Street Candy ATM 400 - z bankomatu do aparatu. Nowy czarno-biały film na rynku

Street Candy ATM 400 - z bankomatu do aparatu. Nowy czarno-biały film na rynku

Od przybytku głowa nie boli. Miłośnicy fotografii analogowej mają kolejny nowy film do przetestowania. Street Candy ATM 400 to kontrastowy film monochromatyczny formatu 135, bazujący na materiale używanym w monitoringu.

Swoją nazwę, stworzony przez francuskiego fotografa, Vincenta Moschettiego, film Street Candy ATM 400 zawdzięcza pochodzeniu. Jest on bowiem cięty z rolki materiału, której oryginalnym przeznaczeniem były rozwiązania z zakresu monitoringu - głównie aparaty montowane swojego czasu w bankomatach (po angielsku ATM). Z tego względu jest też dużo cieńszy od standardowych filmów małoobrazkowych - grubość podłoża wynosi tu raptem 65 μm. Twórcom zależało zwyczajnie na zmieszczeniu jak największej ilości filmu w docelowym urządzeniu.

 

Nowy materiał ma jednak bardzo dobrze nadawać się także do „zwykłej” fotografii. Oferuje bazową czułość ISO 400 i charakteryzuje się bardzo wysokim kontrastem, ciekawym mocnym ziarnem oraz (prawdopodobnie) obniżoną czułością w zakresie światła niebieskiego - w wielu przypadkach mamy uzyskiwać rezultaty podobne, jak przy użyciu filtrów żółtych lub pomarańczowych. Niestety nie będzie on dobrze poddawał się forsowaniu. Według producenta, nie powinniśmy przekraczać granicy 1 EV. Efekty uzyskane za pomocą nowego materiału możecie ocenić oglądając poniższe zdjęcia przykładowe.

Zdjęcia przykładowe

 

Cena i dostępność

Co jednak najważniejsze, nowy film jest także całkiem przystępny cenowo. Za paczkę zawierająca 5 filmów (po 36 klatek każdy) zapłacimy 35 dolarów (około 120 zł). Do tego trzeba doliczyć koszt przesyłki w wysokości 4 dolarów. Filmy można zamawiać za pośrednictwem oficjalnego dystrybutora, sklepu Cameraville. Tam też znajdziecie szczegółowe informacje na temat wołania filmu.

Jeśli jesteście zainteresowani, radzimy się spieszyć. Z racji ograniczonej ilości bazowego materiału, jest to produkt limitowany, a kolejna dostawa pojawić ma się dopiero pod koniec kwietnia.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem oneyearwithfilmonly.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
11
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8