Ich warto znać – fotografia od podstaw na Youtube

Autor: Michał Chrzanowski

27 Wrzesień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Mają setki tysięcy subskrybentów i miliony wyświetleń. Niemal codziennie na ich kanałach pojawiają się nowe filmy. Jared Polin, Mark Wallece, Matt Granger i Tony Northrup to fotografowie, którzy za pośrednictwem Internetu dzielą się swoją wiedzą i pomagają rozpocząć przygodę z profesjonalna fotografią.

Głównym źródłem wiedzy fotograficznej - poza szkołami i warsztatami - jest Internet, a przede wszystkim Youtube. Niestety, polska odsłona tego serwisu nie jest wystarczająco rozwinięta pod względem fotograficznym. Wciąż brakuje twórców, którzy oferowaliby wartościowy i treściwy materiał szkoleniowy. Na szczęście z pomocą przychodzi zagraniczna odsłona portalu, a dokładniej zawodowcy, którzy znajdują czas, by swoją wiedzą dzielić się w formie krótkich filmów publikowanych w Internecie. Aby móc z nich korzystać, trzeba jedynie znać język angielski.

Na Youtube możemy znaleźć wiele filmików dotyczących fotografii, jednak nie wszystkie są wartościowe i godne polecenia. W związku z tym wybraliśmy dla Was czterech fotografów, którzy od podstaw uczą, jak poprawnie i efektywnie używać sprzętu fotograficznego.

Pierwszym z nich jest Jared Polin (znany w Internecie jako Fro Knows Photo). Jest to amerykański fotograf specjalizujący się głównie w fotografii koncertowej. Od siedmiu lat dzieli się swoją wiedzą na stronie froknowsphoto.com i swoim kanale na Youtube FroKnowsPhoto. Możecie tam znaleźć filmy instruktażowe, które w przystępny sposób sprawią, że zapomnicie o trybie automatycznym i staniecie się zaawansowanymi fotografami, dla których priorytet czasu i przysłony lub tryb manualny nie będą straszne.

Kolejnym autorem wartym polecenia jest również amerykański fotograf Mark Wallece. Stale współpracuje z portalem internetowym Adorama, dla którego nagrał cykl szkoleń o nazwie Exploring Photography (Odkrywanie Fotografii). W serii filmów uczy, w jaki sposób maksymalnie wyzyskać możliwości swojego aparatu, tak by zdjęcia wyglądały profesjonalnie.

Następnym twórcą jest australijski fotograf Matt Granger, który skupia się głównie na fotografii portretowej. Stworzył on cykl filmów, w których tłumaczy podstawowe zagadnienia fotograficzne (sezon 1 i sezon 2). Z jego rad na ekranie korzysta Tina – modelka, która do tej pory znajdowała się tylko po jednej stronie obiektywu - i z każdym odcinkiem staje się coraz bardziej zaawansowaną fotografką.

Tony Northrup to amerykański fotograf i autor kilkunastu książek dla mniej lub bardziej zaawansowanych fotografów. Mimo to udostępnia także darmowe materiały na swoim kanale, gdzie prezentuje między innymi zależności między przysłoną, czasem naświetlania a czułością matrycy.

Jared Polin, Mark Wallece, Matt Granger i Tony Northrup to twórcy, którzy swój przekaz kierują głównie do początkujących entuzjastów fotografii. W następnym artykule przedstawimy Wam kolejnych autorów, którzy swoje filmy nagrywają dla tych bardziej zaawansowanych.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły