Gitzo 90th Anniversary Titanium Traveler - tytanowy statyw

0
Michal Grzegorczyk
20 Październik 2007
Artykuł na: 6-9 minut
Gitzo jest kolejną firmą obchodzącą w tym roku okrągłą rocznicę powstania. Znany producent statywów świętuje właśnie 90-te urodziny. Z tej okazji wprowadził limitowaną do 390 egzemplarzy serię statywów zrobionych z tytanu i włókna węglowego. Rocznicowy model jest dostępny jedynie na indywidualne zamówienie klienta.
Inżynierowie opracowujący jubileuszowy model statywu Gitzo po raz pierwszy użyli materiałów będących synonimami wytrzymałości - tytanu i włókna węglowego. Do skonstruowania nóg statywu (z włókna węglowego) wykorzystano technologie stosowane do tej pory m.in. w lotnictwie. Elementy tytanowe zostały stworzone metodą wtryskowego formowania metalu. Całość jest tak solidna, że otrzymała od producenta dożywotnią gwarancję.

Gitzo Titanium Traveler

Gitzo Titanium Traveler, jak sama nazwa wskazuje, idealnie sprawdzi się w podróży. Choć w stanie rozłożonym sięga 140 cm (licząc wraz z wysuniętą kolumną centralną), to po złożeniu mierzy zaledwie 41 cm. W stosunku do standardowej wersji Travelera, znacznie wzrosło maksymalne dopuszczalne obciążenie - dzięki zastosowanym materiałom wynosi aż 8 kg. Waga statywu to 1,18 kilograma. Nowy statyw Gitzo można traktować jak pewnego rodzaju ciekawostkę. Nie powinno to jednak przyćmić faktu, że jest to przemyślana, zaawansowana technologicznie konstrukcja. Z pewnością nie jeden zawodowy fotograf w praktyce doceni jej zalety.

Gitzo Titanium Traveler

Titanium Traveler można zamawiać od 22 października na stronie polskiego dystrybutora. W związku z tym, że liczba statywów jest limitowana do zaledwie 390 sztuk, liczy się kolejność zgłaszanych zamówień. Każdy egzemplarz zostanie opatrzony wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem właściciela.

Poniżej prezentujemy informację prasową:

W 2007 roku Gitzo obchodzi 90-te urodziny. Dla uczczenia tej okazji inżynierowie Gitzo przygotowali dla miłośników tej marki coś specjalnego: pierwszy na świecie statyw wykonany z tytanu i włókna węglowego! Bazując na najbardziej nowatorskiej serii Traveler z wyjątkowym systemem składania, nowy Gitzo Titanium Limited Edition Traveler (GT90TT) to prawdziwy statyw "koncepcyjny", reprezentujący czystą esencję tej marki.

Ten unikalny statyw stworzono wykorzystując najnowsze technologie, obecne dziś w najbardziej zaawansowanych produktach Gitzo, oraz te, które zostaną wprowadzone w przyszłości. Najmocniejsze i najwytrzymalsze materiały, jak tytan i włókno węglowe, usprawiedliwiają hasło "Gitzo na całe życie", fundamentalne dla wizji i misji Gitzo.

Konstrukcję nowego statywu podporządkowano nadrzędnemu celowi: osiągnąć maksymalną sztywność, wytrzymałość i udźwig przy zachowaniu minimalnego ciężaru. W efekcie nowy Titanium Traveler jest trzykrotnie sztywniejszy, a jego nośność jest dwukrotnie wyższa, w porównaniu z parametrami standardowego statywu serii Traveler.

Nowy statyw nie jest tylko gadżetem, mającym uczcić 90 urodziny marki Gitzo. Titanium Traveler to wyjątkowe, profesjonalne narzędzie najwyższej klasy, przeznaczone dla najbardziej wymagających fotografów, którzy będą potrafili docenić jego zalety. Został wyprodukowany w bardzo krótkiej serii 390 sztuk, aby podkreślić wyjątkowość i unikalność zastosowanych w jego konstrukcji materiałów i technologii. W ten sposób nowy statyw staje się także przedmiotem kolekcjonerskim, tym cenniejszym, że niemal niezniszczalnym i mogącym przetrwać wieki. Każdy zamówiony egzemplarz zostanie spersonalizowany poprzez naniesione (metodą grawerunku laserowego) na węglową nogę nazwiska jego właściciela. Statyw jest dostępny wyłącznie na zamówienie poprzez sieć autoryzowanych dystrybutorów Gitzo na całym świecie.

Zamówienia można składać począwszy od 22 października 2007 roku, do wyczerpania limitu 390 wyprodukowanych egzemplarzy.
Nowy statyw jest elegancko, wręcz luksusowo opakowany w skórzany futerał, wykonany specjalnie na tę okazję przez najlepszych włoskich mistrzów kaletniczych. Wykonany z dwóch zaledwie, starannie ukształtowanych i wykończonych kawałków najlepszej skóry futerał, sam w sobie stanowi esencję włoskiego rzemiosła.

Wyjątkowy stosunek wysokości statywu do jego rozmiarów po złożeniu czyni z Titanium Travelera idealny statyw wyprawowy, który można zabrać ze sobą w dowolne miejsce na świecie. Unikalny, opatentowany przez Gitzo mechanizm składania nóg poprzez obrót o 180 stopni (z głowicą pozostającą pomiędzy nogami) czyni z niego najbardziej poręczny statyw w swojej klasie.
Tytan to metal wyjątkowy, o fantastycznej wytrzymałości i sztywności. Jest lekki, twardy, odporny na zużycie i nie ulega korozji. Niemal niezniszczalny. Jego wyjątkowość podkreśla unikalny, naturalny kolor i charakterystyczna powierzchnia, niewymagająca obróbki polerskiej. Tytan odzwierciedla ducha piękna, jakości i doskonałości, podkreślającego 90 lat historii Gitzo.

Okucia statywu Titanium Traveler są wykonane z czystego, 100-procentowego tytanu. Poszczególne części nie są lakierowane ani wykańczane czy zabezpieczane specjalnymi powłokami. Czysty tytan nie wymaga takich zabiegów.
Każdy tytanowy element statywu jest wykonany w technologiach zapożyczonych z przemysłu wytwarzania narzędzi chirurgicznych, teraz po raz pierwszy użytych w produkcji statywów. Gwarantuje to idealną strukturę materiału, pozbawioną mikroporów czy naprężeń. Powierzchnie wszystkich elementów są idealnie gładkie i całkowicie odporne na penetrację jakichkolwiek agresywnych substancji, mogących wywoływać korozję.

Titanium Traveler został zaprojektowany przy wykorzystaniu zaawansowanych inżynieryjnych metod modelowania przestrzennego, stosowanych wcześniej w takich dziedzinach jak aeronautyka czy sporty motorowe (Formuła 1). W szczególności zastosowano tu przestrzenną analizę metodą elementów skończonych, w celu stworzenia spójnej struktury z materiałów tak nowoczesnych, a jednocześnie tak różnych od siebie, jak tytan i włókno węglowe.

Te właśnie materiały stanowią idealny środek do osiągnięcia celu, jakim jest osiągnięcie maksymalnej sztywności konstrukcji przy minimalnym ciężarze. Niezbędne są jednak technologie, które uwolnią potencjał zawarty w tych cudownych materiałach. Metoda budowy nóg statywu z wielowarstwowych, cienkościennych rurek z włókna węglowego (6X) była wcześniej wykorzystywana w lotnictwie i kosmonautyce do wytwarzania elementów narażonych na największe obciążenia, takich jak dźwigary skrzydeł czy łączniki. Części tytanowe wyprodukowano wykorzystując zaawansowaną technologię MIM (Metal Injection Moulding - wtryskowe formowanie metalu). Proces ten, niezastąpiony w wytwarzaniu ultracienkich, skomplikowanych, przestrzennych struktur został wykorzystany tutaj do wyprodukowania tytanowych części jarzma łączącego nogi statywu. To właśnie zastosowanie tak zaawansowanych technologii było jednym z powodów ograniczenia produkcji statywów do jednej serii, obejmującej zaledwie 390 sztuk.

Jubileuszowy Titanium Traveler to statyw wyjątkowy - unikalny, ze względu na ograniczony wolumen produkcji i najdoskonalszy pod względem technicznym. W porównaniu ze standardowym Travelerem, który zapracował sobie na opinię jednego z najlepszych lekkich statywów profesjonalnych w historii, Titanium Traveler oferuje dwukrotnie większy udźwig i trzykrotnie wyższą sztywność, przy niemal niezmienionej masie. Osiągając współczynnik ciężaru do nośności jak 1:6.8 wyznacza on nowe standardy jakościowe dla całej branży. Nigdy wcześniej nie było na rynku statywu, który choćby zbliżył się do osiągów GT90TT. Pamiętając o tym, że stabilizacja zestawu fotograficznego (zwłaszcza przy wykorzystaniu dłuższych obiektywów), w prostej linii zależy od solidności i sztywności statywu, Titanium Traveler staje się idealnym narzędziem dla najbardziej wymagających profesjonalistów.


Dane techniczne:

{ITL|- Seria: 1 Sport
- Wykonanie: Performance
- Materiał: tytan, włókno węglowe
- Liczba sekcji: 4
- Sposób blokowania sekcji: pokrętło ALR
- Kolumna centralna: TAK
- Typ kolumny: błyskawiczna (Rapid)
- Wysokość maksymalna z wysuniętą kolumną [cm]: 140
- Wysokość maksymalna z wsuniętą kolumną [cm]: 119
- Wysokość minimalna [cm]: 36
- Długość po złożeniu [cm]: 41
- Głowica: tytanowa, kulowa
- Max. obciążenie [kg]: 8
- Ciężar [kg]: 1.18
- Gwarancja: dożywotnia]

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
EIZO ColorEdge CS2740 - popularny monitor graficzny w nowej, doskonalszej odsłonie
EIZO ColorEdge CS2740 - popularny monitor graficzny w nowej, doskonalszej odsłonie
Na rynku debiutuje nowy monitor EIZO reprezentujący bardziej przystępną cenowo linię CS. Najnowszy ColorEdge CS2740 w żadnym wypadku nie może być jednak nazwany...
11
0
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
Ilford zapowiada pojawienie się nowych materiałów, które trafią do sprzedaży 24 października. Czego możemy się spodziewać?
15
0
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Rynek stabilizatorów do aparatów rośnie w niesłabnącym tempie. Zhiyun odgryza poważny kawałek tego tortu, ale wciąż mu mało i dlatego wprowadza na rynek model rozszerzający innowacyjną rodzinę...
5
0
Powiązane artykuły