Konkurs na najpiękniejsze panoramy 2015 roku rozstrzygnięty. Są nagrodzeni Polacy!

Ponad tysiąc profesjonalistów i amatorów z sześćdziesięciu krajów oraz blisko 4500 panoramicznych obrazów. Jury konkursy EPSON International Pano Awards wyłoniło laureatów poszczególnych kategorii. Wśród nich znaleźli się Polacy!

Autor: Michał Chrzanowski

27 Październik 2015
Artykuł na: 4-5 minut

Do szóstej edycji EPSON International Pano Awards zgłosiło się ponad tysiąc fotografów. Spośród niespełna 4500 tysiąca prac nadesłanych z sześćdziesięciu krajów jury wybrało najlepsze panoramy 2015 roku. Zwycięskim obrazem w kategorii amatorskiej okazała się fotografia 19-letniego Polaka, Mateusza Piesiaka.

”Zdjęcie wykonałem o wschodzie słońca. Ukryłem się w trzcinach i czekałem w milczeniu i bezruchu na moment, gdy wokół osuszonego stawu zgromadzą się ptaki. Po jakimś czasie pierwsze czaple i mewy zaczęły pojawiać się blisko zbiornika. Było ciemno, więc ustawiłem długi czas naświetlania. Nagle na horyzoncie pojawił się orzeł. Wszystkie mewy wzbiły się w powietrze, a czaple pozostały w bezruchu.” - mówi laureat konkursu w kategorii amatorskiej, Mateusz Piesiak.

Nie jest to pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie dla urodzonego w 1996 roku, Mateusza Piesiaka. W 2011 roku otrzymał on nagrodę główną w kategorii 11-14 lat w konkursie Veolia Environnement Wildlife Photographer of the Year Competition organizowanym przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie za zdjęcie ostrygojadów brunatnych (Haematopus palliatus). Z kolei w 2012 roku jego kadr podrywających się do lotu ptaków zdobył drugą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. Zdjęcia z tego konkursu były eksponowane na wystawie w czasie Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska Poleko 2012 w Poznaniu. Natomiast w 2013 roku otrzymał nagrodę główną w kategorii 15-17 lat w konkursie Wildlife Photographer of The Year organizowanym przez BBC i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie za zdjęcie sowy uszatej.

Grand Prix w konkursie EPSON International Pano Awards zdobyło zdjęcie “Lodowe więzienie” autorstwa Maxa Rive. Fotografia została wykonana wiosną w jednej z himalajskich jaskiń. “Poszukiwanie odpowiedniej jaskini jest trudną rzeczą, ale znalezienie jaskini z niepowtarzalnym widokiem jest o wiele trudniejsze. W Himalajach znalazłem takie miejsce, a w nim wyrwę ze wspaniałym widokiem na 6812 metrową górę Ama Dablam. To właśnie stamtąd pochodzi to zdjęcie.” - powiedział laureat Grand Prix, Max Rive.

Poniżej prezentujemy galerię zwycięskich prac w konkursie EPSON International Pano Awards 2015. Wśród nich jest także fotografia drugiego z nagrodzonych Polaków, Wojciecha Kruczyńskiego.

{GAL|21137
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
5
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Kryzys migracyjny i wojna Hamasu z Izraelem. Za te tematy przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera w kategoriach fotograficznych dwóm zespołom prasowym - Associated Press i Reuters.
17
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Przemijanie, menopauza, starzenie się, a obok dorastanie, dojrzewanie i zmiany. Agnieszka Pazdykiewicz fotografuje specyficzny okres w życiu swoim i córki w projekcie "Przejście".
80030
Powiązane artykuły