Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

“Newton. Horvat. Brodziak” - Szymon Brodziak w Muzeum Fotografii w Berlinie

0

Autor: Maciej Luśtyk

5 Maj 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Szymon Brodziak jako pierwszy Polak wystawi swoje prace w berlińskim Muzeum Fotografii - Fundacji Helmuta Newtona. Jego prace zawisną obok zdjęć dwóch legendarnych fotografów: Helmuta Newtona i Franka Horvata. Wystawę będzie można oglądać od 4 czerwca do 15 listopada 2015 roku.

Muzeum Fotografii - Fundacja Helmuta Newtona zostało założone w 2003 roku przez Helmuta Newtona i jego żonę, na krótko przed śmiercią artysty. Fundacja i Muzeum popularyzują dorobek artysty oraz June Newton, która od lat 70. tworzy portrety pod pseudonimem Alice Springs. W ramach czasowych wystaw muzeum prezentuje także dorobek twórców, którzy w swojej działalności artystycznej prowadzą twórczy dialog z pracami Newtona.

Szymon Brodziak to pierwszy Polak i jednocześnie najmłodszy artysta w historii czasowych wystaw, spośród zaproszonych do współpracy przez fundację. Jest to dla niego kolejne wyróżnienie, po uznaniu go przez Fashion TV najlepszym na świecie autorem czarno-białych kampanii reklamowych.

Jak mówi kurator wystawy, dr Matthias Harder - Wolą Helmuta Newtona, założyciela Fundacji, było to, aby w Muzeum Fotografii w Berlinie jego prace były wystawiane w towarzystwie zdjęć innych artystów. Tegoroczna ekspozycja będzie miała wyjątkowy charakter, gdyż obok dzieł legend – Newtona i Horvata – pojawią się zdjęcia niezwykle utalentowanego Polaka. Bardzo uważnie obserwujemy artystyczny rozwój Szymona Brodziaka, który jest najmłodszym artystą, którego prace będą prezentowane przez naszą Fundację. Z jednej strony Brodziak zdaje się hołdować ideałom piękna obowiązującym w fotografii mody i aktu, z drugiej jednak podważa funkcjonujące w nich stereotypy. Dramaturgia wizualna jego zdjęć sprawia, że mamy wrażenie oglądania spektakularnych kadrów filmowych

Na wystawie ”Newton. Horvat. Brodziak” zobaczymy około 70 prac Helmuta Newtona, z których cześć nigdy nie gościła w Muzeum Fotografii, ponad 200 zdjęć składających się na dorobek Franka Horvata i 35 wielkoformatowych fotografii Szymona Brodziaka, podsumowujących dziesięciolecie jego pracy.

Sylwetki autorów:

Helmut Newton (1920-2004) jeden z najodważniejszych fotografów mody w historii. Pracował dla luksusowych magazynów, m.in. dla „Elle” i „Vogue”. Nazywany często „królem perwersji”, gdyż chętnie przedstawiał modelki w kontrowersyjnych scenach, często roznegliżowane. Urodził się w Berlinie, ale był obywatelem świata. Mieszkał, m.in. w Australii (tam w czasie wojny służył w armii i poznał swoją żonę June), Paryżu, Monte Carlo i Los Angeles. Zmarł w 2004 roku w Kalifornii.

Frank Horvat (ur. w 1928 roku) zasłynął sesjami modowymi, które od połowy lat 50. do końca lat 80. były publikowane w najważniejszych magazynach. Mieszkający od 1955 roku we Francji kosmopolita, blisko 20 lat temu porzucił profesjonalne aparaty na rzecz zwykłego „kompaktu”, z którym nigdy się nie rozstaje. Zawsze wyznaczał nowe trendy, także technologiczne. Jako jeden z pierwszych artystów, już na początku lat 90., rozpoczął eksperymenty z Photoshopem.

Szymon Brodziak (ur. 1979 w Poznaniu) z wykształcenia jest ekonomistą, ale szybko porzucił wyuczony zawód, aby profesjonalnie zająć się fotografią. Jest laureatem prestiżowych nagród, otrzymał między innymi trzy złote medale na Prix de la Photographie Paris 2012, zarówno za kampanie reklamowe, jak i projekty autorskie. Wydany w 2014 roku autorski album „Brodziak ONE” otrzymał Złoty Medal w kategorii „książka” w międzynarodowym konkursie Prix de la Photographie Paris. W Poznaniu prowadzi autorską galerię fotografii Brodziak Gallery.

Wystawę “Newton. Horvat. Brodziak” będzie można oglądać od 4 czerwca do 15 listopada 2015 roku w Muzeum Fotografii Fundacji Helmuta Newtona, przy Jebensstrasse 2 w Berlinie. Więcej informacji znajdziecie na stronie szymonbrodziak.com

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wysyp promocji Fujifilm - aparaty w specjalnych cenach, prezenty, obiektywy do 700 zł taniej
Wysyp promocji Fujifilm - aparaty w specjalnych cenach, prezenty, obiektywy do 700 zł taniej
Zima 2021 to czas świetnych promocji na sprzęt Fujifilm. W najbliższych tygodniach taniej kupimy m.in. aparaty X100V, otrzymamy upusty na 7 obiektywów z oferty i...
2
0
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Wyjątkowa promocja w sieci CEWE Fotojoker. W dniach 22-24 stycznia wszystkie 7 generacji najlepszego kieszonkowego aparatu kompaktowego kupicie aż 400 zł taniej. W...
45
0
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
W ostatnim roku protestowali niemal wszyscy - kobiety, środowisko LGBT, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i wielu innych. Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom...
38
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)