Ich warto znać - fotografia uliczna na Youtube

0
Michał Chrzanowski
1 Listopad 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Mają setki tysięcy subskrybentów i miliony wyświetleń. Niemal codziennie na ich kanałach pojawiają się nowe filmy. Pomagają nie tylko nauczyć się podstaw fotografii, lecz także opanować bardziej zaawansowane techniki. Dzisiaj pokażemy, kogo warto śledzić, by nauczyć się fotografii ulicznej.

W cyklu Ich warto znać przybliżamy Wam pracę fotografów, którzy - używając YouTube - pozwalają nam rozszerzyć swoją wiedzę na temat świadomego wykorzystywania sprzętu fotograficznego i różnorodnych technik wykonywania zdjęć. Dziś zaprezentujemy propozycje filmów, które mogą stać się źródłem wiedzy na temat fotografii ulicznej. Zaproponujemy źródła, z których możemy zaczerpnąć wiedzy teoretycznej, ale również pokażemy takie, które przybliżają pracę zawodowców w praktyce.

Oczywiście, żeby efektywnie korzystać z tego rodzaju poradników, należy znać język angielski – w naszym rodzimym języku nie doczekaliśmy się jeszcze filmów na podobnie wysokim poziomie.

Jako pierwszy w naszym zestawieniu pojawi się dziś fotograf, który, pomimo młodego wieku, ma ogromny dorobek w dziedzinie fotografii ulicznej. Eric Kim na swoim kanale na YouTube dzieli się doświadczeniem z tej dziedziny. Jak możemy przeczytać na stronie erickimphotography.com, jego celem jest dotarcie z bezpłatną wiedzą do jak najszerszego grona odbiorców. Wśród jego licznych filmów edukacyjnych są także wywiady oraz street photo prezentowane "od kuchni". Co więcej, na jego kanale możemy również znaleźć cykl, który jest merytorycznym wprowadzeniem do tego typu fotografii. Być może nie jest on zbyt atrakcyjny wizualnie, ale jego treść z nawiązką to rekompensuje.

Po zapoznaniu się z teorią, czas na przygotowanie do pracy. Pomoże nam w tym, mieszkający w Tokio, Dave Powell. Być może nie ma on tylu subskrybentów, co inni wspominani w naszym cyklu, niemniej jednak nagrywa wartościowe filmy, które warto obejrzeć. Jaki wybrać aparat, jakie parametry ustawić oraz na co zwracać uwagę przy wyborze sceny - tego wszystkiego dowiemy się z kanału Dave'a.

Kolejnym wartym uwagi fotografem życia ulicy jest Spyros Papaspyropoulos. Zabiera nas on na przechadzki po greckich miastach, jednocześnie na bieżąco komentując wybór kadrów, ustawień i podejścia do fotografowanych obiektów. Ponadto, na jego kanale StreetHunters możemy znaleźć rozmowy z innymi fotografami przeprowadzane podczas wspónej pracy.

Z kolei Zack Arias to znany amerykański portrecista oraz fotograf uliczny. W sposób niemal perfekcyjny pokazuje, jak z każdej podróży przywieźć zdjęcia, które będą "tętnić życiem" danego miejsca. Doradza, co należy zrobić, by być w pełni zadowolonym ze swoich prac.

Na koniec - bardzo dobrym sposobem uczenia się fotografii ulicznej jest podglądanie mistrzów podczas pracy. Jednym z nich jest amerykański fotograf, członek prestiżowej agencji Magnum, Bruce Gilden. Wprawdzie nie ma on autorskiego kanału na YouTube, ale możemy tam znaleźć wiele filmów z jego udziałem. Na jednym z nich zabiera nas w podróż z aparatem po ulicach Nowego Jorku.

Zachęcamy do dzielenia się Waszymi propozycjami, kogo warto śledzić na Youtube.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
100 pomysłów na zdjęcia w 12 minut
100 pomysłów na zdjęcia w 12 minut
W nowym roku brakuje ci inspiracji? Oto solidna porcja pomysłów na najbliższych kilka miesięcy.
44
0
Co zrobić, gdy ktoś bezprawnie wykorzysta twoje zdjęcia? Porady prawnika
Co zrobić, gdy ktoś bezprawnie wykorzysta twoje zdjęcia? Porady prawnika
W razie naruszenia praw autorskich fotografa, przysługuje mu szereg uprawnień, które mają na celu pomóc w przywróceniu stanu zgodnego z prawem. O tym, z jakich...
85
2
Jak fotografować krajobrazy radzi laureat Landscape Photographer of the Year
Jak fotografować krajobrazy radzi laureat Landscape Photographer of the Year
W Górach, w mieście, na wybrzeżu...Oto zestaw uniwersalnych wskazówek i warsztatowych porad, przygotowanych przez zawodowego fotografa krajobrazu Dave’a...
34
1
Powiązane artykuły