Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni

0

Autor: Maciej Luśtyk

25 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Fujifilm pragnie wejść na rynek specjalistycznej fotografii średnioformatowej. Nowy model GFX100 IR pozwoli na wykonywanie zdjęć w podczerwieni nawet w rozdzielczości 400 Mp.

Z obrazowania w podczerwieni korzysta m.in. kryminalistyka, nauka czy instytucje zajmujące się restauracją dzieł sztuki. Rynek ten chce zawojować Fujifilm z aparatem GFX100 IR, czyli specjalną wersją 100-megapikselowego aparatu średnioformatowego, przystosowaną do pracy poza widzialnym spektrum światła.

Tryb Pixel Shift Combiner, czyli 400-megapikselowe zdjęcia ze 100-megapikselowej matrycy

Oprócz braku filtra IR na matrycy, aparat niczym nie różni się od „zwykłej” wersji. Fujifilm GFX100 IR oferuje jednak jedną nową bardzo istotną funkcję. Chodzi mianowicie o uruchamiany z poziomu komputera w trybie tetheringu tryb rozszerzonej rozdzielczości Pixel Shift Combiner, gdzie przy pomocy systemu stabilizacji i przesunięć matrycy będziemy w stanie wykonać zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości 400 Mp. Co ważne funkcja ta trafia także do podstawowego modelu GFX100.

Nowy aparat będzie można zresztą wykorzystywać tak samo, jak jego zwykłą wersję. Jak informuje producent, wystarczy nakręcenie odpowiedniego filtra IR na używany obiektyw. Inne filtry pozwolą z kolei jeszcze bardziej zawęzić spektrum obsługiwane przez aparat. Na tę chwilę nie wiadomo czy te specjalistyczne filtry będzie oferować w sprzedaży także Fujifilm.

Fujifilm GFX100 IR to aparat do specjalnych zastosowań

Fujifilm GFX100 IR trafić ma do sprzedaży w pierwszym kwartale 2021, prawdopodobnie aparat nie będzie jednak dostępny dla wszystkich. Jak czytamy w informacji prasowej, nowy model będzie podlegać będzie umowie, która określać będzie możliwe zastosowania aparatu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm-x.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy Sony zamierza zaatakować średni format? Nowy aparat już 26 stycznia
Czy Sony zamierza zaatakować średni format? Nowy aparat już 26 stycznia
Sony zapowiada premierę nowego aparatu. Czy zobaczymy topowy model Sony A9 III lub A9R?
1
0
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
W ostatnich dniach plotkowało się o nowej kamerze Canona, mającej wykorzystywać rozwiązania AI, która miałaby bazować na koncepcie pokazanym w 2018 roku. Dziś wiemy...
4
0
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)