Rusza druga część łódzkiego Fotofestiwalu

Autor: Krzysztof Mularczyk

1 Październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut

"Płonący dom" Antoine’a de Galbert to ostatnia wystawa z programu głównego Fotofestiwalu. Ale w Łodzi od 2 października do zobaczenia jest dużo więcej!

Już w najbliższy piątek, 2 października, rozpocznie się drugą część Fotofestiwalu. Zapraszamy do ms1 na ostatnią wystawę z Programu Głównego, oraz na wystawy towarzyszące przygotowane przez galerie w mieście – w tym jedna wyjątkowa w budynku Motyl UŁ, otwartym specjalnie na festiwal.

Płonący dom - opowieść o naszym świecie, cywilizacji, historii XX i XXI wieku z perspektywy kryzysu

Na wystawie “Płonący dom” w Muzeum Sztuki ms1 (ul. Więckowskiego 36) będzie można zobaczyć wybór prac z kolekcji Antoine’a de Galberta – francuskiego popularyzatora sztuki oraz marszanda, założyciela prywatnego muzeum La Maison Rouge w Paryżu, w którego zbiorach znajduje się ponad trzy tysiące eksponatów. Kolekcjoner znany jest z niekonwencjonalnego podejścia do ekspozycji swoich prac. Jedna z nich została przygotowana we współpracy ze… specjalistą IT, dzięki czemu prace zostały ustawione wg specjalnie zaprojektowanego algorytmu.

Jonathan Horowitz, „Bush portrait”, 2001, Kolekcja Antoine'a de Galberta, Paryż

Wystawa w Muzeum Sztuki zaprezentuje zgoła inne – humanistyczne – kryterium wyboru. Znajdą się na niej prace artystów zaangażowanych politycznie i społecznie, wśród nich m.in.: Christian Boltanski, Boris Mikhailov, Jonathan Horowitz, David Goldblatt, Mikhael Subotzky, Yoho Tsuda.

Wernisaż odbędzie się 2 października o godz. 18, ale wstęp na niego jest tylko dla zarejestrowanych uczestników (możliwość rejestracji pod tel. 665 180 083 oraz 605 060 063 lub e-mail: edu@msl.org.pl). Więcej o wystawie na stronie Fotofestiwalu.

fot. Yan Morvan, Zachodni Beirut , 1982, z kolekcji Antoine de Galbert, dzięki uprzejmości galerie Sti Down, z wystawy "Burning House" w MS1

KO#Lekcje Uniwersytetu Łódzkiego

Również 2 października, w zabytkowej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 21, rozpocznie się o 20:00 wernisaż wystawy przygotowanej przez pracowników Uniwersytetu Łódzkiego, Akademii Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego oraz Szkoły Filmowej. Zobaczymy odkryte w archiwach UŁ prace fotograficzne będące częścią badań etnograficznych czy socjologicznych, prezentujących polską wieś czy łódzką architekturę robotniczą. Na wystawie tej przekonamy się, że oko do fotografii posiadali także archeolodzy, geografowie i botanicy.

Z archiwum Uniwersytetu Łódzkiego, archeolodzy

Na drugim piętrze z kolei zobaczymy prace profesjonalistów w zakresie sztuk wizualnych, związanych z uczelniami: Dagmary Bugaj, Anny Bąk, Agnieszki Chojnackiej, Artura Chrzanowskiego, Marka Domańskiego, Bartłomieja Flisa, Łukasza Ogórka, Anity Osuch, Macieja Rawluka, Dominiki Sadowskiej czy Doroty Stolarskiej.

Więcej informacji o wystawie KO#Lekcje można znaleźć na stronie www.fotofestiwal.com

fot. Dorota Stolarska, It’s always summer

Pozostałe wydarzenia

W kolejnych dniach na wernisaże i wystawy zapraszają kolejne galeria. 3 października o 19:30 PopUp Ogrodowa 8 otworzy premierowo Returns: Setomaa Jana Kazimierza Barnasia i Wojciecha Kamerysa z Brave Boy Studio – najnowszy projekt przybliżający region w Estonii zamieszkany przez społeczność Seto. O 20:30 w tym samym miejscu odbędzie się pokaz slajdów fotografii białoruskiej ze wstępem Andreia Liankevicha ze Sputnik Photos.

Galeria Olimpus pokaże prace Konrada Kuzyszyna, Galeria Mała Czarna – Witolda Gretzyngier, a Fundacja Działania – Dominiki Sadowskiej.

Pełen harmonogram wernisaży i wydarzeń w dniach 1-3 października dostępny na stronie Fotofestiwalu.

Zdjęcie wejściowe: Roman Cieślewicz, "Monstre I", z kolekcji Antoine de Galbert, dzięki uprzejmości galerie Sti Down, z wystawy "Burning House" w MS1

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
„Ze wszystkich stron” - współczesne traumy na przekrojowej wystawie Marty Zgierskiej
„Ze wszystkich stron” - współczesne traumy na przekrojowej wystawie Marty Zgierskiej
Na wystawie Marty Zgierskiej „Ze wszystkich stron” prezentowane są jej fotografie z różnych cykli, w których artystka porusza między innymi problematykę traum, temat słabości i napięć,...
1
Spotkanie z Kacprem Kowalskim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Kacprem Kowalskim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem jego bohaterem będzie Kacper Kowalski - fotograf specjalizujący się w fotografowaniu z lotu ptaka, jeden ze...
6
Ciągi projekcyjne - obszerna retrospektywa Zygmunta Rytki w Galerii Studio. To pierwsza taka wystawa w Warszawie
Ciągi projekcyjne - obszerna retrospektywa Zygmunta Rytki w Galerii Studio. To pierwsza taka...
Galeria Studio zaprasza na pierwszą tak dużą przekrojową wystawę twórczości Zygmunta Rytki Prezentowaną w Warszawie. Dwa piętra galerii wypełni kilkanaście autorskich cykli, mało znane...
6
Powiązane artykuły