Filtr IR Chrome - fotografia w podczerwieni i efekty jak z kultowego filmu Kodak Aerochrome

0
Michał Chrzanowski
7 Luty 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Filtr IR Chrome to cyfrowy odpowiednik Kodak Aerochrome - legendarnego materiału światłoczułego, który zapewniał spektakularne kolorystyczne efekty.

Soczyście zielone liście, które na fotografii jawią się w intensywnych odcieniach czerwieni lub magenty, niebieska woda ukazana jako ciemna lub nawet czarna tafla, a chmury utrwalone z niespotykaną wyrazistością i kontrastem - taką dziwną, ale zarazem piękną reprodukcją charakteryzował się film Kodak Aerochrome. Produkcji tego materiału światłoczułego zaprzestano ponad dekadę temu. Mimo to jeszcze można go dostać na aukcjach za około 80 dolarów (za 24 klatki).

Od przeszło dziesięciu lat niejeden próbował odtworzyć specyfikę tej kliszy. Jednak ten wyczyn udał się ja na razie francuskiemu fotografowi Yannowi Philippe’owi, który wspólnie z firmą Kolari Vision opracował filtr IR Chrome. Dzięki specjalnej budowie przepuszcza on fale świetlne o określonej długości i wiernie odtwarza klasyczny wygląd Aerochrome. Jednak do osiągnięcia takich efektów potrzebować będziemy także odpowiednio przystosowanego aparatu o „zawężonym spektrum widzenia”, który będzie czuły na promieniowanie ultrafioletowe i podczerwień.

Celem dla Philippe’a i Kolari Vision było stworzenie filtra, który natychmiastowo umożliwi uzyskanie tak specyficznych efektów kolorystycznych - bez konieczności spędzenia godzin w Photoshopie. Jak zaznaczają twórcy, IR Chrome jest pierwszym na świecie filtrem, który może tego dokonać. Philippe nawet dokonał bezpośredniego porównania z Kodak Aerochrome i musimy przyznać, że otrzymane efekty są mocno zbliżone do pierwowzoru.

od lewej: Kodak Aerochrome i filtr IR Chrome

od lewej: Kodak Aerochrome i filtr IR Chrome

Oficjalne zdjęcia przykładowe

Filtr IR Chrome jest już dostępny w przedsprzedaży w różnych rozmiarach: od 37 mm (50 dolarów) po 95 mm (190 dolarów). Zamówień można dokonywać za pośrednictwem strony Kolari Vision.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
Ilford zapowiada pojawienie się nowych materiałów, które trafią do sprzedaży 24 października. Czego możemy się spodziewać?
15
0
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Rynek stabilizatorów do aparatów rośnie w niesłabnącym tempie. Zhiyun odgryza poważny kawałek tego tortu, ale wciąż mu mało i dlatego wprowadza na rynek model rozszerzający innowacyjną rodzinę...
5
0
Lomography Berlin Kino B&W 2019 - nowa, ulepszona formuła
Lomography Berlin Kino B&W 2019 - nowa, ulepszona formuła
Jak twierdzi producent, pokazy rok temu film monochromatyczny Berlin Kino B&W wyprzedał się na pniu. Dlatego Lomography postanowiło jeszcze go...
5
0