Ich warto znać – fotografia dla zaawansowanych na Youtube

Ich warto znać – fotografia dla zaawansowanych na Youtube
Mają setki tysięcy subskrybentów i miliony wyświetleń. Niemal codziennie na ich kanałach pojawiają się nowe filmy. Pomagają nie tylko nauczyć się podstaw fotografii, lecz także opanować bardziej zaawansowane techniki. Dzisiaj pokażemy, kogo warto śledzić, by wzbogacić swój warsztat fotograficzny.
W pierwszej części cyklu Ich warto znać przybliżyliśmy Wam czterech fotografów, którzy za pośrednictwem swoich kanałów na Youtube uczą, jak stawiać swoje pierwsze kroki w świecie fotografii. Dziś, w drugiej odsłonie, zaprezentujemy zawodowców, którzy swoje filmy kierują do bardziej zaawansowanych.

Adam Lerner, Gavin Hoey, Karl Taylor i Aaron Nace to kilku fotografów spośród bardzo wielu, którzy zajmują się rozpowszechnianiem wiedzy i umiejętności fotograficznych w Internecie. Ich filmy rozszerzają i pogłębiają wiedzę na temat posługiwania się nie tylko aparatem, lecz także lampami błyskowymi, oświetleniem studyjnym i szeroko rozumianymi akcesoriami fotograficznymi. Wielokrotnie dotyczą one szczegółowych zagadnień, o których zapewne nie moglibyśmy równie szybko dowiedzieć się z innych źródeł. Dzięki temu ich widzowie mają szansę rozwijać swoją pasję w domowym zaciszu, aby potem móc przełożyć zdobytą wiedzę na praktykę. Oczywiście, żeby efektywnie korzystać z tego rodzaju poradników, należy znać język angielski – w naszym rodzimym języku nie doczekaliśmy się jeszcze filmów na podobnie wysokim poziomie.

Adam Lerner to nowojorski fotograf, który specjalizuje się w fotografii portretowej i biznesowej. W swoim portfolio ma współpracę z wieloma światowej rangi markami. Pomimo to, znajduje czas, by za pośrednictwem autorskiej strony www.brooklynphotoworks.com edukować młode pokolenie fotografów. Ponadto, na jego kanale Youtube znajdziemy filmy instruktażowe pokazujące miedzy innymi, jak efektywnie pracować z lampami błyskowymi.Drugim fotografem wartym wspomnienia jest Gavin Hoey, który stale współpracuje z portalem internetowym Adorama. Nagrał dla niego cykl szkoleń o nazwie Take & Make Great Photography. W serii filmów uczy, w jaki sposób maksymalnie wyzyskać możliwości swojego aparatu oraz zdradza szczegóły pracy w małym domowym studio – wszystko po to, by zdjęcia wyglądały profesjonalnie.Karl Taylor to z kolei brytyjski fotograf z ponad dwudziestoletnim stażem. Jego specjalnością jest fotografia studyjna – od wysokiej klasy zdjęć produktowych po zaawansowane sesje dla międzynarodowych firm. Prowadzi kanał na Youtube, w którym z detalami prezentuje pracę fotografa nad skomplikowanymi sesjami zdjęciowymi. Ponadto uczy, w jaki sposób wykorzystywać lampy błyskowe, a także jak efektywnie zaprezentować produkt na zdjęciu.Jak powszechnie wiadomo na końcowy efekt składa się także zaawansowany proces postprodukcji - prawidłowe wykonanie zdjęcia to tak naprawdę dopiero pierwszy etap pracy. W edycji nie ma sobie równych amerykański retuszer Aaron Nace, który za oceanem jest uznawany za mistrza Photoshopa. Na Youtube prowadzi kanał o nazwie Phlearn, gdzie zdradza tajniki pracy z popularnym programem.Na zakończenie przygotowaliśmy dla Was kolaborację dwóch fotografów – wspomnianego Adama Lernera oraz opisanego w pierwszej części cyklu Jareda Polina. Wspólnie przygotowali godzinny film, w który przybliżają od podstaw pracę z lampami błyskowymi. Pokazują, jak wygląda zdjęcie oświetlone jedną lampą, a jak kilkoma flashami z zamontowanymi dyfuzorami.Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilya Shtutsa: „Dobra fotografia jest darem“
5 Lis 2018
O swoich początkach, darze jakim jest fotografia czy wpływie prac Arnolda Mindella opowiada nam Ilya Shtutsa - rosyjski entuzjasta street’a, który opisuje fotografię jako grę o nieprzewidywalnym wyniku.
1
Najnowsza sesja Vanity Fair należała do Polaków
2 Lis 2018
Suspiria, włoski horror z lat siedemdziesiątych, doczekał się odświeżenia i właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Tilda Swinton i Dakota Johnson, ale zagrała w nim również Polka - Małgosia Bela. Postprodukcję obszernej sesji obsady filmu dla włoskiego Vanity Fair wykonało studio House OF Retouching.
0
Oded Wagenstein: „Nie możesz po prostu pojawić się u kogoś w drzwiach i poprosić o zdjęcie”
1 Lis 2018
W syberyjskiej wiosce Yar-Sale mieszka grupa starszych kobiet. Większość dni spędzają w odosobnieniu, odizolowane od świata, który kochały. Podczas gdy mężczyźni zwykle zachęcani są do pozostania w migrującej społeczności i utrzymania ról społecznych, kobiety muszą same radzić sobie ze starością. Fotograf Oded Wagenstein przybliża ich historię w projekcie “Forgotten Like Last Year’s Snow”.
0
Siena International Photo Awards 2018 to piękno świata pod różną postacią
30 Paź 2018
Za nami już czwarta edycja prestiżowego konkursu Siena International Photo Awards. W tym roku zwycięzcą został K M Asad - freelancer współpracujący między innymi z Getty Images. Jednak wśród laureatów nie zabrakło też Polaków. III miejsce w kategorii „The beauty of the nature“ zajął Mariusz Potocki, a Bartłomiej Jurecki otrzymał wyróżnienie w sekcji „Journeys & Adventures“.
0