Jak robić zdjęcia Instaxem?

Autor: Redakcja Fotopolis

25 Sierpień 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Tym aparatem zdjęcia robi się rozważanie, a z wakacji przywozi się kilkadziesiąt sztuk, a nie kilkaset. Zobacz dlaczego warto fotografować Instaksem i sprawdź, jak to robić

Wyjazd na wakacje, wesele, spotkanie z przyjaciółmi czy też dobra impreza. Okazji, by robić zdjęcia, nie brakuje, a w pamięci smartfonów, kart czy komputerów można znaleźć  tysiące kadrów. One też oczywiście pojawiają się w mediach społecznościowych, a sam Instagram jest właśnie nastawiony na obraz, a nie tekst.

Z drugiej strony dostępność urządzeń sprawia, że zbieramy zdjęcia, ale coraz rzadziej je wywołujemy i oglądamy. To wygląda tak, jakby samą frajdą było zatrzymywanie wspomnień, a nie wracanie do nich. Nic więc dziwnego, że prawdziwym hitem stały się aparaty typu Instax Mini, które nie tylko świetnie wyglądają, ale natychmiast drukują fotografię.

Zdjęcia Instax w klimacie retro

To właśnie Instax Wide jest sposobem na to, by zapełnić album po wakacyjnym wyjeździe czy imprezie. Samo urządzenie nie tylko świetnie wygląda i konstrukcją nawiązuje do sprzętów, jakie towarzyszyły ludziom przed wieloma latami. Ma również szereg nowoczesnych funkcji, o jakich możesz przeczytać na https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-kupiles-aparat-natychmiastowy-sprawdz-jak-robic-dobre-zdjecia-instaxem-w-dzien-i-w-nocy.bhtml. I dlatego od kilku lat właśnie te urządzenia wpływają na to, jak się bawimy i jakie wspomnienia wkładamy do albumów czy rozdajemy przyjaciołom.

Tak naprawdę Instax Wide łączy idee sprzed lat z nowoczesną technologią. To proste – zrób zdjęcie, wydrukuj je natychmiast lub zapisz na karcie i następnie wykonaj odbitki retro. Poza tym aparat ma dodatkowe funkcje, które są proste w obsłudze i świetnie wygląda. Ma tak naprawdę tylko dwa przyciski. Jednym się włącza i wysuwa obiektyw, a drugim robi się zdjęcia retro. To proste i intuicyjne i sam mechanizm jest oczywisty dla tych wszystkich, którzy kiedyś korzystali z aparatów analogowych.

Nie da się jednak ukryć, że poza doskonałym wyglądem mamy do dyspozycji cały wachlarz możliwości. Da się ustawić parametry na przykład do pogody, a tym samym ma się gwarancję, że zdjęcie będzie dobre. Oczywiście aparat natychmiastowy podpowiada, która opcja byłaby optymalna i wówczas przy niej pojawi się pomarańczowa lampka. Sam aparat ma wizjer, lampę błyskową, pozwala na kadrowanie zdjęcia i w niektórych wariantach pozwala na zapisanie fotografii, które chcesz wydrukować później. W praktyce przecież właśnie o to chodzi.

Dlaczego warto mieć przy sobie Instax Mini?

Instax Wide czy Mini rewelacyjnie sprawdzają się przy fotografowaniu krajobrazów, gdy koncentrujesz się na osobach, poproś swoich modeli, by nie byli oni w zbyt dużej odległości od obiektywu. To różni te urządzenia od aparatów cyfrowych, które pozwalają na znacznie przybliżanie obiektów bez utraty jakości obrazu. Zdjęcia natychmiastowe bazują na zupełnie innej filozofii.

Chodzi o to, by uwiecznić jakąś chwilę z przyjaciółmi, znajomymi, mieć potem w albumie czy na ścianie ulubione zdjęcia i móc wracać myślami do najpiękniejszych momentów. Niezmiennie powodzeniem cieszy się też tryb selfie, który zrewolucjonizował myślenie o fotografii. Z pewnością na to wpłynęły media społecznościowe, więc aby uatrakcyjnić zdjęcie, można w kreatorze online je obrobić, pobawić się uzupełnieniem cytatem czy grafikami oraz puścić w świat. Jeśli chcesz je mieć wydrukowane, po prostu zamów odbitki i udekoruj przestrzeń wokół siebie.

Funkcje Instax Wide

Dla wielu osób odbitki retro są doskonałym punktem wyjścia do zabawy fotografią. Stąd tak wielka popularność aparatów natychmiastowych, które stają się również znakomitą ozdobą w domu, na wycieczce czy na imprezie. To świetny pomysł na prezent oraz doskonała inwestycja we wspomnienia. Niewątpliwie warto też zwrócić uwagę, że urządzenia rewelacyjnie wyglądają i przyciągają spojrzenia.

Są utrzymane w stylu retro, ale rewelacyjnie wpisują się w nowoczesne klimaty. Sprzedawane w eleganckim pudełku z zabezpieczeniem w postaci estetycznego sznurka będzie cieszyć oko i z pewnością stanie się pretekstem do tego, by zadbać o to, że po walcach powstanie wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju pamiętnik z wyprawy. I choć rodzice będą jeszcze pamiętać o zdjęciach w stylu polaroid, to dla młodych osób fotografia natychmiastowa staje się już grą z konwencją i pewnego rodzaju zerwaniem z obrazem cyfrowym, którym się otaczamy na co dzień. W tym wypadku natychmiast można mieć odbitkę i cieszyć się pamiątką z ważnej chwili. I dlatego właśnie Instax Mini cieszy się ogromną popularnością w różnych pokoleniach.

Moda na zdjęcia retro w albumie

Użytkownicy doceniają aparaty natychmiastowe nie tylko za wyjątkowo stylowy wygląd, ale również za  prostotę jego używania. Poza tym możliwość otrzymania od razu zdjęcia jest jego  największą zaletą. Po wakacjach może więc powstać galeria złożona z małych pocztówek, a my nie musimy myśleć o tym, że z czasem wydrukujemy cyfrowe zdjęcia, bo pomimo różnych możliwości po prostu tego nie robimy. I choć sam aparat jest dość kosztowny, to warto zainwestować we wspomnienia.

Samo urządzenie oczywiście można kupić w atrakcyjnej cenie, ale wkłady zawierające 10 odbitek to już większy wydatek, który też każe się zastanowić nad tym, czemu lub komu chcemy zdjęcie zrobić. Fotografie robi się rozważanie, z wakacji przywozi się kilkadziesiąt sztuk, a nie kilkaset.  

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Jacek Woźniak zabiera nas za kulisy sesji zdjęciowych, w których wykorzystał strumienicę optyczną GlareOne Spotlight, umożliwiającą uzyskanie ciekawych efektów świetlnych przy...
15
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Od fotografii krajobrazu i makro, po portret czy martwą naturę - gdy świat przyrody budzi się do życia, przychodzi czas na nowe fotografie, pełne światła i koloru...  
13
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Poznaj specyfikę pracy z teleobiektywem, by lepiej wykorzystać możliwości posiadanej optyki i przenieść swoją fotografię na wyższy poziom.
14
Powiązane artykuły