Elinchrom One - niewielka przenośna głowica akumulatorowa o mocy 131 Ws. Alternatywa dla Profoto A1 i B10?

Autor: Maciej Luśtyk

11 Sierpień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Elinchrom zaprezentował przenośną głowicę, która łączyć ma zalety speedlighta z mocą lampy studyjnej. Wpiera TTL i HHS, wykona 725 błysków z pełną mocą, a naładujemy ją przez USB-C.

Lampy Elinchrom, choć w ostatnich latach nieco na uboczu, nadal pozostają jednym z głównych wyborów profesjonalistów pracujących ze światłem studyjnym. Teraz firma chce wyjść naprzeciw potrzebom współczesnych twórców, którzy coraz częściej korzystają z błysku poza studiem i których styl pracy nie pozwala im wozić ze sobą całego systemu generatorowego, a jednocześnie chcieliby czegoś więcej, niż ma do zaoferowania zwykły speedlight.

Elinchrome One - mała lampa z dużymi możliwosciami

Elinchrom One to więc niewielka (22,5 x 10 x 10 cm), sterowana radiowo lekka głowica (1,5 kg), którą w razie potrzeby bez problemu będziemy mogli trzymać także w ręce. Lampa oferuje maksymalną moc 131 Ws, maksymalny czas przeładowania 0,9 s i pracuje w trybach TTL i HSS. Producent obiecuje, że przy założonym standardowym reflektorze otrzymamy rezultaty jak przy lampach o mocy ponad 200 Ws.

Model One też światło modelujące LED o natężeniu 3000 lumenów, temperaturze regulowanej w zakresie 2700-6500 K i współczynniku CRI = 95. Bez problemu powinniśmy być więc w stanie wykorzystać ją także do oświetlania materiałów wideo (np. małego studia do vlogów). W pełni naładowana bateria pozwoli z kolei na wykonanie aż 725 błysków.

Co ważne, głowicę bez problemu będziemy mogli zasilać także z sieci, co umożliwi zwykłą, tradycyjną pracę, z wykorzystaniem pełnego potencjału lampy. Za sterowanie odpowiada zaś wygodny panel z dużym wyświetlaczem na tyle lampy. Podepniemy też do niej większość modyfikatorów Elinchrom.

Z takimi możliwościami Elinchrom One plasuje się gdzieś pomiędzy lampami Profoto B2/B10 i Profoto A1, stając się wyważoną alternatywą dla jednych - z jednej strony dwukrotnie większa moc niż w A1, z drugiej dwa razy więcej błysków niż modelu B10 i większa mobilność niż w B2.

Cena i dostępność

Czy fotografom spodoba się taki kompromis? Biorąc pod uwagę, że Elinchrom One debiutuje w cenie raptem 900 dolarów (ok 3500 zł), w segmencie oświetlenia premium lampa powinna cieszyć się dużą popularnością. To niewiele więcej niż musimy zapłacić za Profoto A1 i aż o połowę mniej niż za Profoto B10. Oczywiście to nie propozycja dla wszystkich - wielu zadowoli się kosztującą niewiele ponad 1000 zł lampą Quadralite Reporter 200 TTL.

Lampa trafi na rynek w sierpniu 2021 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie elinchrom.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Lensgo Smoke B - wydajny generator dymu w mobilnej odsłonie
Lensgo Smoke B - wydajny generator dymu w mobilnej odsłonie
To bezprzewodowa wytwornica dymu oferująca imponującą wydajność. Lensgo Smoke B z powodzeniem sprawdzi się wśród osób robiących zdjęcia, nagrywających filmy lub koordynujących występy sceniczne...
16
Godox Lux Cadet - amatorski flash w stylu retro
Godox Lux Cadet - amatorski flash w stylu retro
Godox rozbudowuje katalog stylizowanych lamp błyskowych o nowych model Lux Cadet. Nowy flash oferuje oryginalną budowę i specyfikację skrojoną na potrzeby hobbystów.
7
Mathorn - nowe zamienniki baterii Nikon EN-EL15C już w sprzedaży
Mathorn - nowe zamienniki baterii Nikon EN-EL15C już w sprzedaży
Sansa Europe Sp. z o.o., dystrybutor marki Mathorn, informuje o wprowadzeniu do sprzedaży nowych zamienników baterii Nikon EN-EL15C: Mathorn MB-211A oraz Mathorn MB-212A Ultimate. Nowe...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)