Chcesz zwiększyć swoją kreatywność w makrofotografii? Trzymaj się tych kilku zasad

Autor: Michał Chrzanowski

23 Październik 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Makro fotografia to nie tylko odpowiedni sprzęt i poszukiwanie detali. Za spektakularnymi zdjęciami ukazującymi świat niewidoczny gołym okiem kryje się znacznie więcej zagadnień, o których musimy pamiętać.

W najnowszym odcinku DPReview TV do prowadzącego Chrisa Nicholsa dołączył Don Komarechka, uznany i ceniony fotograf makro. W nieco ponad 12-minutowym filmie demonstruje on kilka sztuczek i prostych technik, które mogą pomóc w zwiększeniu kreatywności podczas fotografowania makro świata w plenerze. Tak więc jeśli chcesz stać się lepszym fotografem i pragniesz, by Twoje następne obrazy niosły ze sobą efekt „WOW“, to poniższy wideoporadnik jest właśnie dla Ciebie.

- Fotografia makro to mój konik. To cały niewidzialny świat, którego nie możemy ujrzeć na własne oczy, ale dzięki fotografii możemy go odkrywać. Na pracę prawdziwego artysty składa się kilka rzeczy. Sama fotografia znajduje się na samym końcu. Na początku jednak musimy stworzyć coś pięknego, wartego sfotografowania. Przyjrzyjmy się temu całemu procesowi - powiedział Don Komarechka.

 

  • Musisz nauczyć się kontrolować, zmieniać a nawet manipulować fotografowane środowisko i scenę.
    Czasem interesujący obiekty występujący w mniej ciekawym środowisku nie będzie wyglądał dobrze na zdjęciach. Często wystarczy przenieść go w inne miejsce, by móc wydobyć z niego prawdziwe piękno detali.
  • Podczas fotografowania w plenerze nie zapomnij o dodatkowym źródle światła.
    Zwykła latarka LED może okazać się pomocna. Dzięki temu będziemy w stanie punktowo doświetlić główny temat zdjęcia lub też samo tło, tworząc przy tym świetlne efekty uzupełniające kadr.
  • Nie bój się wyższych czułości.
    Jeśli nie masz ze sobą statywu, a obiektyw nie jest wyposażony w stabilizację obrazu, to lepiej zwiększyć ISO. Zawsze lepiej jest mieć minimalnie zaszumione zdjęcie niż poruszony kadr - zwłaszcza, gry algorytmy programów coraz lepiej radzą sobie z redukcją szumów.
  • Kreatywność to podstawa.
    Jeśli nie uda ci się odnaleźć ciekawej scenerii, to zawsze możesz samemu stworzyć plan zdjęciowy z tematem głównym i magicznie rozmytym tłem.

Oczywiście powyższy wideoporadnik jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinien być zrozumiały. Po więcej ciekawych treści lub po wizualne inspiracje odsyłamy na stronę www.donkom.ca, gdzie znajdziecie nie tylko spektakularne obrazy makro autorstwa Don Komarechki, ale także praktyczne porady dotyczące fotografii.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Perseidy 2024: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
Perseidy 2024: Jak sfotografować sierpniowy deszcz meteorów?
12 sierpnia 2024 roku przypada maksimum Perseidów, nazywane potocznie nocą spadających gwiazd. Podpowiadamy jak obserwować i uchwycić na zdjęciach to coroczne widowisko.
104
Uchwyć puls ulicy, czyli sposób na „streeta” Jamiego Canninga
Uchwyć puls ulicy, czyli sposób na „streeta” Jamiego Canninga
Wystarczy znaleźć ciekawy spot i czekać, by wcisnąć spust migawki w najlepszym momencie... Fotografia uliczna może wydawać się prosta, ale robienie zdjęć, które zapadną w pamięć, jest prawdziwą...
19
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Zobacz, które filtry warto mieć w swojej torbie, i jak z nich korzystać, aby zaoszczędzić czas i nadać swoim zdjęciom profesjonalny wygląd.
7