Paweł Żak "Fotografie"

Przedstawiamy fotografie Pawła Żaka, które wkrótce zaprezentowane zostaną na wystawie podczas festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.

Autor: Marta Majewska

4 Listopad 2003
Artykuł na: 4-5 minut

Przedstawiamy fotografie Pawła Żaka, które w najbliższy piątek zaprezentowane zostaną na wystawie festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Prace, które autor prezentował po raz pierwszy na festiwalu fotografii czarno-białej w Zakopanem (luty 2002), znamy przede wszystkim z ogromnego powiększenia, eksponowanego na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Fotografie zostały nagrodzone przez jury konkursu European Photography Contest w Vevey i docenione przez wielu krytyków w Polsce i na świecie.

Bogdan Konopka, który został nagrodzony podczas tego samego festiwalu w Vevey (1998) napisał o wyróżnionym cyklu artysty:

Paweł Żak należy do grona fotografów, którzy z niebywałą lekkością potrafią posługiwać się tym, co starzy mistrzowie zwykli nazywać światłem obrazu. Wielokrotnie pokazywana i nagradzana seria jego zdjęć zatytułowana {ITL|Opowieści jest wymownym przykładem wielkiej kultury wizualnej u artysty, którego prace całkowicie przynależą do najnowszych prądów w fotografii współczesnej. (...) ]

fot. Paweł Żak

Na nowe fotografie Pawła przyszło czekać aż kilka lat. Przyznam się szczerze, że byłem całkowicie zaskoczony, kiedy Paweł położył przede mną zdjęcia kwiatów. Ale to nie kwiaty tak naprawdę zaskakiwały, lecz wrażenie, że są to fotografie, które unikają słów... Stąd był już krok do myśli, że obie serie fotografii Pawła Żaka są jak dopełnienie przeciwieństw, jakie spotykamy w kosmologii chińskiej: yin-yang. (...)

Paweł prowadzi nas także w inne obszary czasu przynależne chemicznej stronie fotografii; jak Jiří Šigut poddaje swoje papiery wielodniowym naświetleniom, tak Paweł Żak wywołuje swoje odbitki w wielogodzinnych cyklach, za każdym razem uzyskując niepowtarzalny, unikalny rezultat. Od strony czysto fotograficznej, a także chemicznej jest to działanie nielogiczne i destrukcyjne. Jednocześnie jednak w ten właśnie sposób Paweł wydobył nieznaną twarz czasu: wolną od naszej woli sumę wzrostu i zamierania, pod którą wystarczy miejsca dla każdego chętnego na stworzenie własnego świata... (Bogdan Konopka, Paryż 04.02.2002)

fot. Paweł Żak

Paweł Żak urodził się w 1965 roku. Studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także absolwentem Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom w roku 2002) a także członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików od roku 1995. Obecnie wykłada w Wyższym Studium Fotografii ZPAF oraz Europejskiej Akademii Fotografii.

Wybrane wystawy indywidualne:

2003 Fotografie, Galeria WM, Amsterdam
2003 Fotografie, Galeria pf, Poznań
2002 9 fotografii, Zakopane (w ramach Festiwalu Fotografii Czarno-Białej)
2001 Opowieści, Galeria Nova, Mińsk, Białoruś
2000 Tales and other photographs, Galeria WM, Amsterdam
2000 Opowieści i inne fotografie, Galeria FF, Łódź
2000 Opowieści, Galeria pf, Poznań
1999 Tales, Galeria Image, Aarhus, Dania
1999 Opowieści, Mała Galeria ZPAF/CSW, Warszawa


Wybrane wystawy zbiorowe:

2003 Dotknięcie realności, BWA, Poznań
2002 Wokół dekady. Fotografia polska lat 90-tych, Muzeum Sztuki Łódź, Muzeum Narodowe Wrocław, BWA Bielsko-Biała
2002 Powiększenie. Fotografie w czasach zgiełku, PKiN, Warszawa (także współautor scenariusza wystawy, i autor jednej z wielkoformatowych fotografii eksponowanych na PKiN jesienią 2002)
2002 Dotknięcie realności, BWA, Wrocław
2000 Przenikanie, Bratysława (w ramach Miesiąca Fotografii)
2000 II Biennale Fotografii, Galeria Miejska Arsenał, Poznań
1999 Eystra Sylt, Replica Art. Center, Sztokholm
1999 Together Again?, Galeria Image, Aarhus, Dania
1999 Wyspy widzialności, Galeria Miejska Arsenał, Poznań
1998 Images 98, European Photography Contest, Vevey, Szwajcaria (nagroda Prix Broncolor de la lumiere)
1998 Fotografia 98, Pałac pod Baranami, Kraków
1998 Poza reklamą, Stara Galeria ZPAF, Warszawa
1997 Fotografia 97, Pałac Sztuki, Kraków
1996 Konfrontacje Fotograficzne, Gorzów Wielkopolski (I nagroda)
1995 Fotografia polska, Instytut Polski, Rzym

Wystawa Pawła Żaka rozpocznie się w piątek, 7 listopada 2003 o godzinie 18.00 w Galerii ZPAF (ul. św. Tomasza 24) w Krakowie. Organizatorem ekspozycji jest galeria i agencja zajmująca się promowaniem współczesnej polskiej fotografii - Luksfera, której serdecznie dziękujemy za udostępnienie materiałów do publikacji.

Zapraszamy także na stronę www.luksfera.pl na której można kupić wyjatkowe fotografie polskich artystów.

Czytaj także:

Wystawa Pawła Żaka w galerii pf, styczeń 2003 czytaj...

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2003 czytaj...

{GAL|26061
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
5
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Kryzys migracyjny i wojna Hamasu z Izraelem. Za te tematy przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera w kategoriach fotograficznych dwóm zespołom prasowym - Associated Press i Reuters.
17
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Przemijanie, menopauza, starzenie się, a obok dorastanie, dojrzewanie i zmiany. Agnieszka Pazdykiewicz fotografuje specyficzny okres w życiu swoim i córki w projekcie "Przejście".
80030
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)