Miesiąc Warsztatów - czyli warsztaty Akademii Fotografii i fotopolis.pl na MFK 2009

0
Marta Majewska
24 Kwiecień 2009
Artykuł na: 9-16 minut
MFK 2009. Podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie fotopolis.pl wspólnie z Akademią Fotografii zapraszają na bardzo specjalny program warsztatowy. Warsztaty fotografii mody, Plenerowy Warsztat Fotografii Architektury, Warsztat Portretu - to tylko niektóre z atrakcji. Na wybrane warsztaty będzie można się zapisać przez specjalny formularz udostępniony na naszych stronach. Uwaga! Udostępniamy formularz zgłoszeniowy!
Aktualizacja 29.04.2009
Zgłoszenia na warsztaty można dokonać przez stronę: fotopolis.pl/index.php?konkurs1

Na początek prezentujemy harmonogram warsztatów, a chwilę później w niniejszym artykule omówimy wszystkie punkty programu szczegółowo. Na wszystkie warsztaty będą obowiązywać zapisy, które ruszą na fotopolis.pl/akademiafotografii zaraz po weekendzie. Na wykład wstęp jest wolny.
prowadzenie: Maciej Stępiński, wstęp wolny, miejsce: Pauza Kino 18
ul. Floriańska 18/3 [II piętro];
sobota, 16.05.2009, godz. 11:00-17:00 - Warsztat Fotografii Mody (teoretyczny wstęp i praktyczne wykonanie sesji modowych), limit miejsc: 12 osób, prowadzenie Manio Dziduch, miejsce: klub Masada, ul. Krakowska 41 /wejście - Skawińska 2/;
niedziela, 17.05.2009, godz. 12:00-16:00 - Warsztat Fotografii Mody (obróbka cyfrowa zdjęć powstałych w trakcie sesji), limit miejsc: 12 osób, prowadzenie Piotr Janowczyk, miejsce: Akademia Fotografii, ul. Grodzka 60;
niedziela, 17.05.2009, godz. 11:00-20:00 - Plenerowy Warsztat Fotografii Architektury w Nowej Hucie, limit miejsc: 20 osób, prowadzenie: Maciej Stępiński, rozpoczęcie: Akademia Fotografii, ul. Grodzka 60;
sobota, 23.05.2009, godz. 11:00-17:00 - Warsztat Portretu (teoretyczny wstęp i praktyczne wykonanie sesji zdjęciowej), limit miejsc: 12 osób, prowadzenie: Szymon Szcześniak, miejsce: klub Masada, ul. Krakowska 41 /wejście - Skawińska 2/;
niedziela, 24.05.2009, godz. 12:00-16:00 - Warsztat Portretu (obróbka cyfrowa zdjęć powstałych w trakcie sesji), limit miejsc: 12 osób, prowadzenie Piotr Janowczyk, Akademia Fotografii, ul. Grodzka 60;
niedziela, 24.05.2009, godz. 10:00-16:30 - Warsztat fotografii otworkowej dla dzieci, limit miejsc: 20 osób powyżej 10 roku życia, prowadzenie Aleksander Czyba, miejsce: Akademia Fotografii, ul. Grodzka 60]Warsztat Akademii Fotografii - Fotografia Mody (16-17.05.2009 r. sobota-niedziela)
Warsztat poprowadzi Maniek Dziduch oraz Piotr Janowczyk - wykładowcy Akademii Fotografii.

Dwudniowe warsztaty fotografii mody skierowane są do osób, które chcą wziąć udział w sesji modowej oraz zobaczyć jak wyglądają kulisy pracy fotografa oraz proces tworzenia zdjęć od momentu planowania sesji aż po ich wydruk.

Pierwszy dzień warsztatów poprowadzi Maniek Dziduch, który opowie czym jest fotografia mody i jak zmieniające się w niej trendy miały wpływ na nasze życie i na odwrót. Po wstępie teoretycznym odbędzie się i sesja zdjęciowa z udziałem modelki oraz profesjonalnej ekipy odpowiedzialnej za make-up, fryzurę, stylizację i scenografię. Uczestnicy będą mieli okazję obserwowania fotografa podczas sesji, a następnie samodzielnie spróbować swoich sił w tej roli. Drugiego dnia zajęcia z postprodukcji poprowadzi Piotr Janowczyk. Kursanci będą mogli dowiedzieć się jak wyretuszować skórę, żeby nie wyglądała nienaturalnie, jakie palety kolorystyczne są adekwatne do różnych stylów fotograficznych lub jak przygotować zdjęcie do druku. Prowadzący odkryje przed uczestnikami warsztatu tajniki Photoshopa i wskaże narzędzia, którymi warto się posługiwać przy retuszu zdjęć. Uczestnicy będą pracować na fotografiach, który sami stworzyli dzień wcześniej w trakcie sesji. Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji samodzielne stanowisko komputerowe wyposażone w komputer iMac'17 oraz profesjonalny tablet firmy Wacom.

Program warsztatu:
SOBOTA 16.05.2009 r.
 • 11.00-12.00 wykład teoretyczny
 • 12.00-12.30 przygotowania do sesji wraz z komentarzem prowadzącego warsztaty
 • 13.00-17.00 sesja fotograficzna

NIEDZIELA 17.05.2009 r.
 • 12.00-16.00 zajęcia z obróbki cyfrowej zdjęć w Akademii Fotografii

 • podsumowanie

Autorski program warsztatów prowadzi Maniek Dziduch, absolwent ASP w Poznaniu. Karierę zawodową rozpoczął w 2000 r. Sesją mody dla Elle z Karoliną Malinowską. Pracuje dla magazynów: Elle, Pani, Sukces, Viva, Cosmopolitan oraz dla telewizji TVN i Discovery. Maniek Dziduch jest wykładowcą Akademii Fotografii. więcej informacji o wykładowcy >>>. Zajęcia z postprodukcji poprowadzi Piotr Janowczyk - historyk sztuki, rysownik i grafik, wykładowca Akademii Fotografii.]

Warsztaty odbywają się w klubie Masada ul. Krakowska 41  /wejście - Skawińska 2/ oraz w Akademii Fotografii ul. Grodzka 60 (dzień II).

Limit miejsc: 12 osób. Wybór uczestników przez selekcję portfolio. Zapisy na warsztat na stronie www.fotopolis.pl/akademiafotografii ruszą po weekendzie.

Plenerowy Warsztat Fotografii Architektury w Nowej Hucie
Warsztat poprowadzi Maciej Stępiński - wykładowca Akademii Fotografii.

Zajęcia adresowane są do osób zainteresowanych tematem przestrzeni miejskiej w fotografii, które w stopniu co najmniej podstawowym posługują się aparatem cyfrowym lub analogowym (małym obrazkiem lub średnim formatem) i zamierzają w przyszłości zajmować się fotografią.

W całodziennym spotkaniu z Maciejem Stępińskim pierwszym punktem będzie zapoznanie uczestników z wybranymi zagadnieniami z historii fotografii na przełomie XX i XXI wieku. Szczególny nacisk położony będzie na najbardziej aktualną fotografię współczesną, często nierozumianą przez ludzi, a przez to odrzucaną. Uczestnicy dowiedzą się jak kreatywnie posługiwać się aparatem analogowym i cyfrowym, ale przede wszystkim nauczą się patrzenia i wyrabiania wrażliwości fotograficznej.

Program warsztatu
NIEDZIELA 17.05.2009:
 • 11.00-13.00 wykład teoretyczny - sala wykładowa w Akademii Fotografii
 • 14.00-20.00 zajęcia praktyczne w plenerze, przegląd i omówienie prac.

Maciej Stępiński fotografik, malarz, autor filmów i instalacji, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, rezydent Ecole Nationale Superieure de la Photographie w Arles, który od wielu lat interesuje się pejzażem urbanistycznym. Maciej Stępiński jest wykładowcą Akademii Fotografii.
Prace inspirowane przestrzenią miejską i pejzażem przetworzonym przez człowieka (w naturze oraz cyfrowo przez autora), należące do serii 'Paysage Urbain', 'N-113', 'W' prezentowane były m. in. Na Festiwalu Fotograficznym Voies-off w Arles (2002), Centrum Sztuki Współczesnej CRAC w Sete (2003) we Francji, w Zachęcie (2007), czy w Zamku Ujazdowskim (2008).


Warsztat Akademii Fotografii - Fotografia portretowa
Warsztat poprowadzi Szymon Szcześniak oraz Piotr Janowczyk - wykładowcy Akademii Fotografii.

Dwudniowe warsztaty fotografii portretowej skierowane są do osób, które interesują się tą dziedziną fotografii i chcą wziąć udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej pod okiem zawodowca, a następnie zająć się postprodukcją gotowych zdjęć. Pierwszego dnia sesję fotograficzną poprowadzi Szymon Szcześniak, na co dzień współpracujący z takimi magazynami jak: Elle, Pani, Viva. W trakcie sesji z fotografem współpracować będą asystent, makijażysta, fryzjer i stylista. Uczestnicy warsztatu będą mogli obserwować jak wygląda praca każdego z nich oraz w jaki sposób fotograf koordynuje całość sesji. Następnie uczestnicy sami wcielą się w rolę fotografa i będą realizować swoje pomysły fotograficzne.

Drugiego dnia zajęcia z postprodukcji poprowadzi Piotr Janowczyk. Uczestnicy dowiedzą się jak przygotować zdjęcie do druku. Prowadzący odkryje przed nimi tajniki Photoshopa CS4 i wskaże narzędzia, którymi warto się posługiwać przy pracy nad zdjęciem. Uczestnicy będą pracować na fotografiach, który sami stworzyli dzień wcześniej w trakcie sesji zdjęciowej. Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji samodzielne stanowisko komputerowe wyposażone w komputer iMac'17 oraz profesjonalny tablet firmy Wacom.

Program warsztatu:
SOBOTA 23.05.2009 r.
 • 11.00-12.00 wykład teoretyczny
 • 12.00-12.30 przygotowania do sesji wraz z komentarzem prowadzącego warsztaty
 • 13.00-17.00 sesja fotograficzne

NIEDZIELA 24.05.2009 r.
 • 12.00-16.00 zajęcia z obróbki cyfrowej zdjęć, podsumowanie

Autorski program warsztatów prowadzi Szymon Szcześniak , zajmuje się głównie fotografią reklamową dla polskich magazynów modowych i lifestylowych, do swoich portretów zawsze podchodzi w sposób nietuzinkowy, czerpiąc jednak z bardzo prostych źródeł, jakimi są codzienne zmagania zwykłych ludzi. Mówi o swoich pracach, że sprawiają wrażenie podkręconej rzeczywistości, ze względu na bardzo specyficzną paletę barw oraz format klatki, jakim się posługuje, czyli kwadrat. Szymon Szcześniak jest wykładowcą Akademii Fotografii. http://www.szymonszczesniak.com/Zajęcia z postprodukcji poprowadzi Piotr Janowczyk - historyk sztuki, rysownik i grafik, wykładowca Akademii Fotografii
Warsztaty odbywają się w klubie Masada ul. Krakowska 41 /wejście - Skawińska 2/ oraz w Akademii Fotografii ul. Grodzka 60 (dzień II).

Limit miejsc: 12 osób. Wybór uczestników przez selekcję portfolio. Zapisy na warsztat na stronie www.fotopolis.pl/akademiafotografii ruszą po weekendzie. Istnieje możliwość uczestniczenia w warsztatach jako publiczność.

Warsztat Fotografii Otworkowej dla dzieci
Warsztat poprowadzi Aleksander Czyba - wykładowca Akademii Fotografii

Jednodniowe warsztaty dla dzieci mają na celu zapoznanie i oswojenie przyszłych fotografów z aparatem fotograficznym. Zajęcia będą miały charakter eksperymentowania i dlatego uczestnicy będą posługiwać się aparatami otworkowymi. Dzieci będą mogły same skonstruować tego typu aparat, a następnie wykonać nim zdjęcia. To doświadczenie ukaże magię fotografii w sposób najbardziej prosty i przystępny, a jednocześnie będzie okazją do spędzenia weekendu na zabawie połączonej z nauką.

Program warsztatu:
24 maja 2009
 • 10.00-11.00 wprowadzenie teoretyczne, wykład w Akademii Fotografii
 • 11.00-12.30 budowanie aparatów otworkowych
 • 12.30-14.00 zajęcia praktyczne w plenerze, fotografowanie aparatami skonstruowanymi na warsztatach
 • 14.00-15.30 wywoływanie i suszenie negatywów, zajęcia w ciemni Akademii Fotografii
 • 15.30-16.30 podsumowanie i omówienie prac

Autorski program warsztatów prowadzi Aleksander Czyba, w Akademii Fotografii prowadzi zajęcia z technik fotografii czarno-białej i kolorowej w ciemni. Z zamiłowania zajmuje się także fotografią cyfrową i postprodukcją.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
61
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
63
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0
Powiązane artykuły