Fotografie Tadeusza Rolke w Galerii MM

Wczoraj, 15 października 2007 roku w poznańskiej Galerii MM została otwarta wystawa fotografiie jednego z najbardziej uznanych polskich fotoreporterów - Tadeusza Rolke. Na wystawie w Poznaniu będzie można zobaczyć Tadeusza Rolke jako artystę wszechstronnego, uprawiającego z równym powodzeniem dokument jak i portret. Będzie to również okazja do zobaczenia prac fotografa pochodzących z różnych okresów twórczości.
Tadeusz Rolke urodził się w 1929 roku w Warszawie. Studiował historię sztuki. Fotografować zaczął podczas II wojny światowej, a zawodowo w latach 50.

Fotografie publikował w prestiżowych tygodnikach takich jak: Świat i Stolica oraz w miesięczniku Polska, natomiast modę fotografował dla Przekroju. Od 1970 roku przebywał na emigracji w Niemczech. W tym czasie był fotografem międzynarodowych festiwali fotograficznych we Francji, Holandii, Niemczech i Włoszech. Jego prace znalazły się na łamach Sterna, Die Zeit, Der Spiegel i Art. Do Polski wrócił w latach 80. i nawiązał współpracę m.in. z Gazetą Wyborczą i tygodnikiem Wprost.

Tadeusz Rolke na swoim koncie ma wiele wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. W 1997 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbyła się retrospektywna wystawa artysty Fotografowałem lata 60. i nie tylko. W 2001 Tadeusz Rolke wspólnie z Chrisem Niedenthalem roku zrealizował projekt dotyczący problemu ksenofobii zatytułowany Sąsiadka. W październiku 2002 roku wystawa ta została zaprezentowana w galerii Stiklo karoliukai w Wilnie. Tego samego roku w Striped House Gallery w Tokio odbyła się indywidualna wystawa Tadeusza Rolke, na której prezentowane były głównie prace z lat 1944 - 50. Także w 2002 roku Rolke był gościem specjalnym Triennale Fotografii w Hamburgu, gdzie prezentowana była jego wystawa Fischmarkt.

Tadeusz Rolke jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Wykłada na licznych warsztatach dla młodych dziennikarzy i fotoreporterów oraz na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jesienią 2006 roku ukazała się pierwsza monografia artysty, wydana przez warszawską Fundację Galerii Foksal Tadeusz Rolke Fotografie 1944-2005.

Jego ogromny dorobek fotograficzny opiera się na fotografii o charakterze humanistycznym, w centrum jego zainteresowań jest zawsze człowiek i jego otoczenie, zarówno w sferze życia publicznego, jak i prywatnego - napisał o nim Marek Grygiel.
fot. Tadeusz Rolke

Poniżej zamieszczamy informację o poznańskiej wystawie dostarczoną przez organizatorów:

Prezentowany w Galerii MM zbiór zdjęć Tadeusza Rolke nie bez przyczyny nosi tytuł "Fotografie". Tylko słowo o tak szerokim zakresie znaczeniowym jest w stanie pomieścić wszystkie typy zebranych tu prac. Pochodzą one z różnych okresów twórczości artysty, wyrastają z różnych inspiracji i emocji, powstały w różnych miejscach Polski i Europy.

Wśród obrazów z lat 60. znaleźć można na przykład zdjęcie z fotoreportażu o Cyganach, wykonane przez Tadeusza Rolke w Pruszkowie koło Warszawy, Jazz nad Odrą we Wrocławiu, sfotografowanych w Paryżu chłopców grających w piłkę, Lucynę w Alejach Jerozolimskich uwiecznioną w 1969 roku w Warszawie.

Lata 70. reprezentują między innymi słynny portret Josepha Beuys'a w Dusseldorfie i Drogowskazy sfotografowane cztery lata później we Włoszech.

Z lat 80. pochodzi fotografia przedstawiająca niemieckiego arystokratę P. Lorenza von Gottberg z polską modelką, swą przyszłą żoną oraz prezentowane po raz pierwszy na wystawie zdjęcia zbliżone do aktu.

Rozpiętość tematyczna prac jest - jak widać - ogromna. Przypomnijmy jeszcze posąg anioła, centrum handlowe, zakochaną parę splecioną w radosnym uścisku przed sklepem z upominkami, upalny dzień przed sklepem winno-cukierniczym. Wydaje się, że dość ważny, choć zaznaczany nader subtelnie, jest tutaj także motyw macierzyństwa: w pamięć zapada przejmujące zdjęcie kobiety wyciągającej ręce do wiszącej na ścianie fotografii przedstawiającej inną kobietę podczas rozwieszania upranych ubranek małego dziecka.

W centrum świata Tadeusza Rolke jest człowiek. Artysta fotografuje go w mieście, na spacerze, na zatłoczonej ulicy, w tłumie i w samotności, fotografuje znienacka lub misternie do tego przygotowuje. Fotografuje jego radość, jego smutek, jego zdziwienie, jego zamyślenie, jego trud, jego zmęczenie i jego wytchnienie, jego słabość i jego siłę.

Ten wyraźny antropocentryzm zdjęć Tadeusza Rolke kojarzy się z filozofią renesansu. To skojarzenie jest tylko pozornie zbyt odważne i odległe. Renesansowy rys w jego twórczości przejawia się nie tylko w tematyce, ale też w uprzywilejowanym przez niego kryterium estetycznym: "Wybierając zdjęcia na wystawę w Galerii MM, kierowałem się kryterium estetycznym: mimo że są one z bardzo różnych opcji, łączy je moje zamiłowanie do pięknej formy" - mówi artysta. Jest wreszcie jeszcze jeden renesansowy refleks w jego twórczości - mianowicie - tak charakterystyczna przecież i nieodparcie przywodząca na myśl wspomnienie twórców odrodzenia - swoista "wszechstronność".

Zwróciła na nią pośrednio uwagę Beata Majchrowska - fotoedytor opublikowanego niedawno, pierwszego monograficznego albumu artysty pt. "Fotografie 1944 - 2005". W poprzedzającym album tekście stwierdziła mianowicie, że zebrane w nim prace pokazują "Rolke wielostronnego": artystę, dokumentalistę, portrecistę i świetnego fotografa miast i architektury. Takiego Rolke ma również pokazać wystawa w Galerii MM.Tadeusz Rolke Fotografie
Termin: 16.10 - 14.11.2007

Galeria MM
ul. Piekary 13b
tel./fax: 061 671 11 27

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0