7. Wielki Konkurs National Geographic - wyniki

Znamy już wyniki 7. Wielkiego Konkursu Fotograficznego organizowanego przez National Geographic Polska. Grand Prix zdobył Michał Jastrzębski za zdjęcie mew zatytułowane "Sprzeczka".
Zakończył się doroczny konkurs Magazynu National Geographic Polska. Konkurs skierowany był do wszystkich wielbicieli fotografii - zarówno zawodowców, jak i amatorów. Odzew czytelników okazał się równie imponujący jak w latach ubiegłych - konkursowi sędziowie dostali do oceny ponad 48 tys. prac w czterech kategoriach: krajobraz, ludzie, zwierzęta i fotoreportaż.

Jury w składzie: Peter Andrews, Filip Ćwik, Wojciech Franus, Grzegorz Leśniewski, Wiktor Sobolewski, Czarek Sokołowski, Tomasz Tomaszewski i Martyna Wojciechowska wyłoniło finalistów, przyznając Grand Prix konkursu oraz I miejsce i wyróżnienia w każdej kategorii.

Poniżej prezentujemy wyniki konkursu oraz nagrodzone prace.

Grand Prix: Michał Jastrzębski "Sprzeczka"
Grand Prix: Michał Jastrzębski "Sprzeczka". Zdjęcie powstało na Svalbardzie, obok szczątków foki zabitej przez niedźwiedzia polarnego. Po odejściu drapieżnika cztery mewy blade przystąpiły do rywalizacji o resztki. Para ptaków działała wspólnie, brutalnie traktując konkurentów (na zdjęciu widać najpewniej dwa walczące samce). Przepędziwszy rywala, zwycięzca jął nawoływać samicę na posiłek.

Kategoria Krajobraz:
I miejsce: Grzegorz Bijak "Okno"
Wyróżnienie: Aneta Leśniak "Lekkość"
Kategoria Krajobraz: I miejsce - Grzegorz Bijak "Okno". Eksplorując w czasie wyprawy mineralogicznej alpejski lodowiec Leschaux, trafiłem na kilkumetrowy blok granitu oparty na dwóch lodowych filarach - wspomina autor. - Wytopiony pod głazem lód utworzył krótki tunel, a na jego końcu wyłaniał się widok na szczyty masywu Mont Blanc.

Kategoria Ludzie:
I miejsce: Gabriela Żełudziewicz "Zamyślenie".
Wyróżnienie: Andrzej Wiktor "Proud of Poland"
Wyróżnienie: Paweł Łączny "Przyszłość i przeszłość"
Kategoria Ludzie - I miejsce: Gabriela Żełudziewicz "Zamyślenie". To zdjęcie zostało zrobione podczas powrotu z zielonej szkoły w Świnoujściu - wyjaśnia autorka, uczennica gimnazjum. - Zajęliśmy swoje miejsca w pociągu i czekaliśmy na jego odjazd. Na zdjęciu widać zamyśloną Kasię siedzącą w przedziale. Zbliżał się wieczór, więc przez okno do środka wpadało już niewiele światła...

Kategoria Zwierzęta:
I miejsce: Mariusz Strusiewicz "Rodzinka"
Wyróżnienie: Marcin Dobas "Milczenie owiec"
Wyróżnienie: Małgorzata Mąkosa "Zabawa"
Kategoria Zwierzęta - I miejsce: Mariusz Strusiewicz "Rodzinka". Przez wiele majowych i czerwcowych nocy wraz z trojgiem przyjaciół (fotografów przyrody) miałem zaszczyt obserwować w Bieszczadach puszczyka uralskiego (Strix uralensis), jedną z największych polskich sów. Zdjęcie przedstawia przylot samicy do gniazda z upolowanym gryzoniem. Pisklęta miały wtedy około pięciu tygodni i rodzice intensywnie dostarczali im pokarm.

Kategoria Fotoreportaż:
I miejsce: Daniel Frymark "Żołnierze"
Wyróżnienie: Bartłomiej Jurecki "Haiti - Miesiąc po trzęsieniu ziemi"
Wyróżnienie: Marcin Tomalka "Albinosi"
Kategoria Fotoreportaż - I miejsce: Daniel Frymark "Żołnierze". Fotoreportaż powstał na poligonie w Drawsku Pomorskim w czerwcu 2011 r. Zdjęcia pokazują nocne ćwiczenia 52. Batalionu Remontowego z Czarnego. Przez dwa tygodnie żołnierze doskonalili strzelanie. Żeby zaliczyć ćwiczenie, żołnierz musiał trafić w dwa cele, ruchomy i statyczny. Do nocnych strzelań używana była amunicja smugowa.


Wszystkie nagrodzone prace znajdziecie na stronie: www.wkf.national-geographic.pl.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Do 25% rabatu na sprzęt Sony podczas targów Film Video Foto
18 Maj 2019
Kolejny świetny powód, by odwiedzić tegoroczne targi Film Video Foto. U autoryzowanych dealerów Sony będziecie mieli okazję kupić aparaty i obiektywy Sony do 25% taniej. W ofercie m.in. bezlusterkowce A7R III, A7R II, A7S II, A7III, A9, kompakty z serii RX100 i masa szkieł.
0
Voigtlander 21 mm f/1.4 Aspherical - szeroki i jasny obiektyw do Sony E
17 Maj 2019
W ofercie marki Voigtländer pojawił się nowy szerokokątny obiektyw, który spodobać ma się zarówno fotografom, jak i filmowcom, korzystającym z bezlusterkowców systemu Sony E.
0
Asus ZenFone 6 - 48 megapikseli w podwójnym obracanym aparacie
17 Maj 2019
Wygląda na to, że ruchome moduły aparatów to nowa moda wśród producentów smartfonów. Najnowszy flagowiec Asusa oferuje “rewolucyjny” obracany aparat, dzięki któremu wykorzystamy pełne możliwości sensorów zarówno do zwykłego fotografowania, jak i zdjęć selfie.
0
Kupiłeś Nikona Z6 lub Z7? System stabilizacji może nie działać poprawnie. Producent uruchamia bezpłatną akcję serwisową
17 Maj 2019
Aparat bez usterek to nie aparat? Z takiego założenia wychodzą zapewne projektanci Nikona. Po kilku latach bez wpadek powracają dobrze nam znane problemy z wadami produkcyjnymi. Tym razem chodzi o system stabilizacji w najnowszych bezlusterkowcach.
0