Gitzo Ocean Traveler i Vintage Collection - nowe statywy

0
Michal Grzegorczyk
16 Kwiecień 2009
Artykuł na: 6-9 minut
Polski dystrybutor marki Gitzo, firma Millroy, poinformował o wprowadzeniu do oferty nowych statywów: odpornego na korozję Gitzo Ocean Traveler i wywołującej skojarzenia z konstrukcjami z lat 70-tych serii Gitzo Vintage Collection. Wszystkie nowości zostały oczywiście wyposażone w najnowsze rozwiązania techniczne, takie jak system grawitacyjnej blokady nóg G-lock czy niskiego rozstawiania statywu Ground Level Set.

Gitzo Ocean Traveler to statyw stworzony z myślą o podróżnikach dużo fotografujących w warunkach wysokiej wilgotności. Jest nieduży: po złożeniu mierzy zaledwie 43,5 cm (wraz z głowicą) i waży 1,4 kilograma. Maksymalna wysokość to 149 cm, a minimalna to 23 centymetry. Statyw ma nośność 4 kilogramów, co pozwala fotografować lustrzanką z obiektywem klasy 200 milimetrów. 4-sekcyjne nogi wykonano ze włókien węglowych, a wszystkie kluczowe elementy ze specjalnie przygotowanej stali nierdzewnej. Producent poważnie podszedł do ułatwiania pracy w niesprzyjających warunkach - blokady nóg mają uszczelnienia chroniące przed wodą i piaskiem, a głowicę można samodzielnie rozebrać i wyczyścić. W zestawie znalazł się też specjalny smar, który należy zastosować po czyszczeniu.


Gitzo Vintage Collection to dwie serie 4-sekcyjnych statywów. Pierwsza zapewnia maksymalną wysokość 167 cm, minimalną 33 cm, długość po złożeniu to 52 cm, a waga 1,9 kg. Gwarantuje to nośność 4 kilogramów. Nieco więcej - 6 kilogramów - może utrzymać druga seria. Maksymalna wysokość wynosi 159 cm, minimalna 35 cm, a długość po złożeniu to 53 cm. Do klasycznych konstrukcji nawiązuje 2-sekcyjna, rozkładana teleskopowo kolumna centralna i znajdujący się w zestawie stylowy pokrowiec.


Na razie nie znamy cen tych statywów. Poniżej prezentujemy informację prasową na ich temat:

Gitzo Ocean Traveler

Nowy statyw firmy Gitzo jest pierwszym trójnogiem na świecie, w którego konstrukcji zastosowano stal nierdzewną, oraz pierwszym specjalnie zabezpieczonym przed niekorzystnymi wpływami środowiska. Zaprojektowany z myślą o podróżujących fotografach ma ekstremalnie małe rozmiary i masę, ale po rozłożeniu gwarantuje legendarną dla statywów tej marki stabilność.

Ekstremalną odporność Ocean Travelera na warunki klimatyczne i środowiskowe - mocno zasoloną wodę morską, piasek, błoto, czy wysoką wilgotność - zapewniają zastosowane przy jego produkcji technologie ery kosmicznej, bolidów Formuły 1, a także przemysłu narzędzi chirurgicznych. Kluczowe elementy statywu wykonano z najwyższej klasy, niepowlekanej stali nierdzewnej. Specjalna obróbka jej powierzchni likwiduje wszelką porowatość na poziomie mikroskopowym, a więc - nawet najmniejsze ogniska ewentualnej korozji. Wykonane z wielowarstwowych włókien węglowych (6X) nogi statywu, oraz oparte na zasadzie blokady grawitacyjnej mechanizmy ich blokowania (G-Lock), zaopatrzono w skuteczne i trwałe uszczelnienia – ten zupełnie nowy system nazywa się Ocean-Lock. Stalowa jest też głowica statywu, którą można rozłożyć na części, w celu jej dokładnego oczyszczenia z soli morskiej, czy piasku. W zestawie ze statywem dostępny jest także specjalny smar - do smarowania oczyszczonych elementów.

Gitzo Ocean Traveler bazuje na koncepcji limitowanej edycji statywów Titanium Traveler - ma podobnie elegancki wygląd, a do jego produkcji zastosowano podobne technologie (z tym że tytan zastąpiono stalą nierdzewną). 4-sekcyjny trójnóg korzysta z systemu błyskawicznego rozkładania i blokowania poszczególnych sekcji (ALR), a znajdująca się w zestawie stalowa głowica kulowa montowana jest na błyskawicznej kolumnie centralnej. Ekstremalna sztywność połączeń, wysokiej klasy materiały, oraz unikalne, opatentowane rozwiązania konstrukcyjne zapewniają - przy masie 1.4 kg i długości po złożeniu (wraz z głowicą) 43.5 cm - nośność 4 kg. Maksymalna wysokość statywu wynosi 149 cm, a minimalna (po rozstawieniu) - 23 cm. Przy takich parametrach nowy Ocean Traveler może być z powodzeniem używany z obiektywami o ogniskowych 200mm i więcej.


Gitzo Vintage Collection

Obchodząca w roku 2007 jubileusz dziewięćdziesięciu lat istnienia firma Gitzo przypomina nam teraz - nową ekskluzywną kolekcją statywów Vintage - złote lata fotografii ubiegłego wieku. Stylowe trójnogi łączą w sobie klasyczny wygląd konstrukcji z lat siedemdziesiątych z nowoczesnymi funkcjami i technologiami, zapewniającymi wyjątkową uniwersalność zastosowań.

Vintage Collection to atrakcyjnie wykonane kopie statywów Gitzo Seventies, prezentujących w tamtych latach najwyższy stopień zaawansowania, podobnie jak to się ma obecnie ze statywami węglowymi Gitzo 6X. Klasyczne konstrukcje wyposażono w 2-sekcyjną, teleskopową kolumnę centralną (kluczowa innowacja Gitzo w owych czasach), oraz płaską płytę do bezpośredniego montażu głowicy lub aparatu.

Dawnemu wyglądowi, oraz drobnym elementom wykonanym w stylu retro, a także klasycznemu logo Gitzo i grafice, towarzyszą nowoczesne, opatentowane systemy blokady grawitacyjnej (G-Lock), niskiego rozstawiania statywu (Ground Level Set), błyskawicznego wysuwania i blokowania jego sekcji (Anti Leg Rotation), oraz zaawansowane technologie produkcji poszczególnych elementów, np. rurek aluminiowych - z których zbudowane są nogi statywu - o grubości ścianek 1.2 mm.

W zestawie ze statywami Vintage Collection dostępne są równie stylowe futerały, wzorowane na torbach sportowych - i wykonane z materiałów - z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Każdy futerał zaopatrzony został w pojemną kieszeń na akcesoria, a jego pasek transportowy może służyć również do noszenia samego statywu.

4-sekcyjne statywy Vintage Collection dostępne są w dwóch seriach – pierwsza zapewnia stabilność obrazu przy obiektywach o ogniskowych do 200 mm, ma nośność 4 kg przy wadze 1.9 kg, maksymalna wysokość wynosi 167 cm, minimalna - 33 cm, a długość po złożeniu - 52 cm. Druga seria przeznaczona jest dla obiektywów o ogniskowych do 300 mm, ma nośność 6 kg przy wadze 2.5 kg, maksymalna wysokość wynosi 159 cm, minimalna - 35 cm, a długość po złożeniu - 53 cm.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Akcesoria
DJI Ronin-SC - lekki, poręczny, funkcjonalny i niedrogi gimbal do bezlusterkowców
DJI Ronin-SC - lekki, poręczny, funkcjonalny i niedrogi gimbal do bezlusterkowców
Na rynku debiutuje ciekawy konkurent popularnych gimbali Feiyu Tech i Zhiyun. Najlżejszy stabilizator z rodziny DJI Ronin kierowany jest do użytkowników...
0
0
Lomography LomoChrome Metropolis - mocno kontrastowy filmy o niecodziennej kolorystyce
Lomography LomoChrome Metropolis - mocno kontrastowy filmy o niecodziennej kolorystyce
LomoChrome Metropolis to najnowszy kolorowy negatyw o „dużej wyrazistości i kontraście oraz mocno stonowanej kolorystyce“. Na dodatek będzie dostępny w kilku wersjach:...
13
7
Sony prezentuje nowe rozwiązania dla filmowców
Sony prezentuje nowe rozwiązania dla filmowców
Dzisiejsza premiera A7R IV nie była jedyną nowością, którą zaserwowało nam Sony. Producent zaprezentował także akcesoria, które powinny zainteresować filmowców i...
3
0