Fotografie Tadeusza Rolke w Galerii MM

0
Marta Sinior
16 Październik 2007
Artykuł na: 6-9 minut
Wczoraj, 15 października 2007 roku w poznańskiej Galerii MM została otwarta wystawa fotografiie jednego z najbardziej uznanych polskich fotoreporterów - Tadeusza Rolke. Na wystawie w Poznaniu będzie można zobaczyć Tadeusza Rolke jako artystę wszechstronnego, uprawiającego z równym powodzeniem dokument jak i portret. Będzie to również okazja do zobaczenia prac fotografa pochodzących z różnych okresów twórczości.
Tadeusz Rolke urodził się w 1929 roku w Warszawie. Studiował historię sztuki. Fotografować zaczął podczas II wojny światowej, a zawodowo w latach 50.

Fotografie publikował w prestiżowych tygodnikach takich jak: Świat i Stolica oraz w miesięczniku Polska, natomiast modę fotografował dla Przekroju. Od 1970 roku przebywał na emigracji w Niemczech. W tym czasie był fotografem międzynarodowych festiwali fotograficznych we Francji, Holandii, Niemczech i Włoszech. Jego prace znalazły się na łamach Sterna, Die Zeit, Der Spiegel i Art. Do Polski wrócił w latach 80. i nawiązał współpracę m.in. z Gazetą Wyborczą i tygodnikiem Wprost.

Tadeusz Rolke na swoim koncie ma wiele wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. W 1997 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbyła się retrospektywna wystawa artysty Fotografowałem lata 60. i nie tylko. W 2001 Tadeusz Rolke wspólnie z Chrisem Niedenthalem roku zrealizował projekt dotyczący problemu ksenofobii zatytułowany Sąsiadka. W październiku 2002 roku wystawa ta została zaprezentowana w galerii Stiklo karoliukai w Wilnie. Tego samego roku w Striped House Gallery w Tokio odbyła się indywidualna wystawa Tadeusza Rolke, na której prezentowane były głównie prace z lat 1944 - 50. Także w 2002 roku Rolke był gościem specjalnym Triennale Fotografii w Hamburgu, gdzie prezentowana była jego wystawa Fischmarkt.

Tadeusz Rolke jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Wykłada na licznych warsztatach dla młodych dziennikarzy i fotoreporterów oraz na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jesienią 2006 roku ukazała się pierwsza monografia artysty, wydana przez warszawską Fundację Galerii Foksal Tadeusz Rolke Fotografie 1944-2005.

Jego ogromny dorobek fotograficzny opiera się na fotografii o charakterze humanistycznym, w centrum jego zainteresowań jest zawsze człowiek i jego otoczenie, zarówno w sferze życia publicznego, jak i prywatnego - napisał o nim Marek Grygiel.
fot. Tadeusz Rolke

Poniżej zamieszczamy informację o poznańskiej wystawie dostarczoną przez organizatorów:

Prezentowany w Galerii MM zbiór zdjęć Tadeusza Rolke nie bez przyczyny nosi tytuł "Fotografie". Tylko słowo o tak szerokim zakresie znaczeniowym jest w stanie pomieścić wszystkie typy zebranych tu prac. Pochodzą one z różnych okresów twórczości artysty, wyrastają z różnych inspiracji i emocji, powstały w różnych miejscach Polski i Europy.

Wśród obrazów z lat 60. znaleźć można na przykład zdjęcie z fotoreportażu o Cyganach, wykonane przez Tadeusza Rolke w Pruszkowie koło Warszawy, Jazz nad Odrą we Wrocławiu, sfotografowanych w Paryżu chłopców grających w piłkę, Lucynę w Alejach Jerozolimskich uwiecznioną w 1969 roku w Warszawie.

Lata 70. reprezentują między innymi słynny portret Josepha Beuys'a w Dusseldorfie i Drogowskazy sfotografowane cztery lata później we Włoszech.

Z lat 80. pochodzi fotografia przedstawiająca niemieckiego arystokratę P. Lorenza von Gottberg z polską modelką, swą przyszłą żoną oraz prezentowane po raz pierwszy na wystawie zdjęcia zbliżone do aktu.

Rozpiętość tematyczna prac jest - jak widać - ogromna. Przypomnijmy jeszcze posąg anioła, centrum handlowe, zakochaną parę splecioną w radosnym uścisku przed sklepem z upominkami, upalny dzień przed sklepem winno-cukierniczym. Wydaje się, że dość ważny, choć zaznaczany nader subtelnie, jest tutaj także motyw macierzyństwa: w pamięć zapada przejmujące zdjęcie kobiety wyciągającej ręce do wiszącej na ścianie fotografii przedstawiającej inną kobietę podczas rozwieszania upranych ubranek małego dziecka.

W centrum świata Tadeusza Rolke jest człowiek. Artysta fotografuje go w mieście, na spacerze, na zatłoczonej ulicy, w tłumie i w samotności, fotografuje znienacka lub misternie do tego przygotowuje. Fotografuje jego radość, jego smutek, jego zdziwienie, jego zamyślenie, jego trud, jego zmęczenie i jego wytchnienie, jego słabość i jego siłę.

Ten wyraźny antropocentryzm zdjęć Tadeusza Rolke kojarzy się z filozofią renesansu. To skojarzenie jest tylko pozornie zbyt odważne i odległe. Renesansowy rys w jego twórczości przejawia się nie tylko w tematyce, ale też w uprzywilejowanym przez niego kryterium estetycznym: "Wybierając zdjęcia na wystawę w Galerii MM, kierowałem się kryterium estetycznym: mimo że są one z bardzo różnych opcji, łączy je moje zamiłowanie do pięknej formy" - mówi artysta. Jest wreszcie jeszcze jeden renesansowy refleks w jego twórczości - mianowicie - tak charakterystyczna przecież i nieodparcie przywodząca na myśl wspomnienie twórców odrodzenia - swoista "wszechstronność".

Zwróciła na nią pośrednio uwagę Beata Majchrowska - fotoedytor opublikowanego niedawno, pierwszego monograficznego albumu artysty pt. "Fotografie 1944 - 2005". W poprzedzającym album tekście stwierdziła mianowicie, że zebrane w nim prace pokazują "Rolke wielostronnego": artystę, dokumentalistę, portrecistę i świetnego fotografa miast i architektury. Takiego Rolke ma również pokazać wystawa w Galerii MM.Tadeusz Rolke Fotografie
Termin: 16.10 - 14.11.2007

Galeria MM
ul. Piekary 13b
tel./fax: 061 671 11 27

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
54
2
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)