Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Fotografia w podczerwieni? Już niebawem zrobisz to jednym kliknięciem w edycji

2

Autor: Maciej Luśtyk

18 Maj 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Wygląda na to, że już niebawem posiadanie specjalnego aparatu do tworzenia cyfrowych zdjęć w podczerwieni stanie się zbędne. RNI pracuje nad specjalnymi presetami, które pozwolą symulować np. legendarny film Kodak Aerochrome.

Jeśli w fotografii nadal istnieje coś, co trudno jest stworzyć/zasymulować na etapie obróbki, z pewnością będzie to fotografia w podczerwieni. Oczywiście w internecie znajdziemy wiele tutoriali, jak podobny efekt uzyskać w Lightroomie czy Photoshopie, ale wszystko jest dość czasochłonne, a efektom w większości wypadków i tak daleko będzie do ideału. Aby więc robić to dobrze, konieczne jest stosowne zmodyfikowanie aparatu, lub fotografowanie na filmie uczulonym na pasmo podczerwone.

Problem jest jedynie taki, że modyfikacja aparatu to spory koszt, a kolorowych filmów tego typu na rynku już praktycznie nie ma (jeśli nie liczyć efektowego filmu Lomochrome Purple 400). Nic więc dziwnego, że fotografowie do dzisiaj wzdychają do kultowych, wycofanych z produkcji materiałów uczulonych na podczerwień, takich jak Kodak Aerochrome.

Aerochrom już niebawem powróci w cyfrowej formie

fot. Ricardo Blanche, przykładowe zdjęcie wykonane na filmie Kodak Aerochrome

Wygląda jednak na to że już niebawem wszyscy fani tej oryginalnej stylistyki będą mogli ogłosić swoje święto. Jak donosi serwis thephoblographer.com, nad presetami symulującymi efekty m.in. wspomnianego filmu Kodaka, który to dla twórców stał się punktem wyjścia do pracy nad symulacjami fotografii w podczerwieni.

Jak na razie producent nie wie jeszcze czy nowe symulacje udostępni w ramach podstawowego pakietu z symulacjami RNI All Films czy też będzie to osobny produkt, ale obiecuje, że podobnie jak w przypadku zwykłych presetów użytkownik będzie mógł sterować ich intensywnością, ziarnistością itp. Całość będzie dostępna też w formie pluginów do Lightrooma czy Photoshopa. Nowa funkcjonalność z czasem ma być z czasem dodana także do aplikacji mobilnej producenta, lub też wypuszczona w formie osobnej aplikacji.

Warto też zwrócić uwagę na to, jak dobrze wyglądaj wstępne rezultaty (zdjęcia przetworzone przy pomocy presetów możecie zobaczyć tutaj). Niektóre przykłady wyglądają naprawdę bardzo przekonywująco i jeśli nowe symulacje rzeczywiście będą pracować z podobną skutecznością, z pewnością popyt na modyfikacje aparatów znacznie zmaleje.

Cena i dostępność

Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze kiedy i w jakiej cenie nowe symulacje zostaną wprowadzone na rynek, ale prawdopodobnie stanie się to w ciągu najbliższych miesięcy.

Więcej na temat nadchodzących symulacji przeczytacie na stronie thephoblographer.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Kodak Alaris zapowiada podniesienie od nowego roku cen materiałów światłoczułych o nawet 20 procent. Tłumaczy to wzrostem kosztów spowodowanych przez światową pandemią...
6
0
Powiązane artykuły