Aparat pod choinkę - poradnik kupującego (edycja 2007)

Na szczęście czasy, w których dobry cyfrowy kompakt kosztował dwie średnie pensje minęły bezpowrotnie - zarówno dzięki spadkowi cen aparatów jak i wzrostowi zarobków. Nic więc dziwnego, że aparaty coraz częściej trafiają pod choinkę, jako modny i jednocześnie praktyczny prezent. Jak nie zgubić się w gąszczu modeli, parametrów i opinii? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.
Fotopolis.pl przez cały rok stara się wyjaśniać, podpowiadać i porządkować wiedzę o sprzęcie fotograficznym - nasi stali goście z pewnością bez trudu wybiorą produkt dopasowany do obdarowywanej osoby. Jednak przed świętami pojawia się wielu czytelników, którzy chcieliby dać aparat w prezencie, a nie mają na co dzień do czynienia z rynkiem fotograficznym. Podobnie jak w ubiegłych latach przygotowaliśmy dla nich poradnik, pomagający odnaleźć drogę w gąszczu modeli i parametrów.

W pierwszej części artykułu wyznaczymy kierunek poszukiwań, w drugiej szczegółowo odpowiemy na kilka najczęściej powtarzających się pytań, a w trzeciej zamieścimy listę aktualnie dostępnych modeli.

Przed rozpoczęciem poszukiwań konkretnego aparatu należy precyzyjnie określić dla kogo będzie przeznaczony, i w związku z tym w jakich okolicznościach będzie najczęściej używany. Można wyróżnić kilka najbardziej typowych grup:
  • początkujący "bez zacięcia" - grupa osób nie mająca wcześniej styczności z fotografią, potrzebująca aparatu do okazjonalnych zdjęć na imprezach, wycieczkach czy spotkaniach rodzinnych. Nie zależy im na zaawansowanych funkcjach, gdyż i tak ich nie wykorzystują. Najlepszym wyborem dla tej grupy będzie któryś z efektownie wyglądających, "stylowych" kompaktów. Oferują one najczęściej minimalną ilość samodzielnie ustawianych parametrów, kilkanaście zdefiniowanych przez producenta programów tematycznych, duży ekran LCD i niewielkie wymiary - w sam raz do damskiej torebki czy męskiej kieszeni.
  • początkujący "z zacięciem" - osoby, które wprawdzie dopiero zaczynają przygodę ze światem fotografii cyfrowej, ale chciałyby czegoś więcej niż prostego pstrykania. Aparat nie służy im tylko do dokumentowania wydarzeń, lecz również do zabawy - a fotografowanie ma szansę stać się ich hobby. Najprostsze modele cyfrowych kompaktów szybko stałyby się dla tej grupy niewystarczające. Rozwiązaniem jest kupno nieco bardziej zaawansowanego aparatu, posiadającego tryby półautomatyczne i manualny oraz oferującego więcej ustawień obrazu.
  • pasjonaci - grupa osób, dla których fotografia ma duże znaczenie - fotografują od dawna, doskonalą swój warsztat i rozwijają się twórczo. Kupując fotograficzny prezent takiej osobie należy uważnie sprawdzić jaki aparat i osprzęt już posiada. Z roku na rok rośnie liczba posiadaczy cyfrowych lustrzanek. Wśród nich może być obdarowywany - trzeba to sprawdzić, i jeśli tak jest, można wybrać na prezent jakiś element systemu fotograficznego, którego jeszcze nie posiada. Może to być lampa błyskowa, uchwyt pionowy (tzw. grip) albo jasny obiektyw stałoogniskowy - proszę jednak koniecznie pamiętać o tym, że wymienione akcesoria występują w wersjach pasujących do konkretnych modeli.Doskonałym prezentem dla pasjonata fotografii może być sama lustrzanka (o ile jeszcze jej nie posiada). Najtańsze modele kosztują mniej niż 2000 złotych, niewiele więcej od zaawansowanych kompaktów. Z takiego prezentu najbardziej ucieszą się ci, którzy dawniej używali lustrzanek analogowych, lub przez ostatnie lata fotografowali zaawansowanymi kompaktami.
  • osoby zarabiające na fotografowaniu - kupowanie prezentów fotograficznych zawodowcom, lub osobom, które przynajmniej od czasu do czasu fotografują komercyjnie, jest dość ryzykowne. Każdy z nich ma precyzyjnie określone potrzeby, korzysta ze sprzętu z półki profesjonalnej i nieprzemyślany prezent zamiast w torbie fotograficznej może wylądować w szafie. Lepiej skonsultować plany zakupowe przed świętami i mieć pewność, że podarunek naprawdę będzie przydatny.


Oczywiście to, jaki damy prezent, w dużej mierze zależy od możliwości finansowych. Najtańsze są proste kompakty - można je kupić nawet za mniej niż 500 złotych. Nieco więcej trzeba zapłacić za zaawansowane modele (800 - 1500 złotych) i lustrzanki (od 1700 złotych w górę). Różnie kształtują się ceny dodatkowych akcesoriów: lampa błyskowa, w zależności od modelu kosztuje od 500 do 1500 złotych, za uchwyt pionowy trzeba zapłacić 300 - 700 złotych. Rozpiętość cen obiektywów stałoogniskowych jest bardzo duża - najtańsze (co nie znaczy, że najsłabsze), o ogniskowej 50 mm kosztują poniżej 500 złotych. Większość można kupić za około 1300 - 2500 złotych, a najdroższe, dla najbardziej wymagających fotografów, kosztują po kilka tysięcy złotych. Należy też pamiętać, że oprócz aparatu na samym początku potrzebna jest przynajmniej jedna karta pamięci (50 - 600 złotych) i odpowiedni futerał bądź torba (100 - 400 złotych), które same w sobie mogą stać się atrakcyjnym prezentem dla kogoś, kto aparat już ma.

Tych, którzy zdecydują się na zakup dodatkowego obiektywu zapraszamy do zapoznania się z cyklem zatytułowanym "Obiektyw do lustrzanki cyfrowej - przewodnik dla zupełnie początkujących". W dwunastu kolejnych artykułach szczegółowo opisaliśmy najistotniejsze parametry obiektywów oraz najważniejszych producentów.Wymienione grupy i to, jakie aparaty są do nich przypisane należy traktować jako materiał wyjściowy do własnej analizy. Warto się kierować zasadą dobierania aparatu "na wyrost" w stosunku do umiejętności i potrzeb (w granicach rozsądku). Jakość współczesnych aparatów osiągnęła taki poziom, że ich wymiana w ciągu kilku najbliższych lat nie będzie konieczna. A w tym czasie mogą przecież wzrosnąć fotograficzne umiejętności i potrzeby obdarowanej osoby.

Komentarze
Polecane artykuły
Zmarł Walter Chandoha - fotograf, który robił zdjęcia kotów, zanim stało się to modne
22 Sty 2019
Zdjęcia kotów. Czy jest coś bardziej popularnego, a zarazem… mniej profesjonalnego? W dzisiejszych czasach fotografie psów i kotów kojarzą nam się głównie z fotografią amatorską, ale kto z nas nie uśmiechnie się na widok ładnego kociego pyszczka? Już na długo przed internetem twórcy reklam wiedzieli, że może znacząco zwiększyć sprzedaż ich produktu. Temat ten całe swoje życie zgłębiał Walter Chandoha.
0
Konsumpcja, jako narzędzie kontroli społecznej na zdjęciach Clemensa Aschera
17 Sty 2019
"Modernist Lunchbreak” jest realizacją mojego większego pragnienia stworzenia równoległego świata. Podobnego do naszego, ale bardziej stylizowanego; świata, w którym uwypuklam pewne zjawiska - mówi nam o swoim projekcie austriacki fotograf.
0
Zobacz 25 zdjęć, które walczą o Nagrodę Publiczności konkursu Wildlife Photographer of the Year 2018
16 Sty 2019
Miłośnicy fotografii przyrodniczej z całego świata mogą już oddawać głosy na swoją ulubioną fotografię konkursu Wildlife Photographer of the Year 2018.
2
Oto dlaczego warto zaufać zawodowcom. Wyniki The Best Wedding Photos Of 2018: Fearless Awards
14 Sty 2019
Poznaliśmy wyniki The Best Wedding Photos Of 2018: Fearless Awards. Wyselekcjonowana galeria 50 zdjęć prezentuje to, co najlepsze w fotografii ślubnej: uchwycone emocje i wyczucie momentu. „Twoje zdjęcia powinny być równie nieustraszone jak Twoja miłość“ - zaznaczają organizatorzy Fearless Awards.
0