Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do obejrzenia za darmo

Autor: Maciej Luśtyk

24 Grudzień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Fotograficzną karierę zrobił dopiero na starość, ale swoją wyobraźnią i pomysłowością w kreowaniu surrealistycznych światów Gilbert Garcin mógłby obdarzyć przynajmniej kilku twórców. Do 27 stycznia dokument o tej wyjątkowej postaci możecie oglądać za darmo na arte.tv.

Gilbert Garcin fotografem został późno - debiutował dopiero w wieku 63 lat, a jego kariera rozkręciła się na dobre dopiero w okolicach 70 urodzin. Wcześniej nie był szczególnie zainteresowany fotografią, a większość życia zarządzał fabryką lamp. Po przejściu na emeryturę wziął udział w konkursie fotograficznym i zdobył pierwszą nagrodę, która pozwoliła mu przejść szkolenie fotomontażowe zorganizowane przez fotografa Pascala Dolémieux.

Na fotografię nigdy nie jest za późno

Międzynarodowe uznanie zdobył w 1998 roku, kiedy galeria Les Filles du Calvaire pokazała jego prace na Międzynarodowych Targach Fotografii "Paris Photo”. Od tego momentu kolaże Garcina podziwiano w Brazylii, Portugalii, Hiszpanii i Holandii. W roku 1999 ukazała się jego pierwsza książka zatytułowana Życie jest teatrem (wydawnictwo Filigran). Rok później, na "Paris Photo", Garcin był już jednym z najlepiej sprzedających się autorów. Prace Garcina, wykonane tradycyjną metodą fotokolażu, pełne są dystansu do życia oraz tak rzadkiego dzisiaj, poczucia humoru.

Twórca zmarł 17 kwietnia 2020 roku, ale jego dziedzictwo będzie aktualne jeszcze długi czas. Film dokumentalny o artyście "Gilbert Garcin - Wszystko może się zdarzyć" z 2015 roku możecie do 27 stycznia 2021 roku oglądać za darmo na platformie Arte.tv.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Indyjski fotoreporter, laureat nagrody Pulitzera Danish Siddiqui zabity w Afganistanie
Indyjski fotoreporter, laureat nagrody Pulitzera Danish Siddiqui zabity w Afganistanie
Nagradzany fotograf zginął dziś podczas relacjonowania starć afgańskiej armii z talibskimi rebeliantami w prowincji Kandahar.
9
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
1
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
0
Powiązane artykuły