Spotkanie z Rolke w Poznaniu

Autor: Marta Sinior

14 Listopad 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Galeria MM w Poznaniu zaprasza 14 listopada na seminarium fotograficzne pod hasłem "Między dokumentacją a interpretacją". Prowadzącym spotkanie będzie znany polski fotoreporter - Tadeusz Rolke. Seminarium będzie uwieńczeniem trwającej obecnie wystawy artysty w poznańskiej galerii. Początek spotkania o godzinie 19.

Tadeusz Rolke urodził się w 1929 roku w Warszawie. Studiował historię sztuki. Fotografować zaczął podczas II wojny światowej, a zawodowo w latach 50.

W swojej ponad pięćdziesięcioletniej karierze podejmował różne tematy. Z jednej strony dokumentował zwykłe, codzienne życie prowincji, z drugiej rejestrował życie artystyczne i intelektualne stolicy. Fotografował modę, i jednocześnie zajmował się reportażem zaangażowanym społecznie (fotografował m. in. warunki życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach). Doskonały warsztat łączył z humanistycznym podejściem do realizowanych przez siebie tematów. Wspólnym mianownikiem jego szerokich zainteresowań jest człowiek i jego otoczenie. Fotografie publikował w prestiżowych tygodnikach: "Świat" i "Stolica" oraz w miesięczniku "Polska", natomiast modę fotografował dla Przekroju. Od 1970 roku przebywał na emigracji w Niemczech. W tym czasie był fotografem międzynarodowych festiwali fotograficznych we Francji, Holandii, Niemczech i Włoszech. Jego prace znalazły się na łamach "Sterna", "Die Zeit", "Der Spiegel" i "Art". Do Polski wrócił w latach 80. i nawiązał współpracę m.in. z "Gazetą Wyborczą" i tygodnikiem "Wprost".

fot. Tadeusz Rolke

Tadeusz Rolke jest autorem wielu wystaw fotograficznych w kraju i za granicą, W 1997 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbyła się retrospektywna wystawa artysty Fotografowałem lata 60. i nie tylko. W 2001 Tadeusz Rolke wspólnie z Chrisem Niedenthalem roku zrealizował projekt dotyczący problemu ksenofobii zatytułowany Sąsiadka. W październiku 2002 roku wystawa ta została zaprezentowana w galerii Stiklo karoliukai w Wilnie. Tego samego roku w Striped House Gallery w Tokio odbyła się indywidualna wystawa Tadeusza Rolke, na której prezentowane były głównie prace z lat 1944 - 50. Także w 2002 roku Rolke był gościem specjalnym Triennale Fotografii w Hamburgu, gdzie prezentowana była jego wystawa Fischmarkt. Ważną częścią jego twórczości są też portrety znanych postaci: Tadeusza Kantora, Piotra Skrzyneckiego, Henryka Stażewskiego, Jarosława Iwaszkiewicza Władysława Bartoszewskiego, Krzysztofa Pendereckiego.

Tadeusz Rolke jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Wykłada na licznych warsztatach dla młodych dziennikarzy i fotoreporterów, na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii. Jesienią ubiegłego roku ukazała się pierwsza monografia artysty, wydana przez warszawską Fundację Galerii Foksal Tadeusz Rolke Fotografie 1944-2005.

Termin spotkania: 14 listopada 2007 godzina 19
Miejsce: Galeria MM, ul. Piekary 13b, Poznań

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły