Marumi Prime Pasma Sputtering - pierwsze filtry w technologii napylania plazmowego

Autor: Redakcja Fotopolis

13 Maj 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Marumi prezentuje nową serię filtrów polaryzacyjnych Primę Plazma Sputtering - pierwsze na świecie akcesoria, w których do implementacji powłok zastosowano technologię napylania plazmowego. Dzięki temu filtry mają być bardziej odporne i oferować parametry nieosiągalne dla tradycyjnych filtrów.

Informacja partnera

Japoński Producent MARUMI Optical po raz kolejny potwierdza swoją innowacyjność i wiodącą pozycję w branży filtrów fotograficznych. Tym razem firma stworzyła pierwsze na świecie filtry z powłokami nakładanymi w technologii napylania plazmowego.

Jaka jest różnica?

Konwencjonalny proces powlekania filtrów CPL

W konwencjonalnym procesie produkcji filtrów polaryzacyjnych materiał powłokowy w postaci folii polaryzacyjnej jest topiony i w wysokiej temperaturze odparowywany w komorze próżniowej. W ten sposób przylega do szkła filtra CPL. Proces ten nie może trwać zbyt długo z uwagi na wrażliwość na ciepło nanoszonej w ten sposób folii. To ograniczenie powoduje, że procesu nie można przedłużać, przez co nanoszenie większej ilości warstw powłok nie jest możliwe a osiągana specyfikacja filtrów ma swoje ograniczenia.

Marumi Prime Plasma Sputtering

Powlekanie technologią napylania plazmowego to zaawansowany proces, który nie generuje wysokiej temperatury. Pozwala to na swobodne tworzenie większej ilości  cienkowarstwowych powłok na powierzchni materiału, które charakteryzują się przy tym zdecydowanie wyższą równomiernością ich nałożenia. Ten innowacyjny proces poprawia  właściwości materiału powłokowego pod kątem jego wytrzymałości mechanicznej czy charakterystyki przewodnictwa elektrostatycznego. Uzyskane w ten sposób wyśrubowane parametry filtrów są nie do uzyskania w konwencjonalnej metodzie termicznego nakładania na powierzchnię szkła powłok w postaci folii polaryzacyjnej.

Filtr tradycyjny

Filtr Prime Plasma Sputtering

W nowym, zaawansowanym technologicznie procesie powlekania filtrów polaryzacyjnych Marumi PRIME wykorzystano zjonizowany i poddany wysokiemu panięciu gaz argonowy który przechodzi w stan plazmy i działa jako pośrednik w osadzaniu materiału powłokowego, kierując go na powierzchnię filtra i układając w uporządkowany sposób.

Dzięki tej zaawansowanej technologii uzyskujemy produkt, którego powłoki zapewniają:

  • bezprecedensowy, najniższy dla filtrów polaryzacyjnych współczynnik odbicia/refleksów, który wynosi rekordowy poziom 0,18%,
  • bezprecedensowe, najlepsze odzwierciedlenie kolorów, bez typowego, lekkiego zażółcenia na jakie w większym lub mniejszym stopniu narażone są konwencjonalne filtry polaryzacyjne (na których powłoki w postaci folii polaryzacyjnej nakładane są w procesie termicznym)
  • idealnie gładką powierzchnię wolną od interferencji zwanej "pierścieniami Newtona”
  • zdecydowanie większą gęstość i odporność powłoki polaryzacyjnej i ochronnej
  • błyskawiczne rozładowywanie się elektrostatyczne powierzchni filtra

Filtr tradycyjny

Filtr Prime Plasma Sputtering

Współczesne filtry polaryzacyjne, znane jako filtry CPL (ang. Circular Polarizing Filter), są jednym z najpopularniejszych narzędzi w fotografii. Działają poprzez przepuszczanie elektromagnetycznych fal światła o określonej polaryzacji w wybranym ręcznie kierunku i zatrzymaniu pozostałych, niepożądanych . To czyni je szczególnie przydatnymi podczas fotografowania krajobrazów, przy wykonywaniu zdjęć z wodą czy fotografowaniu przez szybę. Likwidują one refleksy, zwiększają nasycenie kolorów i pozwalają uwydatnić kontrast, szczególnie zieleni roślin i błękitu nieba. Są niezbędnym elementem ekwipunku każdego fotografa.

Główne zastosowanie filtrów polaryzacyjnych to:

  • Redukcja odbić: filtry polaryzacyjne są używane do redukcji odbić od powierzchni niemetalicznych, takich jak woda, szyba, czy mokra jezdnia. Dzięki temu możemy zredukować niechciane odbicia/refleksy, co jest szczególnie przydatne w fotografii krajobrazowej i przyrodniczej.
  • Zwiększanie kontrastu nieba: filtry polaryzacyjne są również używane do przyciemniania błękitu nieba w słoneczny dzień, co pozwala na wydobycie większego wizualnego kontrastu pomiędzy nim a chmurami.
  • Podwyższanie nasycenia: filtry mogą również pomóc w podwyższeniu nasycenia kolorów, co jest szczególnie przydatne podczas fotografowania roślinności.

Więcej informacji o filtrach producenta na stronie  www.marumi.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Nowy Microsoft Surface Laptop ma być szybszy od Maca. I jest przystępnie wyceniony
Nowy Microsoft Surface Laptop ma być szybszy od Maca. I jest przystępnie wyceniony
Microsoft pokazał najnowsza generację notebooków z serii Surface. Nowe laptopy bazują na procesorach Qualcomm Snapdragon X i mają zapewniać większa wydajność od komputerów z...
8
Skorzystaj z promocji Calibrite: wzorce ColorChecker z kartą SanDisk 64GB Extreme PRO SD gratis
Skorzystaj z promocji Calibrite: wzorce ColorChecker z kartą SanDisk 64GB Extreme PRO SD gratis
Calibrite, lider w produkcji kalibratorów i wzorników, wystartował z nową atrakcyjną promocją. Przy zakupie wybranych wzorców ColorChecker otrzymamy w prezencie kartę SanDisk 64GB Extreme PRO...
11
To nie aparat. Hobolite Iris to prawdopodobnie najbardziej wszechstronny mini LED jaki widzieliście
To nie aparat. Hobolite Iris to prawdopodobnie najbardziej wszechstronny mini LED jaki widzieliście
Czy w temacie kieszonkowych lamp LED można powiedzieć coś nowego? Hobolite udowadnia, że tak i prezentuje model Iris, który pozwala na znacznie bardziej kreatywną zabawę niż większość...
3
Powiązane artykuły