Karty SD nigdzie się nie wybierają. Standard SD Express będzie oferował przepustowość nawet 4 GB/s

0

Autor: Maciej Luśtyk

20 Maj 2020
Artykuł na: 4-5 minut

SD Association udostępniło najświeższą specyfikację dla nadchodzącego standardu kart SD Express. Problemy z zapychaniem bufora i szybkością transferu już niedługo staną się pieśnią przeszłości.

O standardzie SD Express słyszymy już od około dwóch lat i pewnie jeszcze trochę poczekamy, zanim pierwsze nośniki tego typu trafia na rynek.Niemniej  im dłużej czekamy, tym lepsze okazują się ich teoretyczne maksymalne możliwości. Raczej więc nie należy spodziewać się, że w najbliższym czasie miałyby oddać koszulkę lidera w boju o tytuł najbardziej popularnych nośników na rynku.

Superszybkie i kompaktowe jak zawsze

SD Association zaprezentowało właśnie specyfikację dla standardu kart SD Express 8.0, która zadziwia prędkością transferu. W przypadku urządzeń, które wspierać będą połączenie PCIe 4.0, możliwości wyjdą daleko poza zapowiadane wcześniej pułapy rzędu 1 GB/s. Dokładnie 4-krotnie. W najwyższej możliwej konfiguracji kart będziemy bowiem mogli cieszyć się przepustowością rzędu 3,938 MB/s, czyli prawie 4 GB/s. Nadal nie zbliżamy się tu do górnej granicy możliwości kart CFExpress (8 GB/s), ale większości osób zapewne i tak długo nie będzie potrzebne więcej.

Oczywiście na tę chwilę zapotrzebowanie na podobne prędkości jest niewielkie, ale wraz z rosnącymi rozdzielczościami aparatów i kamer zapewne szybko się to zmieni. Twórcy zastosowanie widzą głównie w rejestracji filmów 4K i 8K w wysokich klatkażach, a także kamerach sferycznych, ale biorąc pod uwagę, że w świat pełnej klatki powoli zmierza do rozdzielczości 100 Mp, prawdopodobnie nowe nośniki przydadzą się także w przypadku szybkich trybów seryjnych aparatów fotograficznych.

Pełna wsteczna kompatybilność

Co ważne, najnowsze karty będą wstecznie kompatybilne, dzięki czemu bez problemu skorzystamy z nich także w przypadku aparatów i kamer nie będących w stanie wykorzystać ich pełnego potencjału.

Kiedy pierwsze tego typu karty pojawią się na rynku? Póki co nie ma jeszcze aparatów, które byłyby w stanie wykorzystać pełnię ich możliwości, ale jeśli wyznacznikiem ma być wprowadzanie na rynek innych standardów, prawdopodobnie pierwsze karty SD Express zaczną pojawiać się na rynku za około 2 lata.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sdcard.org.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Profoto A10 - wszechstronny, mocny błysk i łączność Bluetooth
Profoto A10 - wszechstronny, mocny błysk i łączność Bluetooth
Profoto wprowadza na rynek kolejną małą lampę błyskową o dużej mocy. Kontynuując serię A1, nowy model A10 został wyposażony w łączność Bluetooth AirX
0
0
Rekordowe 7000 MB/s odczytu danych z nowym dyskiem Samsung NVMe SSD 980 PRO
Rekordowe 7000 MB/s odczytu danych z nowym dyskiem Samsung NVMe SSD 980 PRO
Samsung zaprezentował swój najszybszy dysk. Oparty o szybszą magistralę NVMe SSD 980 PRO ma gwarantować większą wydajność podczas pracy z materiałami 4K i 8K
0
0
Lampa Quadralite Reporter 200 Pro TTL taniej o 380 zł
Lampa Quadralite Reporter 200 Pro TTL taniej o 380 zł
Szukacie kompaktowej lampy błyskowej o dużej mocy, którą moglibyście zabrać w plener? Właśnie trafia się świetna okazja na lampę Quadralite. Dystrybutor obniża cenę...
0
0
Powiązane artykuły