Gitzo Ocean Traveler i Vintage Collection - nowe statywy

Polski dystrybutor marki Gitzo, firma Millroy, poinformował o wprowadzeniu do oferty nowych statywów: odpornego na korozję Gitzo Ocean Traveler i wywołującej skojarzenia z konstrukcjami z lat 70-tych serii Gitzo Vintage Collection. Wszystkie nowości zostały oczywiście wyposażone w najnowsze rozwiązania techniczne, takie jak system grawitacyjnej blokady nóg G-lock czy niskiego rozstawiania statywu Ground Level Set.

Gitzo Ocean Traveler to statyw stworzony z myślą o podróżnikach dużo fotografujących w warunkach wysokiej wilgotności. Jest nieduży: po złożeniu mierzy zaledwie 43,5 cm (wraz z głowicą) i waży 1,4 kilograma. Maksymalna wysokość to 149 cm, a minimalna to 23 centymetry. Statyw ma nośność 4 kilogramów, co pozwala fotografować lustrzanką z obiektywem klasy 200 milimetrów. 4-sekcyjne nogi wykonano ze włókien węglowych, a wszystkie kluczowe elementy ze specjalnie przygotowanej stali nierdzewnej. Producent poważnie podszedł do ułatwiania pracy w niesprzyjających warunkach - blokady nóg mają uszczelnienia chroniące przed wodą i piaskiem, a głowicę można samodzielnie rozebrać i wyczyścić. W zestawie znalazł się też specjalny smar, który należy zastosować po czyszczeniu.


Gitzo Vintage Collection to dwie serie 4-sekcyjnych statywów. Pierwsza zapewnia maksymalną wysokość 167 cm, minimalną 33 cm, długość po złożeniu to 52 cm, a waga 1,9 kg. Gwarantuje to nośność 4 kilogramów. Nieco więcej - 6 kilogramów - może utrzymać druga seria. Maksymalna wysokość wynosi 159 cm, minimalna 35 cm, a długość po złożeniu to 53 cm. Do klasycznych konstrukcji nawiązuje 2-sekcyjna, rozkładana teleskopowo kolumna centralna i znajdujący się w zestawie stylowy pokrowiec.


Na razie nie znamy cen tych statywów. Poniżej prezentujemy informację prasową na ich temat:

Gitzo Ocean Traveler

Nowy statyw firmy Gitzo jest pierwszym trójnogiem na świecie, w którego konstrukcji zastosowano stal nierdzewną, oraz pierwszym specjalnie zabezpieczonym przed niekorzystnymi wpływami środowiska. Zaprojektowany z myślą o podróżujących fotografach ma ekstremalnie małe rozmiary i masę, ale po rozłożeniu gwarantuje legendarną dla statywów tej marki stabilność.

Ekstremalną odporność Ocean Travelera na warunki klimatyczne i środowiskowe - mocno zasoloną wodę morską, piasek, błoto, czy wysoką wilgotność - zapewniają zastosowane przy jego produkcji technologie ery kosmicznej, bolidów Formuły 1, a także przemysłu narzędzi chirurgicznych. Kluczowe elementy statywu wykonano z najwyższej klasy, niepowlekanej stali nierdzewnej. Specjalna obróbka jej powierzchni likwiduje wszelką porowatość na poziomie mikroskopowym, a więc - nawet najmniejsze ogniska ewentualnej korozji. Wykonane z wielowarstwowych włókien węglowych (6X) nogi statywu, oraz oparte na zasadzie blokady grawitacyjnej mechanizmy ich blokowania (G-Lock), zaopatrzono w skuteczne i trwałe uszczelnienia – ten zupełnie nowy system nazywa się Ocean-Lock. Stalowa jest też głowica statywu, którą można rozłożyć na części, w celu jej dokładnego oczyszczenia z soli morskiej, czy piasku. W zestawie ze statywem dostępny jest także specjalny smar - do smarowania oczyszczonych elementów.

Gitzo Ocean Traveler bazuje na koncepcji limitowanej edycji statywów Titanium Traveler - ma podobnie elegancki wygląd, a do jego produkcji zastosowano podobne technologie (z tym że tytan zastąpiono stalą nierdzewną). 4-sekcyjny trójnóg korzysta z systemu błyskawicznego rozkładania i blokowania poszczególnych sekcji (ALR), a znajdująca się w zestawie stalowa głowica kulowa montowana jest na błyskawicznej kolumnie centralnej. Ekstremalna sztywność połączeń, wysokiej klasy materiały, oraz unikalne, opatentowane rozwiązania konstrukcyjne zapewniają - przy masie 1.4 kg i długości po złożeniu (wraz z głowicą) 43.5 cm - nośność 4 kg. Maksymalna wysokość statywu wynosi 149 cm, a minimalna (po rozstawieniu) - 23 cm. Przy takich parametrach nowy Ocean Traveler może być z powodzeniem używany z obiektywami o ogniskowych 200mm i więcej.


Gitzo Vintage Collection

Obchodząca w roku 2007 jubileusz dziewięćdziesięciu lat istnienia firma Gitzo przypomina nam teraz - nową ekskluzywną kolekcją statywów Vintage - złote lata fotografii ubiegłego wieku. Stylowe trójnogi łączą w sobie klasyczny wygląd konstrukcji z lat siedemdziesiątych z nowoczesnymi funkcjami i technologiami, zapewniającymi wyjątkową uniwersalność zastosowań.

Vintage Collection to atrakcyjnie wykonane kopie statywów Gitzo Seventies, prezentujących w tamtych latach najwyższy stopień zaawansowania, podobnie jak to się ma obecnie ze statywami węglowymi Gitzo 6X. Klasyczne konstrukcje wyposażono w 2-sekcyjną, teleskopową kolumnę centralną (kluczowa innowacja Gitzo w owych czasach), oraz płaską płytę do bezpośredniego montażu głowicy lub aparatu.

Dawnemu wyglądowi, oraz drobnym elementom wykonanym w stylu retro, a także klasycznemu logo Gitzo i grafice, towarzyszą nowoczesne, opatentowane systemy blokady grawitacyjnej (G-Lock), niskiego rozstawiania statywu (Ground Level Set), błyskawicznego wysuwania i blokowania jego sekcji (Anti Leg Rotation), oraz zaawansowane technologie produkcji poszczególnych elementów, np. rurek aluminiowych - z których zbudowane są nogi statywu - o grubości ścianek 1.2 mm.

W zestawie ze statywami Vintage Collection dostępne są równie stylowe futerały, wzorowane na torbach sportowych - i wykonane z materiałów - z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Każdy futerał zaopatrzony został w pojemną kieszeń na akcesoria, a jego pasek transportowy może służyć również do noszenia samego statywu.

4-sekcyjne statywy Vintage Collection dostępne są w dwóch seriach – pierwsza zapewnia stabilność obrazu przy obiektywach o ogniskowych do 200 mm, ma nośność 4 kg przy wadze 1.9 kg, maksymalna wysokość wynosi 167 cm, minimalna - 33 cm, a długość po złożeniu - 52 cm. Druga seria przeznaczona jest dla obiektywów o ogniskowych do 300 mm, ma nośność 6 kg przy wadze 2.5 kg, maksymalna wysokość wynosi 159 cm, minimalna - 35 cm, a długość po złożeniu - 53 cm.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8