7. Wielki Konkurs National Geographic - wyniki

Znamy już wyniki 7. Wielkiego Konkursu Fotograficznego organizowanego przez National Geographic Polska. Grand Prix zdobył Michał Jastrzębski za zdjęcie mew zatytułowane "Sprzeczka".
0
Marcin Grabowiecki
2 Grudzień 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Zakończył się doroczny konkurs Magazynu National Geographic Polska. Konkurs skierowany był do wszystkich wielbicieli fotografii - zarówno zawodowców, jak i amatorów. Odzew czytelników okazał się równie imponujący jak w latach ubiegłych - konkursowi sędziowie dostali do oceny ponad 48 tys. prac w czterech kategoriach: krajobraz, ludzie, zwierzęta i fotoreportaż.

Jury w składzie: Peter Andrews, Filip Ćwik, Wojciech Franus, Grzegorz Leśniewski, Wiktor Sobolewski, Czarek Sokołowski, Tomasz Tomaszewski i Martyna Wojciechowska wyłoniło finalistów, przyznając Grand Prix konkursu oraz I miejsce i wyróżnienia w każdej kategorii.

Poniżej prezentujemy wyniki konkursu oraz nagrodzone prace.

Grand Prix: Michał Jastrzębski "Sprzeczka"
Grand Prix: Michał Jastrzębski "Sprzeczka". Zdjęcie powstało na Svalbardzie, obok szczątków foki zabitej przez niedźwiedzia polarnego. Po odejściu drapieżnika cztery mewy blade przystąpiły do rywalizacji o resztki. Para ptaków działała wspólnie, brutalnie traktując konkurentów (na zdjęciu widać najpewniej dwa walczące samce). Przepędziwszy rywala, zwycięzca jął nawoływać samicę na posiłek.

Kategoria Krajobraz:
I miejsce: Grzegorz Bijak "Okno"
Wyróżnienie: Aneta Leśniak "Lekkość"
Kategoria Krajobraz: I miejsce - Grzegorz Bijak "Okno". Eksplorując w czasie wyprawy mineralogicznej alpejski lodowiec Leschaux, trafiłem na kilkumetrowy blok granitu oparty na dwóch lodowych filarach - wspomina autor. - Wytopiony pod głazem lód utworzył krótki tunel, a na jego końcu wyłaniał się widok na szczyty masywu Mont Blanc.

Kategoria Ludzie:
I miejsce: Gabriela Żełudziewicz "Zamyślenie".
Wyróżnienie: Andrzej Wiktor "Proud of Poland"
Wyróżnienie: Paweł Łączny "Przyszłość i przeszłość"
Kategoria Ludzie - I miejsce: Gabriela Żełudziewicz "Zamyślenie". To zdjęcie zostało zrobione podczas powrotu z zielonej szkoły w Świnoujściu - wyjaśnia autorka, uczennica gimnazjum. - Zajęliśmy swoje miejsca w pociągu i czekaliśmy na jego odjazd. Na zdjęciu widać zamyśloną Kasię siedzącą w przedziale. Zbliżał się wieczór, więc przez okno do środka wpadało już niewiele światła...

Kategoria Zwierzęta:
I miejsce: Mariusz Strusiewicz "Rodzinka"
Wyróżnienie: Marcin Dobas "Milczenie owiec"
Wyróżnienie: Małgorzata Mąkosa "Zabawa"
Kategoria Zwierzęta - I miejsce: Mariusz Strusiewicz "Rodzinka". Przez wiele majowych i czerwcowych nocy wraz z trojgiem przyjaciół (fotografów przyrody) miałem zaszczyt obserwować w Bieszczadach puszczyka uralskiego (Strix uralensis), jedną z największych polskich sów. Zdjęcie przedstawia przylot samicy do gniazda z upolowanym gryzoniem. Pisklęta miały wtedy około pięciu tygodni i rodzice intensywnie dostarczali im pokarm.

Kategoria Fotoreportaż:
I miejsce: Daniel Frymark "Żołnierze"
Wyróżnienie: Bartłomiej Jurecki "Haiti - Miesiąc po trzęsieniu ziemi"
Wyróżnienie: Marcin Tomalka "Albinosi"
Kategoria Fotoreportaż - I miejsce: Daniel Frymark "Żołnierze". Fotoreportaż powstał na poligonie w Drawsku Pomorskim w czerwcu 2011 r. Zdjęcia pokazują nocne ćwiczenia 52. Batalionu Remontowego z Czarnego. Przez dwa tygodnie żołnierze doskonalili strzelanie. Żeby zaliczyć ćwiczenie, żołnierz musiał trafić w dwa cele, ruchomy i statyczny. Do nocnych strzelań używana była amunicja smugowa.


Wszystkie nagrodzone prace znajdziecie na stronie: www.wkf.national-geographic.pl.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Daniel Petryczkiewicz: “Denerwuje mnie pozerstwo i podłączanie się pod trend eko”
Daniel Petryczkiewicz: “Denerwuje mnie pozerstwo i podłączanie się pod trend eko”
Fotograf zajmujący się głównie sportem, postanowił połączyć swoją pasję fotografowania z szerzeniem proekologicznej postawy. W projekcie “No Beauty in Plastic” zwraca...
148
0
Polacy kolejny raz triumfują w konkursie B&W Child. Zobacz najlepsze czarno-białe zdjęcia dzieci z tegorocznej edycji
Polacy kolejny raz triumfują w konkursie B&W Child. Zobacz najlepsze czarno-białe zdjęcia dzieci z...
B&W Child już od 6 lat nagradza najciekawsze monochromatyczne zdjęcia dzieci z całego świata. Właśnie dobiegła końca pierwsza część edycji na rok 2019. Powoli...
189
3
Najlepsze czarno-białe zdjęcia z konkursu MonoVisions Photography Awards 2019. Grono Polaków na podium
Najlepsze czarno-białe zdjęcia z konkursu MonoVisions Photography Awards 2019. Grono Polaków na...
Konkurs MonoVisions już od trzech lat nagradza najlepsze monochromatyczne fotografie z całego świata. Właśnie poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji. Wśród nich...
105
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)