Konkurs na najpiękniejsze panoramy 2015 roku rozstrzygnięty. Są nagrodzeni Polacy!

Konkurs na najpiękniejsze panoramy 2015 roku rozstrzygnięty. Są nagrodzeni Polacy!
Ponad tysiąc profesjonalistów i amatorów z sześćdziesięciu krajów oraz blisko 4500 panoramicznych obrazów. Jury konkursy EPSON International Pano Awards wyłoniło laureatów poszczególnych kategorii. Wśród nich znaleźli się Polacy!
Do szóstej edycji EPSON International Pano Awards zgłosiło się ponad tysiąc fotografów. Spośród niespełna 4500 tysiąca prac nadesłanych z sześćdziesięciu krajów jury wybrało najlepsze panoramy 2015 roku. Zwycięskim obrazem w kategorii amatorskiej okazała się fotografia 19-letniego Polaka, Mateusza Piesiaka.

”Zdjęcie wykonałem o wschodzie słońca. Ukryłem się w trzcinach i czekałem w milczeniu i bezruchu na moment, gdy wokół osuszonego stawu zgromadzą się ptaki. Po jakimś czasie pierwsze czaple i mewy zaczęły pojawiać się blisko zbiornika. Było ciemno, więc ustawiłem długi czas naświetlania. Nagle na horyzoncie pojawił się orzeł. Wszystkie mewy wzbiły się w powietrze, a czaple pozostały w bezruchu.” - mówi laureat konkursu w kategorii amatorskiej, Mateusz Piesiak.
fot. Mateusz Piesiak
Nie jest to pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie dla urodzonego w 1996 roku, Mateusza Piesiaka. W 2011 roku otrzymał on nagrodę główną w kategorii 11-14 lat w konkursie Veolia Environnement Wildlife Photographer of the Year Competition organizowanym przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie za zdjęcie ostrygojadów brunatnych (Haematopus palliatus). Z kolei w 2012 roku jego kadr podrywających się do lotu ptaków zdobył drugą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. Zdjęcia z tego konkursu były eksponowane na wystawie w czasie Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska Poleko 2012 w Poznaniu. Natomiast w 2013 roku otrzymał nagrodę główną w kategorii 15-17 lat w konkursie Wildlife Photographer of The Year organizowanym przez BBC i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie za zdjęcie sowy uszatej.

Grand Prix w konkursie EPSON International Pano Awards zdobyło zdjęcie “Lodowe więzienie” autorstwa Maxa Rive. Fotografia została wykonana wiosną w jednej z himalajskich jaskiń. “Poszukiwanie odpowiedniej jaskini jest trudną rzeczą, ale znalezienie jaskini z niepowtarzalnym widokiem jest o wiele trudniejsze. W Himalajach znalazłem takie miejsce, a w nim wyrwę ze wspaniałym widokiem na 6812 metrową górę Ama Dablam. To właśnie stamtąd pochodzi to zdjęcie.” - powiedział laureat Grand Prix, Max Rive.
fot. Max Rive
Poniżej prezentujemy galerię zwycięskich prac w konkursie EPSON International Pano Awards 2015. Wśród nich jest także fotografia drugiego z nagrodzonych Polaków, Wojciecha Kruczyńskiego.
Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
W ramach specjalnej usługi Canon przełączy pokrętło funkcyjne obiektywów RF na tryb bezstopniowy. Za 300 złotych
24 Maj 2019
Nowe obiektywy Canona są fantastyczne, ale też koszmarnie drogie. Producent znalazł sposób, jak zarobić na nich jeszcze więcej.
0
Pokaż swój projekt fotograficzny na TIFF Festival. Nabór do sekcji TIFF Open jeszcze tylko do 3 czerwca
24 Maj 2019
Realizujesz bądź zrealizowałeś ciekawy projekt fotograficzny? Zaprezentuj go szerokiej publiczności na wrocławskim TiFF Festival. Dowiedz się jak aplikować.
0
Samsung pracuje nad 5x zoomem optycznym w smartfonie
24 Maj 2019
Już niebawem najnowsze generacje smartfonów Samsunga mają korzystać z teleobiektywu o 5x optycznym przybliżeniu obrazu. Firma rozpoczęła właśnie masową produkcję nowych modułów.
0
Wszyscy Jesteśmy Fotografami - już jutro start krakowskiej odsłony popularnego cyklu
24 Maj 2019
Już po raz trzeci rok z rzędu w trakcie Miesiąca Fotografii odbędzie się krakowska odsłona cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Zaplanowano trzy spotkania ze znakomitymi gośćmi, którymi będą: Todd Hido, Marta Zgierska i Iwo Zmyślony. Start już jutro o 18:00 w Krakowie.
0