Wyniki 6. Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska

Znamy już wyniki 6. Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Lareatką Grand Prix została Izabela Perez Harriette. Jury doceniło jej pracę zatytułowaną "Ninas". Fotografia przedstawia dwie dziewczynki i została wykonana na Kubie. Listę pozostałych laureatów i nagrodzone fotografie znajdziecie w naszym artykule.
0
Marcin Grabowiecki
1 Październik 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Izabela Perez Harriette
W 6. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska jury oceniło ponad 48 tysięcy zdjęć. Zwycięskie fotografie trafiły do październikowego magazynu National Geographic Polska.

Wręczenie nagród nastąpiło podczas uroczystej Gali Finałowej, która odbyła się 30 września 2010 w Teatrze Capitol w Warszawie.

Jury w składzie: Tomasz Tomaszewski, Tomasz Sikora, Piotr Andrews, Grzegorz Leśniewski, Rafał Milach, Martyna Wojciechowska i Wojciech Franus, Grand Prix przyznało pracy "Ninas" autorstwa Izabeli Perez Harriette z Warszawy. Zdjęcie zwyciężyło też w kategorii "Ludzie".

Praca Izabeli Perez Harriette nawiązuje do najlepszych tradycji dokumentu społecznego. Może przypominać prace fotografów FSA (Farm Security Administration), a w szczególności ikoniczne zdjęcie, którego autorką jest Dorothea Lange zatytułowane "Matka tułaczka". W twarzy dziewczynki z fotografii Harriette widzimy to samo zamyślenie w oczach, którym kiedyś zafascynowała nas bohaterka fotografii Lange.

Tak o swojej pracy pisze laureatka: Czerwiec 2009 r., miejscowość Boca de Yumuri niedaleko Baracoa na Kubie. Po występie grupa gościnnie koncertujących tu muzyków kubańskich wraz ze znajomymi (wśród których znalazłam się i ja) zasiadła w barze przy plaży, beztrosko bawiąc się, grając i śpiewając. Przyciągnęło to do nas miejscową dzieciarnię. Dwie dziewczynki bez śladu onieśmielenia dosiadły się do naszego stolika, słuchając muzyki i komentując między sobą poczynania artystów i ich znajomych obcokrajowców.

Prezentujemy pozostałych laureatów Wielkiego Konkursu Fotograficznego NG.

KATEGORIA: LUDZIE

Wyróżnienie
Maciej Cieślak
"Odpoczynek na sawannie"
Kenia, Laikipia, kwiecień 2010 r. W okresie suszy młodzi masajscy wojownicy przemierzają sawannę w poszukiwaniu świeżych pastwisk dla bydła. W wolnym czasie chłopcy rywalizują "w podskokach". Podskoki to jeden z najważniejszych elementów tradycyjnego tańca masajskiego.
Maciej Cieślak

Wyróżnienie
Jacek Szydłowski
"Z Przystanku"
Ostatni dzień festiwalu Przystanek Woodstock 2010. Jeden z uczestników imprezy odpoczywa na polu biwakowym. Siedzi w trabancie ozdobionym krowimi łatami. Za kilka godzin wyjedzie z Kostrzyna wraz z przyjaciółmi, którzy poruszają się identycznie pomalowanym wartburgiem.
Jacek Szydłowski

KATEGORIA: ZWIERZĘTA

Pierwsze miejsce
Radosław Kołpowski
"Małpia twarz"
Sierpień 2006 r., boliwijska Amazonia, okolice wioski Novos Reyes nad rzeką Beni. Podczas wyprawy Polskiej Ekspedycji Amazońskiej wybrałem się z jej kierownikiem Marcinem Obałką na zdjęcia. Noc to świetna pora na fotografowanie owadów, którym się pasjonuję. Zdjęcie przedstawia pająka wiszącego na nici. Niestety, nie znalazłem żadnych informacji pozwalających mi zidentyfikować ten gatunek, dlatego na własny użytek nazwałem go Małpią Twarzą.
Radosław Kołpowski

Wyróżnienie
Mirosława Kurowska
"Huragan i hipopotamy"
Wrzesień 2009 r., Uganda. Wypływam małą łodzią do wodospadów Murchisona na Nilu. Zaczyna kropić deszcz, który szybko przeradza się w ścianę wody. Nasza łódź, miotana wiatrem, przechyla się niebezpiecznie. Rejestruję ucieczkę przed nawałnicą pary hipopotamów.
Mirosława Kurowska

Wyróżnienie
Jan Paw
"Taniec chochlików"
Te zielone esy-floresy wykreśliły... świetliki świętojańskie (Lampyris noctiluca). Długi czas ekspozycji pozwolił uwiecznić taneczne poczynania samców wabionych przez potencjalne partnerki. Miejscem takich corocznych spektakli jest skraj lasu. Zdjęcie wykonane w Alwerni w lipcu 2010 r.
Jan Paw

KATEGORIA: KRAJOBRAZ

Pierwsze miejsce
Bartosz Stróżyński
"Sjesta"
Antarktyda, 2009 r. Na dryfującej niewielkiej górze lodowej, na tle ośnieżonego pasma górskiego, widać sjestującą parę fok, a pod nią mieniącą się formację lodową, otoczoną mrocznymi wodami Antarktydy. Zdjęcie zrobiono techniką "pół na pół".
Bartosz Stróżyński

Wyróżnienie
Paweł Kotarski
"Thailand. Pattaya"
W Pattayi deszcz spada codziennie punktualnie o 1:00 w nocy. Raz jednak sprawił niespodziankę, zalewając ruchliwą ulicę wczesnym wieczorem.
Paweł Kotarski

Wyróżnienie
Marcin Kucharski,
"Cisza"
Wspinaczka przez las powykręcanych sosen zawiodła mnie na przełęcz. Mosuo znad jeziora Lugu wolą wiosłować niż włóczyć się po górach. Ja chciałem zobaczyć ich świat z innej perspektywy. Tam w dole, na niezmąconej tafli wody, spało stado łodzi. Zdjęcie powstało w Chinach na granicy prowincji Syczuan i Junnan w 2009 r.
Marcin Kucharski

KATEGORIA: FOTOREPORTAŻ

Pierwsze miejsce
Agata Pietroń
"Rap z Konga"
Jest to historia młodych ludzi z regionu objętego od dwóch dekad krwawym konfliktem zbrojnym. Od 10 miesięcy, odkąd sytuacja nieco się poprawiła, próbują cieszyć się życiem. Śpiewają jednak o jedynej rzeczywistości, którą znają: o wojnie, głodzie, przemocy. Na koncertach czują się lepsi i ważniejsi; mają też szansę zarobić kilka dolarów.
Agata Pietroń

Wyróżnienie
Maciej Dakowicz
"Cardiff nocą"
Cardiff to stolica Walii. W młodym i dynamicznym 300-tysięcznym mieście skupia się życie nocne całego regionu. Ludzie spotykają się tu w sobotni wieczór w centrum miasta w jednym tylko celu - żeby imprezować. Ulica staje się miejscem zdarzeń w ich życiu ważnych i błahych, tłem rozmaitych perypetii życiowych. Zdjęcia powstały między listopadem 2008 a marcem 2010 r.
Maciej Dakowicz

Wyróżnienie
Jacek Szydłowski
"Fala"
22 maja ponad 90 proc. gminy Wilków znalazło się pod wodą. Tysiące ludzi musiało opuścić domy. Fotografowałem powodzian w czasie ewakuacji. Towarzyszyłem im też, kiedy wracali do zalanych gospodarstw, by ratować pozostawione zwierzęta i resztki dobytku. Po miesiącu woda opadła i odsłoniła ogrom strat. Sprzątanie tej gminy będzie trwać jeszcze długo.
Jacek Szydłowski

KATEGORIA: PEJZAŻ POSLKI

Pierwsze miejsce
Jakub Połomski
"Beskidzka arkadia"
Zdjęcie zostało wykonane w kwietniu 2007 r. w Koniakowie (Beskid Śląski). Fotografia przedstawia zabudowania widoczne ze szczytu góry Ochodzita tuż przed zachodem słońca. Ludowa legenda głosi, iż szczyt należało obchodzić, bo często przesiadywali na nim zbójnicy - stąd nazwa.
Jakub Połomski

Wyróżnienie
Radosław Dybała
"Gdańsk nocą"
Gdańsk, 1 sierpnia 2010 r. Lśniąca światłem panorama gdańskiej Starówki z pięknym żurawiem, delikatnie mieniąca się swym odbiciem w Motławie, zachęcała do uwiecznienia na matrycy. Ujęcie to oddaje niepowtarzalną atmosferę miasta.
Radosław Dybała

Wyróżnienie
Jacek Niewczas
"Zima"
Luty 2008 r. - mroźny ranek w rejonie miejscowości Kucerz pomalował krajobraz na skraju starorzecza Regi, objętego systemem ochrony przyrody Natura 2000. Lodowa szadź nadaje zwykłym przydrożnym drzewom osobliwy majestat.
Jacek Niewczas

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards. Zobaczcie wyróżnione zdjęcia!
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards. Zobaczcie wyróżnione zdjęcia!
Aż 10 Polaków znalazło się w finale jubileuszowej, 10 edycji tego popularnego konkursu fotografii ulicznej. Zwycięzców już niebawem wyłoni jury, któremu przewodniczy sam Martin Parr.
7
0
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019. Polacy wśród wyróżnionych
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019....
Dobiegła końca kolejna, 11. już edycja Insight Investment Astronomy Photographer of the Year - największego konkursu poświęconego astrofografii. Zwycięskie prace jak...
28
1
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Piękna, bezlitosna i zagrożona - tak prezentuje się przyroda na zdjęciach wyróżnionych w najbardziej prestiżowym konkursie fotografii natury na świecie. Zobaczcie...
226
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)