Street Photography Awards 2021 - Bartosz Świątnicki wśród finalistów

Poznaliśmy zwycięzców drugiej edycji konkursu fotografii ulicznej, organizowanego przez Street Photographers Foundation. Zobaczcie nagrodzone zdjęcia, wśród których znalazła się także fotografia Polaka.

Autor: Maciej Luśtyk

29 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Funkcjonująca od kilku lat organizacja Street Photographers Foundation, zrzesza fotografówulicznych z całego świata, a większemu gronu dała się poznać za sprawą publikacji „Street Photographers: Why Street Photography?” z zeszłego roku. Od dwóch lat organizuje też swój własny konkurs poświęcony szeroko rozumianemu streetowi. Druga edycja Street Photography Awards właśnie dobiegła końca.

Grand Prix

Podobnie jak w zeszłym roku, główne nagrody przyznane zostały za najlepszy cykl i najlepsze zdjęcie pojedyczne. Tę pierwszą zgarnął Dimitri Mellos za poświęcony Nowemu Jorkowi cykl „Oblivious City”.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

„Chodzę po ulicach Nowego Jorku i fotografuję nieznajomych. Szczęście, przemijanie, szacunek do napotykanego świata i jego afirmacja, to elementy, które są istotne w moim podejściu. Zakres moich zdjęć jest wąski i przyziemny, jak życie, które przedstawiają - jak życie większości z nas. Ale w tej codzienności szukam przebłysków transcendencji.” - mówi o swojej twórczości Mellos.

„Tym co porusza mnie bardziej niż cokolwiek innego, jest możliwość uchwycenia ulotnych oznak wewnętrznego życia emocjonalnego, wnętrza ludzi, nawet w najbardziej publicznej przestrzeni. Moje fotografie to relikty chwilowego zlania się fotografa i otoczenia, podmiotu i przedmiotu. Miasto nas łączy, miasto nas wyróżnia. Zanurzając się w nurcie życia miasta, czuję, że granice mojej jaźni na chwilę stają się płynne, przepuszczalne. Oddaję się przepływowi. Fotografie te są w równym stopniu portretami pojedynczych osób, co portretami momentów istnienia. Są moim słabym protestem przeciwko zapomnieniu miasta.” - dodaje.

fot. Maude Barde, "Goat auction in Nizwa", najlepsze zdjęcie pojedyczne / Street Photography Awards 2021

Nagrodę za najlepsze zdjęcie pojedyczne otrzymał z kolei Maude Barde, którego fotografia przedstawia aukcję kóz w Omanie.

Street Photography Awards 2021 - wyróżnione zdjęcia finalistów

Oprócz nich w konkursie wyróżniono także 15 finalistów, wśród których znalazł się także Polak, Bartosz Świątnicki. Wyróżnienia gorąco gratulujemy, a wszystkich Was zapraszamy do obejrzenia galerii nagrodzonych zdjęć.

Zobacz wszystkie zdjęcia (16)

Nagrodzone zdjęcia znajdą się w kolejnej książce fundacji, której premiera planowana jest na 2021 rok, a także zaprezentowane zostaną na wystawie pokonkursowej. Jej data nie jest jednak jeszcze znana.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem streetphotographersfoundation.com oraz na stronie facebookowej.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
W tegorocznej selekcji finałowej konkursu SWPA znalazły się projekty aż 4 fotografów z Polski: Pawła Bojarskiego, Macieja Czarneckiego, Piotra Sadurskiego i Karola Pałki, który walczy...
10
Oto finaliści Sony World Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze projekty z sekcji profesjonalnej
Oto finaliści Sony World Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze projekty z sekcji profesjonalnej
Dobiega końca kolejna edycja największego konkursu fotograficznego na świecie - Sony World Photography Awards. Zobacz prace tegorocznych finalistów sekcji profesjonalnej, wśród których znalazł...
10
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Za nami kolejna edycja jednego z najważniejszych konkursów fotografii podróżniczej na świecie. Zobaczcie prace tegorocznych zwycięzców, wśród których znaleźli się także Polacy.
20
Powiązane artykuły