Stead XP - rewolucja w stabilizacji?

0
Maciej Luśtyk
14 Wrzesień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
W serwisie Kickstarter pojawił się projekt urządzenia Stead XP, które według twórców ma otwierać nowe możliwości na polu stabilizacji materiału wideo. Co najważniejsze, urządzenia ma współpracować z większością aparatów i kamer dostępnych na rynku.
Nic nie psuje obrazu filmowego bardziej niż niechciane poruszenia i wstrząsy, a te są niestety nieodłącznym elementem filmów nagrywanych z ręki. Mimo że w ostatnich latach systemy stabilizacji w aparatach i kamerach stały się dużo bardziej precyzyjnie, ciągle jeszcze ciężko uzyskać jest płynny obraz bez korzystania z zewnętrznych stabilizatorów. Ten stan rzeczy mają zamiar zmienić twórcy urządzenia Stead XP, dzięki któremu - przynajmniej w założeniu - otrzymamy nieporuszony materiał wideo z większości kamer i aparatów na rynku.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Stead XP to kostka podłączana do gorącej stopki aparatu, która wyposażona w akcelerometr i żyroskopy rejestruje wszystkie ruchy kamery. Na podstawie informacji z 3-osiowego systemu stabilizacji urządzenia, dołączone oprogramowanie ma być w stanie bezbłędnie wyrównać obraz na etapie postprodukcji. Z racji tego, że dane o każdym ruchu zapisywane są osobno, nie będzie mowy o przypadkowości, jak w przypadku wtyczek do stabilizacji dostępnych obecnie na rynku. Urządzenie umożliwiać ma wygodną stabilizację wideo względem linii horyzontu, a nawet korygować efekt rolling shutter. Trzeba powiedzieć, że przykładowe filmy prezentujące możliwości nowej technologii robią wrażenie.

Stabilizator będzie oferowany w dwóch wersjach: Stead XP@ - przeznaczonej dla kamer sportowych i Stead XP+, kierowanej do posiadaczy większości aparatów fotograficznych i kamer. Aby urządzeni mogło działać aparat lub kamera musza być wyposażone w gorącą stopkę, wyjście mikrofonowe i możliwość wypuszczenia materiału przez złącza HDMI lub AV Out. To właśnie za ich pomocą dane o ruchach kamery synchronizowane są z materiałem filmowym.Raczej nie trzeba martwić się czy kampania w serwisie Kickstarter zakończy się sukcesem. Projekt wystartował raptem kilka dni temu, a jego twórcy już zebrali całą kwotę potrzebną na jego realizację (150 tys. euro). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, finalny produkt trafi na sklepowe półki w marcu 2016 roku. Jeżeli chcecie wypróbować go jako pierwsi wystarczy wesprzeć projekt kwotą 110 euro (Stead XP@) lub 230 euro (Stead XP +).

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii w serwisie Kickstarter.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Stało się. Kodak Ektachrome E100 dostępny także w średnim i dużym formacie
Stało się. Kodak Ektachrome E100 dostępny także w średnim i dużym formacie
O nowych formatach przywróconego do życia slajdu Kodaka słyszymy już od roku. Nareszcie trafiają na rynek.
42
0
Tetenal Magic-Box - jednorazowe zestawy chemii na początek, lub do pracy w terenie
Tetenal Magic-Box - jednorazowe zestawy chemii na początek, lub do pracy w terenie
Tetenal 1984, firma założona przez pracowników oryginalnego Tetenala, gdy tamten na początku roku stanął na krawędzi bankructwa zapowiada nowy produkt skierowany do początkujących. Jednorazowa...
14
0
Peak Design Everyday Line V2 - druga generacja uniwersalnych plecaków i toreb fotograficznych. Odświeżona konstrukcja i dwa nowe modele
Peak Design Everyday Line V2 - druga generacja uniwersalnych plecaków i toreb fotograficznych....
Akcesoria Peak Design to zdecydowanie jedne z najlepiej przemyślanych, a przy okazji najlepiej wyglądających toreb i plecaków fotograficznych. Teraz mają być jeszcze...
8
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)