Szymon Brodziak uznany najlepszym twórcą fotografii czarno-białej na świecie w konkursie One Eyeland

Fotograf z Polski zdobył główna nagrodę w konkursie fotografii czarno-białej, organizowanym przez platformę One Eyeland, zrzeszającą zawodowych fotografów z całego świata.

1

Autor: Maciej Luśtyk

17 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

One Eyeland to serwis, zrzeszający zawodowych fotografów z różnych dziedzin i dający im możliwość stworzenia ciekawie wyglądającej galerii oraz promocji i sprzedaży zdjęć. To także rozbudowana społeczność, która rywalizuje ze sobą w cyklicznie organizowanych konkursach.

Miło nam poinformować, że polski fotograf Szymon Brodziak zajął właśnie pierwsze miejsce w rankingu wyłaniającym najlepszych twórców fotografii czarno-białej z całego świata. Jego zdjęcia na etapie oceny otrzymały ponad dwukrotnie większą liczbę punktów niż prace kolejnego najlepiej ocenianego fotografa. A rywalizacja na pewno nie była łatwa - jury miało do oceny ponad 2 tys. zgłoszeń z 65 krajów.

Szymon Brodziak

fot. Szymon Brodziak

Z wykształcenia ekonomista, z pasji fotograf. Sam siebie określa mianem „visualtellera”, czyli osoby opowiadającej historie poprzez fotografie. „Myślę czernią i bielą, patrzę w czerni i bieli i widzę kadry czarno-białe” - mówi Brodziak. W jego monochromatycznych historiach główną rolę grają kobiety, które, jak sam przyznaje, uwielbia fotografować.

To właśnie ich czarno-białe wizerunki, w zaskakujących lokalizacjach i pozach sprawiają, że zdjęcia Brodziaka wyróżniają się na tle innych kampanii reklamowych. „Dobre zdjęcie to takie, które wzbudza emocje, skłania do refleksji i nie pozostawia widza obojętnym” - mówi zdobywca pierwszej nagrody.

fot. Szymon Brodziak

Nagroda One Eyeland to kolejny laur na długiej liście nagród fotografa. Jeszcze jako student otrzymał nagrodę Johnnie Walker Keep Walking Award za „ciągłe urzeczywistnianie swoich marzeń oraz pasję wyznaczania nowych ścieżek w poszukiwaniu piękna”. Kolejne z jego marzeń urzeczywistniło się, gdy  w 2013 roku podczas Festiwalu Filmowego w Cannes został uznany przez jury FashionTV Photographers Awards za najlepszego na świecie fotografa czarno-białych kampanii reklamowych.

W 2015 roku Szymon Brodziak, dzięki wystawie „Newton.Horvat.Brodziak”, stał się najmłodszym artystą i pierwszym Polakiem, którego prace wystawiono w prestiżowym Muzeum Fotografii - Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie. Kolejny rok przyniósł artyście następne sukcesy. Zdobył pierwsze miejsce w kategorii Moda konkursach International Photography Awards (2016) oraz Black & White Spider Awards (2016). Jego prace są także stale doceniane w Europie, gdzie w ostatnich latach otrzymał liczne medale i wyróżnienia w kilku edycjach międzynarodowego konkursu Prix de la Photographie Paris, zarówno za kampanie reklamowe, jak i projekty autorskie, w tym tytuł najlepszego fotografa reklamowego roku 2016.

Galeria finałowa

Zobacz wszystkie zdjęcia (24)
 

Oprócz niego, w konkursie nagrodzeni zostali także: Ricardo Cisneros (USA), David Nam Lip Lee (Malezja), Martin Krystynek (Słowacja), Steven Menendez (USA), Mikhail Potapov (Rosja), Yasuhiro Sakuda (Japonia). Osobne wyróżnienia otrzymali też najlepsi twórcy poszczególnych narodowości: Steve Turner (Australia), Yancho Sabev (Belgia), Svetlin Yosifov (Bułgaria), Ian Ross Pettigre (Kanada), Hugo Vitamvas (Czechy), Tugo Cheng (Hong Kong), Jon Hilmarsson (Islandia), Amogh Thakur (Indie), Matty Karp (Izrael), Patrizia Burra (Włochy), Manuel Santos (Meksyk), Torleif Lie (Norwegia), Ales Krivec (Słowenia), Ravindra Ranasinghe (Sri Lanka), Hans Strand (Szwecja), Fei Li (Tajwan), Viraj Bunnag (Tajlandia), Preeti i Prashant Chacko (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Więcej informacji o konkursie i platformie One Eyeland znajdziecie pod adresem oneeyeland.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Najlepsze polskie zdjęcia prasowe roku - fotografie finalistów Grand Press Photo 2021
Najlepsze polskie zdjęcia prasowe roku - fotografie finalistów Grand Press Photo 2021
Poznaliśmy finalistów tegorocznej edycji konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo. To w sumie 272 fotografie, które rywalizują o tytuł fotografa roku i główne...
300
5
Decade of Change - Polacy wśród zwycięzców konkursu fotograficznego poświeconego zmianom na Ziemi
Decade of Change - Polacy wśród zwycięzców konkursu fotograficznego poświeconego zmianom na Ziemi
Organizowany przez wydawcę British Journal of Photography konkurs Decade of Change jako pierwszy w całości poświęcony jest zmianom klimatu, środowisku i wpływowi...
6
0
Polacy wśród 10 najlepszych drużyn fotograficznych w World Photographic Cup 2021
Polacy wśród 10 najlepszych drużyn fotograficznych w World Photographic Cup 2021
WPC to konkurs fotograficzny inny niż wszystkie, w którym rywalizują ze sobą nie pojedyczne zdjęcia, a całe reprezentacje fotografów. W tym roku Polacy trafili do...
67
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)