Photoshelter udostępnia darmowy poradnik na temat tworzenia i publikacji książek fotograficznych

Photoshelter udostępnia darmowy poradnik na temat tworzenia i publikacji książek fotograficznych

Photobooki stają się coraz bardziej popularną formą prezentacji fotograficznego dorobku. Od pomysłu do publikacji jednak daleka droga. Dzięki nowemu poradnikowi Photoshelter może stać się ona nieco łatwiejsza.

Rynek książek fotograficznych w ostatnich latach wydaje się przeżywać rozkwit, o czym świadczy chociażby cieszący się coraz większa popularnością konkurs na Fotograficzną Publikację Roku. Photobooki wydawane są zarówno przez specjalistyczne wydawnictwa jak i własnym sumptem, przez samych autorów. Stworzenie projektu książki i doprowadzenie do jej publikacji to jednak proces usiany przeszkodami, co sprawia, że wiele osób nigdy nie podejmuje się takiego przedsięwzięcia.

Pracochłonny proces

Fragment poradnika Photoshleter

Oprócz wybrania zdjęć musimy znaleźć osobę, która wykona jej oprawę graficzną. Aby nie wpaść w pułapkę własnego, często zbyt subiektywnego spojrzenia na swoje prace, warto też konsultować edycję książki z osobami, które znają się na rzeczy. Pozostaje tez być może najbardziej problematyczna kwestia znalezienia wydawcy, lub pozyskania funduszy na druk naszej wymarzonej publikacji. Trzeba też książką zainteresować potencjalnych odbiorców.

Choć temat własnych publikacji podejmowany jest podczas różnych spotkań fotograficznych, większość zainteresowanych przechodzi cały proces ucząc się na własnych błędach - w internecie wcale nie tak łatwo bowiem o praktyczne porady na temat tego typu działań. Temat ten może niektórym rozjaśnić jednak nowy poradnik serwisu Photoshelter.

Fragment poradnika Photoshleter

Garść porad i relacje z pierwszej ręki

Stworzone wspólnie z platformą Blurb kompendium dotyka wszystkich najważniejszych tematów dotyczących tworzenia książek fotograficznych - od ich projektu, określenia grupy odbiorczej, aż po  sposoby na ich publikację. Sporą część poradnika stanowią także wywiady ze znanymi fotografami na temat trudności, jakie napotkali podczas tworzenia swoich albumów.

Fragment poradnika Photoshleter

Oczywiście trzeba pamiętać, że poradnik ma na celu reklamowanie usług serwisów Photoshelter i Blurb, ale zainteresowani na pewno znajdą tu garść przydatnych informacji.

Publikacja dostępna jest do pobrania za darmo, w języku angielskim, pod adresem photoshelter.com/guide-to-publishing-photo-books/. Jedyne, co musimy zrobić, to podać nasz adres e-mail.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Margaret Mitchell: „Fotografia może umożliwić opowiadanie historii, które normalnie są ukryte"
16 Lip 2018
Ponad dwadzieścia lat od sfotografowania dzieci swojej siostry, Margaret Mitchell ponownie odwiedza rodzinę z aparatem. Zadaje pytania o wpływ środowiska, w jakim przyszło nam dorastać, na nasze dalsze życie. Szkocka fotografka, działającą głównie w rejonach fotografii dokumentalnej i portretowej, jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych nagród, w tym Sony World Photography Awards.
0
“Zacząłem fotografować, bo bałem się zapomnieć”. Projekt Johna-Davida Richardsona to uniwersalna opowieść o dorastaniu
3 Lip 2018
- Pamiętam dzień, w którym skończyłem trzynaście lat. Obudziłem się tego ranka, spodziewając się, że w jakiś sposób zmieniłem się w mężczyznę tej nocy - mówi nam amerykański fotograf, który od dwóch lat realizuje projekt o dorastaniu chłopców z pobliskiego skateparku.
0
Majestat oceanu, zdjęcia z powietrza i nieziemskie scenerie - wyniki National Geographic Travel Photographer of the Year 2018
29 Cze 2018
Jury jednego z największych konkursów fotografii podróżniczej zaprezentowało jego tegorocznych laureatów. Zobaczcie galerię zwycięskich prac z ostatniej odsłony National Geographic Travel Photographer of the Year.
0
„Stambuł Story” z Panasonic Lumix G9
26 Cze 2018
Jak nowy superszybki korpus Panasonic sprawdza się w fotografii ulicznej? Zapytaliśmy o to reportażystę National Geographic Mikołaja Nowackiego.
3