Prezenty dla foto-fana

0

Autor: Marta Sinior

14 Grudzień 2007
Artykuł na: 23-28 minut
Niedawno opublikowaliśmy poradnik dla kupującego "Aparat pod choinkę". Co zrobić, gdy aparat Święty Mikołaj podarował rok temu? Jeżeli masz problem z foto-prezentem dla foto-fana, przeczytaj nasz artykuł, a może znajdziesz coś odpowiedniego.

Użyteczne gadżety

Każdy szanujący się foto-fan lubuje się w gadżetach fotograficznych. W związku z tym, że istnieje ogromna ilość przeróżnego sprzętu i akcesoriów do aparatów, postanowiłam wybrać te przedmioty, które wyróżniają się w swojej kategorii.

nr 1 ładowarka GP PowerBank M510, nr 2 i 4 HP Photosmart C5180 i HP Photosmart A626, nr 3 karty pamięci z lini SanDisk Extreme Ducati Edition, nr 5 Etui Case Logic na aparat QPB2, nr 6 plecak ekologiczny Lowepro Primus AW, nr 7 SanDisk Extreme Ducati Edition pendrive 4 GB, nr 8 tytanowy statyw Gitzo, nr 9 cyfrowa ramka Samsunga

Wielu fotografów to osoby lubiące podróżować. Z myślą o nich firma GP stworzyła praktyczną ładowarkę GP PowerBank M510. Do jej podstawowych zalet należy niewielki rozmiar, jedyne 75 gramów wagi, napięcie od 100V do 240V i wymienna wtyczka. Ładowarkę można dostać w sklepach z elektroniką, artykułami AGD i fotograficznych. Cena za komplet: ładowarkę i 4 akumulatorki AA GP2500, wynosi około 75 zł.

Z kolei firma HP przygotowała ciekawą promocję świąteczną (nr 2 i 4). Kupując drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne z serii HP Photosmart klienci mogą zamówić personalepkę, która ozdobi ich urządzenie. Aby zamówić nalepkę na drukarkę wystarczy wejść na stronę www.hp.pl/stylowo, wskazać urządzenie, które się kupiło a następnie wybrać wzór spośród skatalogowanych. Drukarka może również zostać podpisana własnym imieniem czy ozdobiona własnym zdjęciem czy grafiką. Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od kreatywności kupującego. Więcej informacji na temat świątecznej promocji oraz personalepki znaleźć można na stronie www.hp.pl/stylowo.

Kultowa włoska marka motocykli Ducati i firma SanDisk wprowadzili na rynek nowe szybkie karty pamięci z linii SanDisk Extreme Ducati Edition (nr. 3). Poza dużą objętością (4 i 8 GB), karty mają gwarantowaną stałą prędkość przesyłu danych nośników CF, która wynosi aż 45 MB/s. Do tej samej linii SanDisk Extreme Ducati Edition należy pendrive 4 GB (nr 7) , który ma kształt baku motocykla ducati. A wszystko we wściekłej czerwieni! Z pewnością taki prezent będzie gratką dla ucyfrowionych miłośników wyścigów motocyklowych.

Produkty fotograficzne z serii Case Logic zostały wykonane z odpornych na ścieranie i wilgoć materiałów. W ramach nowej linii znaleźć można doskonałej jakości torby do kamer, lustrzanek oraz kompaktowych aparatów fotograficznych. Tutaj prezentujemy ultra lekkie opakowanie na aparat kompaktowy Case Logic. Jego cechy to wysoka odporność na uderzenia, łatwy dostęp przez odchylaną przednią kieszeń oraz cena - 39 zł. Więcej o produktach Case Logic znaleźć można na stronie www.kconsult.pl oraz www.caselogic.pl

A teraz coś dla użytkowników lustrzanek - Lowepro Primus AW, czyli plecak ekologiczny. To pierwszy w historii firmy model wykonany w ponad połowie z materiału nazwanego "Cyclpet" (materiał w całości uzyskany z surowców wtórnych). Lowepro Primus AW jest średniej wielkości i wg. producenta pomieści profesjonalną lustrzankę z zoomem oraz 1 - 2 dodatkowe obiektywy. Plecak jest stworzony do pieszych wędrówek, a jego konstrukcja została dokładnie przemyślana, aby podróż z aparatem na plecach była jak najbardziej komfortowa. Poza tym, w razie deszczu cały plecak można ochronić pokrowcem "All Weather Cover". Jest jeszcze jeden powód przemawiający za kupnem plecaka - zyski ze sprzedaży plecaka zostaną przeznaczone na ochronę niedźwiedzi polarnych oraz związane z tym akcje edukacyjne.

Kolejna propozycja to statyw dla wyjątkowo wymagających użytkowników. Gitzo Titanium Traveler to statyw doskonale sprawdzający się w podróży, a to za sprawą małej wagi - 1.18 kg oraz niewielkiego rozmiaru po złożeniu - tylko 41 cm. Oprócz swojej funkcjonalności jest wyjątkowo trwały, o czym może świadczyć dożywotnia gwarancja producenta! Nic dziwnego, statyw został wykonany z tytanu i włókna węglowego. Do skonstruowania nóg wykorzystano technologie stosowane do tej pory m.in. w lotnictwie. Natomiast elementy tytanowe zostały stworzone metodą wtryskowego formowania metalu. Titanium Traveler należy do limitowanej serii, która liczy zaledwie 390 sztuk. Seria została stworzona z okazji okrągłej, 90. rocznicy powstania firmy Gitzo. Każdy egzemplarz po zakupie zostanie opatrzony wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem właściciela. W Polsce Titanium Traveler można nabyć na stronie krajowego dystrybutora.

Na koniec tego akapitu gadżet zdobywający coraz większą popularność. Tym gadżetem jest ramka cyfrowa, która do tej pory najchętniej wykorzystywa w fotografii artystycznej, coraz częściej zaczyna funkcjonować w prywatnych przestrzeniach. Najnowsze ramki cyfrowe Samsunga (nr 9) to produkty, których funkcje wykraczają poza tradycyjne cyfrowe wyświetlacze. Modele SPF-83V/ SPF-83H mają móżliwość połączenia się z siecią Wi-Fi. Pozwala to na połączenie się z dowolnym foto blogiem obsługującym kanał RSS. Poza tym, dzięki nowej funkcji "Mini-Monitor" ramka może być używana jako np. podręczna przeglądarka stron Internetowych czy ekran służący do wyświetlania filmów. Ceny ramek Samsunga kształtują się w granicach 600-800 zł.

Do poczytania

W tym roku na rynku wydawniczym pojawiło się kilka wartych uwagi pozycji, w sam raz na prezent Gwiazdkowy.

nr 1 "Ekspozycja bez tajemnic", nr 2 Red.: G. Borkowski, A. Mazur, M. Branicka "Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000 roku", nr 3 Marianna Michałowska "Obraz utajony. Szkice o fotografii i pamięci", nr 4 Helmut Newton "Autobiografia"

Na początek publikacja przydatna przede wszystkim tym, którzy dopiero co rozpoczeli swoją przygodę z fotografią. Ekspozycja bez tajemnic (wydawnictwo "Galaktyka", cena detaliczna: 39,90zł) to już klasyka podręczników fotograficznych w USA. Jego autor - Bryan Peterson jest zawodowym fotografem i pedagogiem, który w prosty i zrozumiały sposób postanowił wytłumaczyć zagadnienie fotograficznej ekspozycji, a przy okazji zachęcić fotoamatorów do świadomego fotografowania. Książka zawiera liczne, piękne ilustrację oraz wiele praktycznych wskazówek. Po więcej informacji o książce odsyłamy do recenzji na fotopolis.pl.

Najnowsza książka Marianny Michałowskiej Obraz utajony. Szkice o fotografii i pamięci (nr.3) to lektura dla zaawansowanych amatorów fotografii. Michałowska, będąca autorką tekstów krytycznych o problematyce medialnej, w książce zajęła się relacją i powiązaniami pamięci i fotografii. Temat podjęty przez Michałowską jest bardzo ciekawy i tym, którzy traktują fotografię jako coś więcej niż medium odzwierciedlania rzeczywistości na pewno przypadnie do gustu. Cena: 38 zł.

Książka Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000 roku na rynku wydawniczym pojawiła się niedawno. Cieszy mnie, że taka publikacja się pojawiła, bowiem wypełniła lukę na rynku wydawnictw poświęconych polskiej sztuce współczesnej. Książka nie tylko dla profesjonalistów, ale również dla osób interesujących się szeroko rozumianą kulturą wizualną. W leksykonie zostały przedstawione sylwetki 71 najbardziej intrygujących osobowości polskiej sztuki. Całość uzupełnia Kalendarium wybranych wydarzeń w sztuce polskiej po 2000 roku. Cena: 103,50 zł. (Księgarnia Bookarest)

Autobiografia Helmuta Newtona (wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2007, cena katalogowa: 55 zł.) to książka, którą odkryłam w księgarni w Browarze Poznańskim. Publikacja interesująca nie tylko dla osób pasjonujących się fotografią czy twórczością niemieckiego artysty. Newton - chimeryczny ekshibicjonista, znany z odważnych aktów i rewolucyjnych zdjęć mody, ze swojej biografii zrobił hollywoodzką opowieść. Tak jak w jego bogatym życiu, w książce jest seks, kariera, małżeństwo, skandale towarzyskie, moda, polityka i przede wszystkim sztuka.

"Historia fotografii światowej" Naomi Rosenblum uważana jest za jedno z najlepszych opracowań na temat historii fotografii, od jej powstania do czasów współczesnych

Chociaż "Historia fotografii światowej" Naomi Rosenblum nie jest żadną nowością wydawniczą, to warto o niej przypomnieć, bowiem do tej pory nie ukazało się lepsze opracowanie na temat historii fotografii. Pozycja ta już dawno weszła do kanonu literatury fachowej, a na wielu uczelniach jest traktowana jako podstawowe źródło informacji do przedmiotu "historia fotografii". Pięknie wydana pozycja, dużego formatu i z reprodukcjami na najwyższym poziomie, to niezbędnik na półce każdego miłośnika fotografii. (Cena: 250 zł, Galeria f5 & księgarnia fotograficzna)

Do oglądania

Świetnym prezentem dla każdego foto-fana jest album fotograficzny. Oczywiście najlepiej jak jest to album ulubionego artysty albo preferowanego rodzaju zdjęć, np. portrety czy dokument. Jeżeli z jakiś powodów nie możemy po prostu kupić albumu ulubionego fotografa, polecam rozejrzeć się za pięknymi i wyjątkowymi publikacjami. W ostatnim czasie pojawiły się dwie poważne pozycje i o nich chciałabym wspomnieć.

nr 1 "Magnum magnum", nr 2 Sebastiano Salgado "Africa",www.f5-ksiegarnia.pl

W tym roku legendarna agencja fotograficzna Magnum obchodzi 60. rocznicę powstania. Jej założenie zawdzięczamy kilku najlepszym fotografom światowym, takim jak: Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, George Rodgera, David Seymour i Bill Vandiveta. W związku z wyjątkowymi urodzinami wydano wyjątkowy album Magnum Magnum (nr. 1. na zdj.) prezentujący 400 najwspanialszych fotografii, powstałych od początku istnienia agencji. Doboru zdjęć w albumie dokonali sami fotografowie Magnum. Ta pozycja to doskonały prezent dla każdego interesującego się fotografią, bez względu na stopień zaawansowania. Cena: 480 zł.

Sebastian Salgado to jeden z najbardziej cenionych współczesnych dziennikarzy i fotografów światowych. Chociaż fotografował w różnych częściach świata, to Afryka jest dla niego najważniejsza. To tam na przestrzeni 30 lat wykonał ponad 40 fotoreportaży.

Zdjęcia w albumie Africa (nr 2 na zdj.) zostały podzielone na trzy grupy: pierwsza koncentruje się na południowej części kontynentu (Mozambik,Malawi, Angola, Zimbabwe, Południowa Afryka, Namibia), druga na rejonie wielkich jezior (Kongo, Rwanda, Burundi, Uganda, Tanzania, Kenja), trzecia zaś na regionie Sahary (Burkina Faso, Mali, Sudan, Somalia, Czad, Mauretania, Senegal, Etiopia). Tekst do książki został napisany przez uznaną pisarkę Mia Couto z Mozambiku, która opisuje jak Afryka dzisiaj doświadcza skutków kolonizacji jak również konsekwencji ekonomicznych kryzysów i przyrodniczych kataklizmów. Cena: 205 zł (wyd. Taschen 2007)

Do powieszenia

Kolekcjonowanie fotografii to rzecz, do której warto i trzeba namawiać. Boże Narodzenie wydaje się odpowiednim momentem, aby bliskiej osobie podarować coś cennego i wartościowego. Na przełomie listopada i grudnia br. w Warszawie miały miejsce aż dwie aukcje fotografii: Aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej 2 organizowana przez Senatorską Galerię Sztuki Współczesnej Domu Aukcyjnego Rempex wspólnie z portalem Artinfo.pl oraz Wielka Aukcja Fotografii ZPAF przygotowana przez Związek Polskich Artystów Fotografików. Wszystkim, którym nie udało się uczestniczyć w aukcjach, a noszą się z myślą o kupnie fotografii, polecamy przedświąteczny kiermasz fotografii artystycznej w Galerii Luksfera Sfera Zdjęć Luks. Wiele osób, obserwując rynek sztuki spodziewa się wysokich cen zdjęć. Tymczasem ceny fotografii w Polsce są kilkakrotnie niższe niż na Zachodzie. Już za kilkaset złotych można nabyć pracę o wysokich walorach artystycznych. Oczywiście, im artysta popularniejszy i technika bardziej autorska, cena jest wyższa, ale to i tak wciąż mało jak na sztukę.

po lewej praca Pawła Żaka, cena: 2600 zł, po prawej wersja ekonomiczna: plakat z pracą Pawła Żaka, cena: 50 zł, Galeria Luksfera, www.luksfera.pl

W Luksferze można nabyć fotografie artystów związanych z galerią, m.in. Pawła Żaka, Mariana Schmidta, Tomka Sikory, Basi Sokołowskiej, Wojtka Wieteski, Izy Jaroszewskiej i innych. Przykładowo: unikatowe prace Pawła Żaka, istniejące w pojedynczych egzemplarzach z cyklu bez tytułu można nabyć po 2600 zł za fotografię, prace znanego dokumentalisty Mariana Schmidta to ok 2200 zł, a za zdjęcia Basi Sokołowskiej z cyklu Carmen infinitum zapłacimy tylko 1250 zł.

Oprócz fotografii w warszawskiej Luksferze można nabyć także plakaty z pracami znanych fotografów. Wydrukowane są na bardzo dobrym papierze z wielką starannością o jakość wydruku. Ich cena to zaledwie 50 zł - mały wydatek, a mogą stać się niebanalną dekoracją mieszkania, biura czy sklepu.

Natomiast jeżeli ktoś szuka perełek wśród twórczości młodych fotografów, polecam zajrzeć na stronę Galerii Obok ZPAF, gdzie można kupić wszystkie fotografie prezentowane na dotychczasowych wystawach w galerii. W kolekcji znajdują się prace zaliczane do klasycznej fotografii, wykonane w technikach szlachetnych jak np. w gumie oraz zdjęcia artystów, którzy działają na pograniczu mediów, łączą narzędzia fotograficzne z innymi, tworząc nowe wartości plastyczne.

Przydatne adresy:

Galeria f5 & księgarnia fotograficzna

Yours Gallery

Galeria Luksfera

Księgarnia Bookarest

Galeria Obok ZPAF

Jeśli szukasz nie tylko fotograficznych prezentów zajrzyj do artykułu na naszym zaprzyjaźnionym serwisie: Magazyner.pl - męski magazyn o zakupach

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Stawiasz swoje pierwsze kroki w ręcznym wywoływaniu filmów i odbitek? A może po prostu chcesz odświeżyć swoją wiedzę? Okiełznanie analogowego środowiska pracy ułatwią...
31
0
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Chcąc sprzedawać produkty w internecie musisz pokazać produkt, tak żeby zachęcić kupującego. Z drugiej strony wytyczne serwisów aukcyjnych mówią o zachowaniu idealnie białego tła. Jak...
50
1
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Interesujesz się streetem? Zobacz jak podchodzi do niego jeden z najważniejszych współczesnych fotografów ulicznych, założyciel kolektywu In-Public, Nick...
182
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)