Konkurs na najpiękniejsze panoramy 2015 roku rozstrzygnięty. Są nagrodzeni Polacy!

Ponad tysiąc profesjonalistów i amatorów z sześćdziesięciu krajów oraz blisko 4500 panoramicznych obrazów. Jury konkursy EPSON International Pano Awards wyłoniło laureatów poszczególnych kategorii. Wśród nich znaleźli się Polacy!
0
Michał Chrzanowski
27 Październik 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Do szóstej edycji EPSON International Pano Awards zgłosiło się ponad tysiąc fotografów. Spośród niespełna 4500 tysiąca prac nadesłanych z sześćdziesięciu krajów jury wybrało najlepsze panoramy 2015 roku. Zwycięskim obrazem w kategorii amatorskiej okazała się fotografia 19-letniego Polaka, Mateusza Piesiaka.

”Zdjęcie wykonałem o wschodzie słońca. Ukryłem się w trzcinach i czekałem w milczeniu i bezruchu na moment, gdy wokół osuszonego stawu zgromadzą się ptaki. Po jakimś czasie pierwsze czaple i mewy zaczęły pojawiać się blisko zbiornika. Było ciemno, więc ustawiłem długi czas naświetlania. Nagle na horyzoncie pojawił się orzeł. Wszystkie mewy wzbiły się w powietrze, a czaple pozostały w bezruchu.” - mówi laureat konkursu w kategorii amatorskiej, Mateusz Piesiak.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Nie jest to pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie dla urodzonego w 1996 roku, Mateusza Piesiaka. W 2011 roku otrzymał on nagrodę główną w kategorii 11-14 lat w konkursie Veolia Environnement Wildlife Photographer of the Year Competition organizowanym przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie za zdjęcie ostrygojadów brunatnych (Haematopus palliatus). Z kolei w 2012 roku jego kadr podrywających się do lotu ptaków zdobył drugą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. Zdjęcia z tego konkursu były eksponowane na wystawie w czasie Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska Poleko 2012 w Poznaniu. Natomiast w 2013 roku otrzymał nagrodę główną w kategorii 15-17 lat w konkursie Wildlife Photographer of The Year organizowanym przez BBC i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie za zdjęcie sowy uszatej.

Grand Prix w konkursie EPSON International Pano Awards zdobyło zdjęcie “Lodowe więzienie” autorstwa Maxa Rive. Fotografia została wykonana wiosną w jednej z himalajskich jaskiń. “Poszukiwanie odpowiedniej jaskini jest trudną rzeczą, ale znalezienie jaskini z niepowtarzalnym widokiem jest o wiele trudniejsze. W Himalajach znalazłem takie miejsce, a w nim wyrwę ze wspaniałym widokiem na 6812 metrową górę Ama Dablam. To właśnie stamtąd pochodzi to zdjęcie.” - powiedział laureat Grand Prix, Max Rive.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Poniżej prezentujemy galerię zwycięskich prac w konkursie EPSON International Pano Awards 2015. Wśród nich jest także fotografia drugiego z nagrodzonych Polaków, Wojciecha Kruczyńskiego.
Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Absolwent politologii po kilku latach pracy biurowej zdecydował się porzucić pracę, rutynę i wygody i wyruszyć w podróż - początkowo bez aparatu. Dziś Luca Vasconi...
19
1
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Główną nagrodę w piątej edycji konkursu zdobył Brytyjczyk Jonathan Banks za zdjęcie “A Boy in the Crowd”, które okazało się najlepsze spośród fotografii zgłoszonych przez autorów ze 161...
78
1
Marcin Giba wśród zwycięzców Urban Photo Awards 2019. Zobaczcie nagrodzone prace
Marcin Giba wśród zwycięzców Urban Photo Awards 2019. Zobaczcie nagrodzone prace
Za nami 10., jubileuszowa edycja konkursu fotografii ulicznej Urban Photo Awards. Miło nam poinformować, że polski fotograf Marcin Giba zdobył 1. Miejsce w jednej z...
85
3
Powiązane artykuły