Nie tylko Vivian Maier - oto 11 filmów o fotografkach, które trzeba zobaczyć

Autor: Maciej Luśtyk

8 Marzec 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Prace kobiet od zawsze stanowiły ważny element historii fotografii. Oto filmy i dokumenty o niektórych najważniejszych z nich.

Szukając Vivian Maier z 2013 roku to zapewne najbardziej znany film o kobiecie-fotografie, jaki do tej pory ujrzał światło dzienne. Sama Vivian stała się też zapewne najbardziej rozpoznawalną fotografką w świecie popkultury. Bynajmniej nie oznacza to jednak, że nie było wcześniej i później równie ciekawych postaci i że nie interesowali się nimi twórcy kina.

Oto nasz wybór najciekawszych filmów fabularnych i dokumentalnych opisujących historie prawdziwych postaci kobiet, które zmieniały obraz tego medium. Część z nich możecie obejrzeć za darmo online, choć polecamy oczywiście szukać wersji w lepszej jakości.

Filmy fabularne o fotografkach

Double Exposure: The Story of Margaret Bourke-White (1989)

Urodzona w 1904 roku Margareth Bourke-White była pierwszą amerykańską fotografką wojenną i pierwszym zachodnim reporterem dopuszczonym do fotografowania przemian przemysłowych Związku Radzieckiego w okresie wdrażania planu pięcioletniego. Film telewizyjny z 1989 roku przybliża nam najważniejsze momenty jej fotograficznej kariery. Choć nie jest to produkcja z wysokim budżetem, nadrabia świetną grą aktorską i sprawną narracją.

Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006)

Diane Arbus, jedna z najbardziej kultowych fotografek dokumentalnych XX wieku fotografią zainteresowała się przez męża, z którym prowadziła studio fotograficzne. Film fabularny z 2006 roku to w zasadzie historia miłosna, luźno powiązana z biografią fotografki autorstwa Patricii Bosworth, niemniej jednak wszystko tu składa się na oryginalny i niepokojący portret równie oryginalnej artystki. Wszystko oczywiście okraszone solidną dawką fotograficznego klimatu.

Everlasting Moments (2008)

Szwedzki film kandydujący do Oscara w 2008 roku opowiada historię Marii Larrson - fińskiej imigrantki, która wygrywa aparat fotograficzny na loterii i zaczyna dokumentować otaczający ją świat, co rzutuje na całe jej późniejsze życie. Fantastyczna historia i studium klasy robotniczej, którą docenią wszyscy zainteresowania fotografią. Co najważniejsze opisuje ona postać, która faktycznie żyła i tworzyła.

Dokumenty filmowe o fotografkach

Annie Leibowitz: Life Through a Lens (2008)

Fascynujący dokument o legendarnej Annie Leibovitz - jednej z najbardziej rozpoznawalnych portrecistek i fotografek modowych. Jej zdjęcia znają nawet ci, którzy zupełnie nie interesują się fotografią. Co najważniejsze, równie ciekawe jak fotografie jest jej osobowość i spojrzenie na twórczość. Doskonały wgląd w pracę jednej z najbardziej wpływowych kobiet świata fotografii.

Guest of Cindy Sherman (2009)

Cindy Sherman swoją karierę zbudowała na autoportretach, w których na czynniki pierwsze rozkłada stereotypy i klisze na temat kobiet. Film Guest of Cindy Sherman oferuje nietuzinkowe spojrzenie na tę wyjątkową postać, z perspektywy jej byłego męża - outsidera, który dzięki romansowi wnika w artystyczny świat Sherman. Jeden z najbardziej szczerych portretów artystów i jeden z najbardziej oryginalnych dokumentów, jakie będziecie mieli okazję obejrzeć.

Cindy Sherman - Nobody’s Here But Me (1994)

Kolejny dokument o postaci Cindy Sherman, tym razem w bardziej klasycznej, telewizyjnej formie z udziałem samej artystki. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych fotografką. 

Masters of Photography - Diane Arbus (1972)

Tym razem dokumentalne spojrzenie na postać fotografki dokumentalnej Diane Arbus. Dodatkową wartością materiału z cyklu Masters of Photography jest możliwość zobaczenia, co na temat prac, jak i samej fotografki myślano 50 lat temu, gdy jej fotografie opisywały ciągle jeszcze aktualną rzeczywistość.

Dorothea Lange - An American Odyssey

Amerykańską fotografka dokumentalna, najbardziej znana ze swoich zdjęć z czasów Wielkiego Kryzysu. W swoich pracach ukazywała dramatyczne warunki, w jakich żyli ludzie najbardziej dotknięci ubóstwem i przesiedleniami. Choć "Dorothea Lange - An American Odyssey" to niezależny mini-dokument, jest jednym z najciekawszych materiałów wideo na temat tej wyjątkowej postaci.

The Woodmans (2010)

"To nie ma nic wspólnego z tym, że nie radzę sobie z życiem w wielkim mieście, ani z tym, że wątpię w siebie. I nie dlatego, że czuję pustkę. Nie chcę też nikomu dać nauczki. Po prostu - druga strona" - napisała Francesca Woodman w ostatnim wpisie w swoim pamiętniku przed popełnieniem samobójstwa w wieku 22 lat. Film the Woodmans opisuje historię młodej fotografki przez pryzmat artystycznej rodziny, z której się wywodziła. Ciekawe studium osobowości i twórczości fotografki, która miała szansę stać się jedną z najważniejszych postaci kobiecej sceny fotografii artystycznej XX wieku. 

What Remains: The Life and Work of Sally Mann (2005)

Fotografie Sally Mann pod względem wizualnym zdecydowanie wyprzedziły swoje czasy i są dzisiaj równie aktualne jak wtedy, gdy powstawały 30 lat temu. Oskarżana o dziecięcą pornografię artystka w późniejszym okresie skupiła się na krajobrazie i autoportrecie, jednak nawet te prace okraszone są charakterystyczną dla niej aurą tajemniczości. Dokument "What Remains" przybliża życie i najważniejsze momenty twórczości amerykańskiej artystki.

Girl in a Mirror: A Portrait of Carol Jerrems (2005)

Określana australijską Nan Goldin fotografka i autorka filmów Carol Jerrems wsławiła się dokumentowaniem subkultur i ruchów feministycznych w Melbourne w okresie przemian obyczajowych lat 70. XX wieku. Girl in a Mirror opowiada historię krótkiej, ale burzliwej kariery przedwcześnie zmarłej fotografki.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Hiro - legendarny fotograf mody miał 90 lat
Nie żyje Hiro - legendarny fotograf mody miał 90 lat
Yasuhiro „Hiro” Wakabayashi był jednym z najbardziej rozpoznawalnych fotografów mody XX wieku. Twórca, którego zdjęcia kipiały stylem zmarł w wieku 90 lat.
11
Zobacz, jak powstaje Kalendarz Pirelli 2022 - fotografuje znany muzyk Bryan Adams
Zobacz, jak powstaje Kalendarz Pirelli 2022 - fotografuje znany muzyk Bryan Adams
Po rocznej przerwie powraca Kalendarz Pirelli. Tym razem za jego realizację odpowiada muzyk (i fotograf) Bryan Adams, przed obiektywem zobaczymy zaś gwiazdy...
20
Indyjski fotoreporter, laureat nagrody Pulitzera Danish Siddiqui zabity w Afganistanie
Indyjski fotoreporter, laureat nagrody Pulitzera Danish Siddiqui zabity w Afganistanie
Nagradzany fotograf zginął dziś podczas relacjonowania starć afgańskiej armii z talibskimi rebeliantami w prowincji Kandahar.
9
Powiązane artykuły