produktywność. Współpracują też z...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)