Nie tylko Vivian Maier - oto 11 filmów o fotografkach, które trzeba zobaczyć

2

Autor: Maciej Luśtyk

8 Marzec 2021
Artykuł na: 6-9 minut

Prace kobiet od zawsze stanowiły ważny element historii fotografii. Oto filmy i dokumenty o niektórych najważniejszych z nich.

Szukając Vivian Maier z 2013 roku to zapewne najbardziej znany film o kobiecie-fotografie, jaki do tej pory ujrzał światło dzienne. Sama Vivian stała się też zapewne najbardziej rozpoznawalną fotografką w świecie popkultury. Bynajmniej nie oznacza to jednak, że nie było wcześniej i później równie ciekawych postaci i że nie interesowali się nimi twórcy kina.

Oto nasz wybór najciekawszych filmów fabularnych i dokumentalnych opisujących historie prawdziwych postaci kobiet, które zmieniały obraz tego medium. Część z nich możecie obejrzeć za darmo online, choć polecamy oczywiście szukać wersji w lepszej jakości.

Filmy fabularne o fotografkach

Double Exposure: The Story of Margaret Bourke-White (1989)

Urodzona w 1904 roku Margareth Bourke-White była pierwszą amerykańską fotografką wojenną i pierwszym zachodnim reporterem dopuszczonym do fotografowania przemian przemysłowych Związku Radzieckiego w okresie wdrażania planu pięcioletniego. Film telewizyjny z 1989 roku przybliża nam najważniejsze momenty jej fotograficznej kariery. Choć nie jest to produkcja z wysokim budżetem, nadrabia świetną grą aktorską i sprawną narracją.

Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006)

Diane Arbus, jedna z najbardziej kultowych fotografek dokumentalnych XX wieku fotografią zainteresowała się przez męża, z którym prowadziła studio fotograficzne. Film fabularny z 2006 roku to w zasadzie historia miłosna, luźno powiązana z biografią fotografki autorstwa Patricii Bosworth, niemniej jednak wszystko tu składa się na oryginalny i niepokojący portret równie oryginalnej artystki. Wszystko oczywiście okraszone solidną dawką fotograficznego klimatu.

Everlasting Moments (2008)

Szwedzki film kandydujący do Oscara w 2008 roku opowiada historię Marii Larrson - fińskiej imigrantki, która wygrywa aparat fotograficzny na loterii i zaczyna dokumentować otaczający ją świat, co rzutuje na całe jej późniejsze życie. Fantastyczna historia i studium klasy robotniczej, którą docenią wszyscy zainteresowania fotografią. Co najważniejsze opisuje ona postać, która faktycznie żyła i tworzyła.

Dokumenty filmowe o fotografkach

Annie Leibowitz: Life Through a Lens (2008)

Fascynujący dokument o legendarnej Annie Leibovitz - jednej z najbardziej rozpoznawalnych portrecistek i fotografek modowych. Jej zdjęcia znają nawet ci, którzy zupełnie nie interesują się fotografią. Co najważniejsze, równie ciekawe jak fotografie jest jej osobowość i spojrzenie na twórczość. Doskonały wgląd w pracę jednej z najbardziej wpływowych kobiet świata fotografii.

Guest of Cindy Sherman (2009)

Cindy Sherman swoją karierę zbudowała na autoportretach, w których na czynniki pierwsze rozkłada stereotypy i klisze na temat kobiet. Film Guest of Cindy Sherman oferuje nietuzinkowe spojrzenie na tę wyjątkową postać, z perspektywy jej byłego męża - outsidera, który dzięki romansowi wnika w artystyczny świat Sherman. Jeden z najbardziej szczerych portretów artystów i jeden z najbardziej oryginalnych dokumentów, jakie będziecie mieli okazję obejrzeć.

Cindy Sherman - Nobody’s Here But Me (1994)

Kolejny dokument o postaci Cindy Sherman, tym razem w bardziej klasycznej, telewizyjnej formie z udziałem samej artystki. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych fotografką. 

Masters of Photography - Diane Arbus (1972)

Tym razem dokumentalne spojrzenie na postać fotografki dokumentalnej Diane Arbus. Dodatkową wartością materiału z cyklu Masters of Photography jest możliwość zobaczenia, co na temat prac, jak i samej fotografki myślano 50 lat temu, gdy jej fotografie opisywały ciągle jeszcze aktualną rzeczywistość.

Dorothea Lange - An American Odyssey

Amerykańską fotografka dokumentalna, najbardziej znana ze swoich zdjęć z czasów Wielkiego Kryzysu. W swoich pracach ukazywała dramatyczne warunki, w jakich żyli ludzie najbardziej dotknięci ubóstwem i przesiedleniami. Choć "Dorothea Lange - An American Odyssey" to niezależny mini-dokument, jest jednym z najciekawszych materiałów wideo na temat tej wyjątkowej postaci.

The Woodmans (2010)

"To nie ma nic wspólnego z tym, że nie radzę sobie z życiem w wielkim mieście, ani z tym, że wątpię w siebie. I nie dlatego, że czuję pustkę. Nie chcę też nikomu dać nauczki. Po prostu - druga strona" - napisała Francesca Woodman w ostatnim wpisie w swoim pamiętniku przed popełnieniem samobójstwa w wieku 22 lat. Film the Woodmans opisuje historię młodej fotografki przez pryzmat artystycznej rodziny, z której się wywodziła. Ciekawe studium osobowości i twórczości fotografki, która miała szansę stać się jedną z najważniejszych postaci kobiecej sceny fotografii artystycznej XX wieku. 

What Remains: The Life and Work of Sally Mann (2005)

Fotografie Sally Mann pod względem wizualnym zdecydowanie wyprzedziły swoje czasy i są dzisiaj równie aktualne jak wtedy, gdy powstawały 30 lat temu. Oskarżana o dziecięcą pornografię artystka w późniejszym okresie skupiła się na krajobrazie i autoportrecie, jednak nawet te prace okraszone są charakterystyczną dla niej aurą tajemniczości. Dokument "What Remains" przybliża życie i najważniejsze momenty twórczości amerykańskiej artystki.

Girl in a Mirror: A Portrait of Carol Jerrems (2005)

Określana australijską Nan Goldin fotografka i autorka filmów Carol Jerrems wsławiła się dokumentowaniem subkultur i ruchów feministycznych w Melbourne w okresie przemian obyczajowych lat 70. XX wieku. Girl in a Mirror opowiada historię krótkiej, ale burzliwej kariery przedwcześnie zmarłej fotografki.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
74
0
Zmarł Władysław Klimczak - założyciel Muzeum Fotografii w Krakowie
Zmarł Władysław Klimczak - założyciel Muzeum Fotografii w Krakowie
Z zawodu ekonomista i historyk, z zamiłowania fotoreporter i muzealnik. W wieku 98 lat zmarł założyciel MuFO Władysław Klimczak.
3
0
25 polskich fotografek, które warto obserwować
25 polskich fotografek, które warto obserwować
Najciekawsze debiuty i wschodzące talenty na polskiej scenie fotograficznej wskazuje Joanna Kinowska. Przypomina też kilka nazwisk, których nie znać po prostu nie...
1913
3
Powiązane artykuły