Obiektywy
Canon zapowiada 3 nowe obiektywy do filmu i fotografii
Siedem lat od wydania "Traces" ukazuje się nowa książka Weroniki Gęsickiej. "Encyclopaedia" to swojego rodzaju leksykon, który pod pozorem graficznej zabawy zadaje pytania o to jak możemy funkcjonować w erze manipulacji.
Po jakąkolwiek encyklopedię byśmy nie sięgnęli, przywykliśmy traktować ją jako źródło wiedzy o świecie, ludziach i zjawiskach. Źródło, co do którego nie mamy wątpliwości, że zawarte w nim informacje są sprawdzone i prawdziwe. Co by się jednak stało, gdyby było inaczej.
Weronika Gęsicka podjęła się heroicznego projektu przeszukania starych encyklopedii w poszukiwaniu haseł, które powstały w celu udowodnienia plagiatu w postaci nielegalnego przedruku ich treści. Każde z odnalezionych haseł zilustrowała na swój sposób: modyfikując zdjęcia stockowe i tworząc nowe obrazy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W ten sposób powstała unikalna encyklopedia fałszywych wydarzeń, zwierząt, postaci i przedmiotów.
Ale za tą pozornie zabawną kolekcją kryje się bardzo ważne pytanie: jak możemy funkcjonować w erze manipulacji informacjami i fałszywych wiadomości, kiedy nawet encyklopediom nie można ufać? Na jakich źródłach możemy polegać, by mieć pewność, że nie dostarczają one sfabrykowanych danych? Jak odróżnić fake newsy od wiarygodnych informacji?
Pracom Weroniki Gęsickiej towarzyszy esej napisany przez Charlotte Cotton, znaną na całym świecie kuratorkę i teoretyczkę fotografii.
Nową książkę Weroniki Gęsickiej do 23 października można zamawiać w przedsprzedaży na stronie wydawnictwa, w promocyjnej cenie 73 euro (standardowa cena 85 euro).
Więcej szczegółów na stronie blowuppress.eu.