“Newton. Horvat. Brodziak” - Szymon Brodziak w Muzeum Fotografii w Berlinie

0
Maciej Luśtyk
5 Maj 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Szymon Brodziak jako pierwszy Polak wystawi swoje prace w berlińskim Muzeum Fotografii - Fundacji Helmuta Newtona. Jego prace zawisną obok zdjęć dwóch legendarnych fotografów: Helmuta Newtona i Franka Horvata. Wystawę będzie można oglądać od 4 czerwca do 15 listopada 2015 roku.
Muzeum Fotografii - Fundacja Helmuta Newtona zostało założone w 2003 roku przez Helmuta Newtona i jego żonę, na krótko przed śmiercią artysty. Fundacja i Muzeum popularyzują dorobek artysty oraz June Newton, która od lat 70. tworzy portrety pod pseudonimem Alice Springs. W ramach czasowych wystaw muzeum prezentuje także dorobek twórców, którzy w swojej działalności artystycznej prowadzą twórczy dialog z pracami Newtona.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Szymon Brodziak to pierwszy Polak i jednocześnie najmłodszy artysta w historii czasowych wystaw, spośród zaproszonych do współpracy przez fundację. Jest to dla niego kolejne wyróżnienie, po uznaniu go przez Fashion TV najlepszym na świecie autorem czarno-białych kampanii reklamowych.

Jak mówi kurator wystawy, dr Matthias Harder - Wolą Helmuta Newtona, założyciela Fundacji, było to, aby w Muzeum Fotografii w Berlinie jego prace były wystawiane w towarzystwie zdjęć innych artystów. Tegoroczna ekspozycja będzie miała wyjątkowy charakter, gdyż obok dzieł legend – Newtona i Horvata – pojawią się zdjęcia niezwykle utalentowanego Polaka. Bardzo uważnie obserwujemy artystyczny rozwój Szymona Brodziaka, który jest najmłodszym artystą, którego prace będą prezentowane przez naszą Fundację. Z jednej strony Brodziak zdaje się hołdować ideałom piękna obowiązującym w fotografii mody i aktu, z drugiej jednak podważa funkcjonujące w nich stereotypy. Dramaturgia wizualna jego zdjęć sprawia, że mamy wrażenie oglądania spektakularnych kadrów filmowych

Na wystawie ”Newton. Horvat. Brodziak” zobaczymy około 70 prac Helmuta Newtona, z których cześć nigdy nie gościła w Muzeum Fotografii, ponad 200 zdjęć składających się na dorobek Franka Horvata i 35 wielkoformatowych fotografii Szymona Brodziaka, podsumowujących dziesięciolecie jego pracy.

Sylwetki autorów:

Helmut Newton (1920-2004) jeden z najodważniejszych fotografów mody w historii. Pracował dla luksusowych magazynów, m.in. dla „Elle” i „Vogue”. Nazywany często „królem perwersji”, gdyż chętnie przedstawiał modelki w kontrowersyjnych scenach, często roznegliżowane. Urodził się w Berlinie, ale był obywatelem świata. Mieszkał, m.in. w Australii (tam w czasie wojny służył w armii i poznał swoją żonę June), Paryżu, Monte Carlo i Los Angeles. Zmarł w 2004 roku w Kalifornii.

Frank Horvat (ur. w 1928 roku) zasłynął sesjami modowymi, które od połowy lat 50. do końca lat 80. były publikowane w najważniejszych magazynach. Mieszkający od 1955 roku we Francji kosmopolita, blisko 20 lat temu porzucił profesjonalne aparaty na rzecz zwykłego „kompaktu”, z którym nigdy się nie rozstaje. Zawsze wyznaczał nowe trendy, także technologiczne. Jako jeden z pierwszych artystów, już na początku lat 90., rozpoczął eksperymenty z Photoshopem.

Szymon Brodziak (ur. 1979 w Poznaniu) z wykształcenia jest ekonomistą, ale szybko porzucił wyuczony zawód, aby profesjonalnie zająć się fotografią. Jest laureatem prestiżowych nagród, otrzymał między innymi trzy złote medale na Prix de la Photographie Paris 2012, zarówno za kampanie reklamowe, jak i projekty autorskie. Wydany w 2014 roku autorski album „Brodziak ONE” otrzymał Złoty Medal w kategorii „książka” w międzynarodowym konkursie Prix de la Photographie Paris. W Poznaniu prowadzi autorską galerię fotografii Brodziak Gallery.

Wystawę “Newton. Horvat. Brodziak” będzie można oglądać od 4 czerwca do 15 listopada 2015 roku w Muzeum Fotografii Fundacji Helmuta Newtona, przy Jebensstrasse 2 w Berlinie. Więcej informacji znajdziecie na stronie szymonbrodziak.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Alexandr Glyadyelov - fotograf trudnych spraw…
Już w najbliższy poniedziałek (22 lipca) w Starej Galerii ZPAF wernisaż projektu „LOS” Alexandra Glyadyelova, cenionego reportażysty i dokumentalisty. „ U autora tej...
0
0
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Jeszcze tylko dziś aparat Fujifilm X-T30 kupisz 1200 zł taniej
Zastanawiasz się nad kupnem X-T30? Nie ma na co czekać. Dziś dobiega końca wyjątkowa promocja Fujifilm, dzięki której aparat możesz kupić z rabatem wynoszącym aż 1200...
0
0
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Białoruska fotografia wernakularna w FAF
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na gościnną wystawę “Wieczór panieński” kolektywu VEHA, badającą tradycje i pamięć zbiorową białoruskiego...
0
0