Aparat pod choinkę - poradnik kupującego (edycja 2007)

Na szczęście czasy, w których dobry cyfrowy kompakt kosztował dwie średnie pensje minęły bezpowrotnie - zarówno dzięki spadkowi cen aparatów jak i wzrostowi zarobków. Nic więc dziwnego, że aparaty coraz częściej trafiają pod choinkę, jako modny i jednocześnie praktyczny prezent. Jak nie zgubić się w gąszczu modeli, parametrów i opinii? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.
Fotopolis.pl przez cały rok stara się wyjaśniać, podpowiadać i porządkować wiedzę o sprzęcie fotograficznym - nasi stali goście z pewnością bez trudu wybiorą produkt dopasowany do obdarowywanej osoby. Jednak przed świętami pojawia się wielu czytelników, którzy chcieliby dać aparat w prezencie, a nie mają na co dzień do czynienia z rynkiem fotograficznym. Podobnie jak w ubiegłych latach przygotowaliśmy dla nich poradnik, pomagający odnaleźć drogę w gąszczu modeli i parametrów.

W pierwszej części artykułu wyznaczymy kierunek poszukiwań, w drugiej szczegółowo odpowiemy na kilka najczęściej powtarzających się pytań, a w trzeciej zamieścimy listę aktualnie dostępnych modeli.

Przed rozpoczęciem poszukiwań konkretnego aparatu należy precyzyjnie określić dla kogo będzie przeznaczony, i w związku z tym w jakich okolicznościach będzie najczęściej używany. Można wyróżnić kilka najbardziej typowych grup:
  • początkujący "bez zacięcia" - grupa osób nie mająca wcześniej styczności z fotografią, potrzebująca aparatu do okazjonalnych zdjęć na imprezach, wycieczkach czy spotkaniach rodzinnych. Nie zależy im na zaawansowanych funkcjach, gdyż i tak ich nie wykorzystują. Najlepszym wyborem dla tej grupy będzie któryś z efektownie wyglądających, "stylowych" kompaktów. Oferują one najczęściej minimalną ilość samodzielnie ustawianych parametrów, kilkanaście zdefiniowanych przez producenta programów tematycznych, duży ekran LCD i niewielkie wymiary - w sam raz do damskiej torebki czy męskiej kieszeni.
  • początkujący "z zacięciem" - osoby, które wprawdzie dopiero zaczynają przygodę ze światem fotografii cyfrowej, ale chciałyby czegoś więcej niż prostego pstrykania. Aparat nie służy im tylko do dokumentowania wydarzeń, lecz również do zabawy - a fotografowanie ma szansę stać się ich hobby. Najprostsze modele cyfrowych kompaktów szybko stałyby się dla tej grupy niewystarczające. Rozwiązaniem jest kupno nieco bardziej zaawansowanego aparatu, posiadającego tryby półautomatyczne i manualny oraz oferującego więcej ustawień obrazu.
  • pasjonaci - grupa osób, dla których fotografia ma duże znaczenie - fotografują od dawna, doskonalą swój warsztat i rozwijają się twórczo. Kupując fotograficzny prezent takiej osobie należy uważnie sprawdzić jaki aparat i osprzęt już posiada. Z roku na rok rośnie liczba posiadaczy cyfrowych lustrzanek. Wśród nich może być obdarowywany - trzeba to sprawdzić, i jeśli tak jest, można wybrać na prezent jakiś element systemu fotograficznego, którego jeszcze nie posiada. Może to być lampa błyskowa, uchwyt pionowy (tzw. grip) albo jasny obiektyw stałoogniskowy - proszę jednak koniecznie pamiętać o tym, że wymienione akcesoria występują w wersjach pasujących do konkretnych modeli.Doskonałym prezentem dla pasjonata fotografii może być sama lustrzanka (o ile jeszcze jej nie posiada). Najtańsze modele kosztują mniej niż 2000 złotych, niewiele więcej od zaawansowanych kompaktów. Z takiego prezentu najbardziej ucieszą się ci, którzy dawniej używali lustrzanek analogowych, lub przez ostatnie lata fotografowali zaawansowanymi kompaktami.
  • osoby zarabiające na fotografowaniu - kupowanie prezentów fotograficznych zawodowcom, lub osobom, które przynajmniej od czasu do czasu fotografują komercyjnie, jest dość ryzykowne. Każdy z nich ma precyzyjnie określone potrzeby, korzysta ze sprzętu z półki profesjonalnej i nieprzemyślany prezent zamiast w torbie fotograficznej może wylądować w szafie. Lepiej skonsultować plany zakupowe przed świętami i mieć pewność, że podarunek naprawdę będzie przydatny.


Oczywiście to, jaki damy prezent, w dużej mierze zależy od możliwości finansowych. Najtańsze są proste kompakty - można je kupić nawet za mniej niż 500 złotych. Nieco więcej trzeba zapłacić za zaawansowane modele (800 - 1500 złotych) i lustrzanki (od 1700 złotych w górę). Różnie kształtują się ceny dodatkowych akcesoriów: lampa błyskowa, w zależności od modelu kosztuje od 500 do 1500 złotych, za uchwyt pionowy trzeba zapłacić 300 - 700 złotych. Rozpiętość cen obiektywów stałoogniskowych jest bardzo duża - najtańsze (co nie znaczy, że najsłabsze), o ogniskowej 50 mm kosztują poniżej 500 złotych. Większość można kupić za około 1300 - 2500 złotych, a najdroższe, dla najbardziej wymagających fotografów, kosztują po kilka tysięcy złotych. Należy też pamiętać, że oprócz aparatu na samym początku potrzebna jest przynajmniej jedna karta pamięci (50 - 600 złotych) i odpowiedni futerał bądź torba (100 - 400 złotych), które same w sobie mogą stać się atrakcyjnym prezentem dla kogoś, kto aparat już ma.

Tych, którzy zdecydują się na zakup dodatkowego obiektywu zapraszamy do zapoznania się z cyklem zatytułowanym "Obiektyw do lustrzanki cyfrowej - przewodnik dla zupełnie początkujących". W dwunastu kolejnych artykułach szczegółowo opisaliśmy najistotniejsze parametry obiektywów oraz najważniejszych producentów.Wymienione grupy i to, jakie aparaty są do nich przypisane należy traktować jako materiał wyjściowy do własnej analizy. Warto się kierować zasadą dobierania aparatu "na wyrost" w stosunku do umiejętności i potrzeb (w granicach rozsądku). Jakość współczesnych aparatów osiągnęła taki poziom, że ich wymiana w ciągu kilku najbliższych lat nie będzie konieczna. A w tym czasie mogą przecież wzrosnąć fotograficzne umiejętności i potrzeby obdarowanej osoby.

Komentarze
Polecane artykuły
Nieznany Paryż z czasów belle époque. Zobacz, jak fotografia zagościła na ulicach francuskiej stolicy
27 Maj 2019
Francja czasów belle époque kojarzy się z kabaretami, panami w melonikach, eleganckimi bulwarami i uwodzicielskimi rozrywkami. Czy jednak te czasy były naprawdę tak piękne? Zdjęcia z odkrytych niedawno kolekcji rzucają nieco inne światło na Francję początków XX wieku.
0
“Fotografia to moje zajęcie” - wywiad z Tadeuszem Rolke
24 Maj 2019
Z aparatem pracuje od 75 lat, ale ani myśli odwieszać go na kołek. O ostatnich projektach, pomysłach na kolejne cykle i o kobietach z Tadeuszem Rolke rozmawia Monika Szewczyk.
2
Moscow International Foto Awards 2019 - Polacy zdominowali sekcję photobooków. Triumfują też w pozostałych kategoriach
23 Maj 2019
Tegoroczna odsłona konkursu MIFA przynosi wiele nagród fotografom znad Wisły. Książki fotograficzne Igora Pisuka i Dominiki Koszowskiej uznane zostały najlepszymi publikacjami roku. Oprócz nich triumfy święci jeszcze 9 fotografów z Polski.
0
Życie fotograficzne i uczuciowe - historia Tadeusza Rolke
20 Maj 2019
Świadek minionego stulecia - powstaniec warszawski, przymusowy robotnik, stalinowski więzień i... bon vivant. Od kilkudziesięciu lat nie rozstaje się z aparatem, inspirując kolejne pokolenia artystów. Właśnie kończy 90 lat. Życie i twórczość kultowego fotografa przybliża autorka wywiadu rzeki z Tadeuszem Rolke, Małgorzata Purzyńska.
2