Konkurs Fotograficzna Publikacja Roku 2013 - wyniki

W sobotę poznaliśmy wyniki konkursu Fotograficzna Publikacja Roku 2013. Zobaczcie kogo jury postanowiło nagrodzić.
0
Marcin Grabowiecki
10 Czerwiec 2013
Artykuł na: 4-5 minut


Jury konkursu Fotograficzna Publikacja Roku 2013 obradowało 21 maja 2013 w składzie: Piotr Bekas, Joanna Kinowska, Paweł Rubkiewicz, Marta Szymańska, Paweł Szypulski, Jakub Śwircz, Zbigniew Tomaszczuk, Wojtek Wieteska, Honza Zamojski. Ogłoszenie wyników nastąpiło 8 czerwca w Łodzi, podczas Fotofestiwalu.

Postanowiliśmy nagrodzić i wyróżnić książki, które o klasę przewyższają te, które widzimy w księgarniach. Zwycięzców wybraliśmy spośród ponad 60 nadesłanych propozycji. To książki, które wnoszą nową jakość i jako projekty fotograficzne i jako obiekty. Są to publikacje, do których z chęcią wraca się, miło ogląda, czerpie się przyjemność z obcowania z nimi. Ocenialiśmy spójność koncepcji, ale także zawartość i formę. Analizowaliśmy czy okładka i dobór papieru współgra z zawartością - czytamy w werdykcie jury.

Prezentujemy wyniki:

]
  • 1. wyróżnienie: Waldemar Śliwczyński, Topografia ciszy, red. W. Śliwczyński, oprac. graf. Tomasz Wojciechowski, Wydawnictwo Kropka, Września 2012
  • 2. wyróżnienie: Czesław Olszewski, Warszawa nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku, red. Łukasz Gorczyca, Piotr Jamski, Michał Kaczyński, Marta Leśniakowska, oprac. graf. Michał Kaczyński, wyd. Fundacja Raster, Warszawa 2012
  • 3. wyróżnienie: seria Żywe Archiwa, wyd. Fundacja Archeologia Fotografii, Warszawa 2012
]Nagroda dla "Miejsca odległego" jest naszym zdaniem w pełni zasłużona. To wyjątkowe wydawnictwo, o którym pisaliśmy już wcześniej. Jury argumentowało, że nagrodę zdobywa za nietuzinkowy projekt fotograficzny oraz udane poszukiwania nowych form wydawniczych. Cieszy również dostrzeżenie skromnej serii "Żywe archiwa" Fundacji Archeologii Fotografii.

"Brutal" został nagrodzony za bycie brutalnym: wobec innych drobnych "selfowych" publikacji, wobec fotografii - zdjęcia rozdęte do rozmiarów wręcz wystawowych oraz wobec czytelników - książka zdaje się krzyczeć: patrzcie jak obraca się w gruz historia!

Szkoda, że jury zrezygnowało z możliwości przyznania wyróżnień w kategorii "Selfpublishing". Nie doceniono niszowych publikacji wydanych w bardzo niskim nakładzie, takich jak chociażby "6x9" Antoniny Gugały czy "Re" Magdy Dębińskiej. Zdajemy sobie sprawę, że trudno je porównać z rozmachem "Brutala". Warto jednak pamiętać o tym, że książka Michała Łuczaka została wydana dzięki stypendium artystycznemu, podobnie jak "Polska" Tomasza Wiecha, która też zasługiwała na uwagę. Myślimy, że przyznanie wyróżnień pokazałaby złożoność zjawiska "self-publishingu" w Polsce.

Werdykt jury jest sukcesem kolektywu Sputnik Photos, a przede wszystkim Ani Nałęckiej (Tapir Book Design), która zaprojektowała obie książki. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych wyjątkowych publikacji na koncie.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Maxim Korotchenko: “Zamykanie się w granicy jednego gatunku ogranicza kreatywność”
Maxim Korotchenko: “Zamykanie się w granicy jednego gatunku ogranicza kreatywność”
Fotografia Korotchenki to mieszanka streetu i dokumentu. Niektóre kadry są malarskie i symboliczne, inne pełne humoru. Wszystko zaczęło się dziesięć lat temu, gdy...
52
4
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Nową odsłonę popularnego kalendarza przygotował nie kto inny jak David LaChapelle. Nasze oczy cieszą charakterystyczne dla fotografa rozbuchane stylizacje, a sam...
24
0
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu...
Dobiegła końca 6. edycja Polskiego Konkursu Fotografii Prasowej. Oto galeria...
195
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)