Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni

Autor: Maciej Luśtyk

25 Listopad 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Fujifilm pragnie wejść na rynek specjalistycznej fotografii średnioformatowej. Nowy model GFX100 IR pozwoli na wykonywanie zdjęć w podczerwieni nawet w rozdzielczości 400 Mp.

Z obrazowania w podczerwieni korzysta m.in. kryminalistyka, nauka czy instytucje zajmujące się restauracją dzieł sztuki. Rynek ten chce zawojować Fujifilm z aparatem GFX100 IR, czyli specjalną wersją 100-megapikselowego aparatu średnioformatowego, przystosowaną do pracy poza widzialnym spektrum światła.

Tryb Pixel Shift Combiner, czyli 400-megapikselowe zdjęcia ze 100-megapikselowej matrycy

Oprócz braku filtra IR na matrycy, aparat niczym nie różni się od „zwykłej” wersji. Fujifilm GFX100 IR oferuje jednak jedną nową bardzo istotną funkcję. Chodzi mianowicie o uruchamiany z poziomu komputera w trybie tetheringu tryb rozszerzonej rozdzielczości Pixel Shift Combiner, gdzie przy pomocy systemu stabilizacji i przesunięć matrycy będziemy w stanie wykonać zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości 400 Mp. Co ważne funkcja ta trafia także do podstawowego modelu GFX100.

Nowy aparat będzie można zresztą wykorzystywać tak samo, jak jego zwykłą wersję. Jak informuje producent, wystarczy nakręcenie odpowiedniego filtra IR na używany obiektyw. Inne filtry pozwolą z kolei jeszcze bardziej zawęzić spektrum obsługiwane przez aparat. Na tę chwilę nie wiadomo czy te specjalistyczne filtry będzie oferować w sprzedaży także Fujifilm.

Fujifilm GFX100 IR to aparat do specjalnych zastosowań

Fujifilm GFX100 IR trafić ma do sprzedaży w pierwszym kwartale 2021, prawdopodobnie aparat nie będzie jednak dostępny dla wszystkich. Jak czytamy w informacji prasowej, nowy model będzie podlegać będzie umowie, która określać będzie możliwe zastosowania aparatu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm-x.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A7 IV - więcej, mocniej, lepiej, drożej...
Sony A7 IV - więcej, mocniej, lepiej, drożej...
Po 3 latach od premiery A7 III, Sony pokazuje wreszcie jego następcę, który ma być lepszy właściwie pod każdym względem. Wyposażony w 33-megapikselową matrycę Sony A7...
36
DJI Ronin 4D to pierwsza kamera 8K z 4-osiowym stabilizatorem i autofocusem Lidar AF
DJI Ronin 4D to pierwsza kamera 8K z 4-osiowym stabilizatorem i autofocusem Lidar AF
Nowy Ronin 4D to bez wątpienia urządzenie rewolucyjne, integruje bowiem system obrazowania z zapisem RAW, zaawansowaną stabilizację, ustawianie ostrości oparte o laserowy system Lidar i...
5
Kolejny teaser Nikona Z9 - nieograniczona rejestracja 8K i obiektyw 100-400 mm?
Kolejny teaser Nikona Z9 - nieograniczona rejestracja 8K i obiektyw 100-400 mm?
Nikon dalej podgrzewa atmosferę przed premierą flagowego bezlusterkowego korpusu. Czego dowiadujemy się z najnowszej zapowiedzi modelu Z9?
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)